MonikaRozkydálková: Dobrý den, píšu ohledně chřadnutí orchideje vanilky - rostlinku jsem párkrát pomnožila pro známé odříznutím horní části a od té doby chřadne, oschly jí všechny oddenky, lístky ztratily lesk, tmavnou a krapatí se. Novým rostlinkám se daří výborně, rostou do výšky, lístky mají světlé a hezky se lesknou. Všimla jsem si, že má nemocná rostlinka v květináči nějaké malé broučky podobné mšicím - nevím, jestli jsou příčinou, nebo už je po ní, jsou i u zdravé rostlinky, je jich ale výrazně méně.. Jak se jich zbavit a zachránit rostlinky? Zbyly mi jen dvě, nemocná a zdravá, proto děkuji za každou odpověď.. smile
YOS: Rádi bychom Vám pomohli rostlinku zachránit. Nejprve však musíme vědět o jakou rostlinu jde. Je to pravá vanilka? Vanilovník plocholistý - Vanilla planifolia? Napiště nám něco víc, nebo pošlete fotku. Jak dlouho rostlinku máte, jak se o ni staráte. Napiště jak jsou velcí a jakou barvu mají ti broučci nebo mšice.

Všechno jde tak, jak má jít.
MonikaRozkydálková: Dobrý den, nejdříve bych chtěla moc poděkovat za hbitou odpověď, na kterou jsem až dosud, bohužel, nestačila stejně hbitě zareagovat kvůli blížícím se příjimačkám z fyziky a moje milá rostlinka tudíž chřadne dál. Jedná se skutečně o Vanillu planifoliu, broučci byli mrňaví, velikosti moučného zrna, možná jemného písku - během přípravy jsem vanilku alespoň pořádně osprchovala a přesadila do kokosové suti s troškou šneččího trusu (chovám také oblovky, některé rostlinky v suti hezky rostou), porosila rozprašovačem a přetáhla kancelářskou fólií, aby měla vlhko. Koupila jsem ale i hlínu (zdravé vanilce se v ní dařilo lépe než v rašelině) a chystám se ji přesadit raději do ní - jenomže vanilka už nemá žádné kořínky, všechny oschly, nevím, jestli by nepomohlo ji rovnou vložit do nádoby s vodou, jako třeba africké fialky... moc nevím, jestli má ještě nějakou šanci. Děkuji za odpověď a připojuji foto
Editoval MonikaRozkydálková (15.06. 2014 12:16:57)
cz
Vanilla planifolia, chřadnoucí mateřská rostlinka - růžice vzcházejících lístků
Vanilla planifolia, chřadnoucí mateřská rostlinka - růžice vzcházejících lístků
cz
Vanilla planifolia, chřadnoucí mateřská rostlinka - suché kořínky
Vanilla planifolia, chřadnoucí mateřská rostlinka - suché kořínky
cz
Vanilla planifolia, chřadnoucí mateřská rostlinka - zvadlé listy
Vanilla planifolia, chřadnoucí mateřská rostlinka - zvadlé listy
cz
Vanilla planifolia, chřadnoucí mateřská rostlinka, namnožená, pozůstatky kořínků, povadlé lístky (Vanilla planifolia)
Vanilla planifolia, chřadnoucí mateřská rostlinka, namnožená, pozůstatky kořínků, povadlé lístky (Vanilla planifolia)
cz
Vanilla planifolia, zdravá, krásná dceřiná rostlinka (Vanilla planifolia)
Vanilla planifolia, zdravá, krásná dceřiná rostlinka (Vanilla planifolia)
YOS: Zkušenosti nemám, ale pěstování vanilky asi nebude jednoduché. Náročná 'orchidej'. Teplota stále pokojová, nesmí klesnout pod 15°C. Půda nesmí být vápenitá, ale musí být výživna a dobře propustná. Vyžaduje hodně vlhké prostředí, protože svými vzdušnými kořínky získává vlhkost. Je choulostivá na přelití, začnou jí uhnívat kořínky.  Po 2 letech by se měla zaštipovat, aby zkošatěla.                                                                                                             V kokosové zemině nejsou žádné živiny a je nutné často hnojit hnojivem na orchideje. V rašelině také nejsou žádné živiny a vanilka je nenasytná na živiny. Jaké pH má hnojivo od Vašich šneků nevím. Do vody bych ji nedávala protože se mi zdá, že Vaší mateční rostlině  kořínky neuschly, ale uhnily. Vanilka potřebuje velký květináč. Zkusila bych špatné části odstřihnout a znovu zastrčit do hlíny s rašelinou. Zředila bych hnojivo na orchideje a denně stříkala vzdušné kořínky a lístky. Co se týká těch broučků, nejsou to červci? Jestli ano tak rostlinka má nízkou vzdušnou vlhkost.

MonikaRozkydálková: Děkuji za radu, běžím ji přesadit, snad to pomůže. smile  Bílé breberky po omytí zmizely, čert ví, co to bylo. Před maturou jsem byla měsíc v tahu, o rostlinku se mi starala maminka a tak malé věci nevidí.  big_smile Pokud ještě trošku povyroste, ráda se podělím o oddělek.
Editoval MonikaRozkydálková (15.06. 2014 17:28:42)
MonikaRozkydálková: Dobrý den, ráda bych znovu navázala na starší příspěvky z této diskuze. Po přečtení Vaší rady jsem nemocnou rostinku jak se patří osprchovala a umístila do sušší zeminy, nicméně rostlinku už se zřejmě zachránit nepodařilo - ačkoliv jsem ji ješte nevyhodila po mém návratu z měsíčního pobytu v zahraničí se zdá, že má už zcela vyschlý stonek - posílám foto. Přicházím však s novým problémem, napadena byla také ta druhá, krásná, velká rostlinka, tentokrát už je jasné, že jde o parazity. Růstový vrchol je úplně zničený a posypaný drobnýma kuličkama v jakoby pavučinkách, usychají špičky vzduchových kořínků - posílám co nejlepší foto. Prosím Vás velmi naléhavě o radu - o jaké parazity se jedná a jak proti nim mohu zakročit a oblíbenou rostlinku zachránit? Děkuji za každou reakci. S přáním pěkného dne, Monika
cz
Černající kořínky
Černající kořínky
cz
Napadené listy, velká vanilka
Napadené listy, velká vanilka
cz
Nemocná rostlinka
Nemocná rostlinka
cz
Odumřelá rostlinka
Odumřelá rostlinka
YOS: Milá Moniko, nevím přesně jak vesmír pracuje, ale když někomu na něčem moc a moc záleží, příjde o to. Zkuste s ní mluvit, domluvte jí nebo když umíte zpívat, zazpívejte jí. Dostane od Vás zdravou energii. Pokuste se Vašeho miláčka zachránit. Jelikož roste jen ve vlhkých oblastech potřebuje mít 90% vlhkost vzduchu (ne mokrou hlínu) a to bude ten kámen úrazu. Když bude mít rostlinka dostatek vlhka a dostatek tepla, škůdci sami zmizí. Nevím, zda bude stačit rostlinku několikrát denně poprášit vodou, protože je náročná i na teploty. Nejnižšší noční teplotu 18°C a denní 28°C. Napadený vrchol určitě ustřihněte a energeticky se s ní spojte. Posílejte jí lásku.