YOS: Jak je vidět, tak po odstřižení odkvetlého stonku Vám na tom zbytku vyrostla mladá rostlinka a už má i vzdušné kořeny. Myslím si, že se nestává často, aby se takto sama rozmnožila. Škoda, že jste nevyfotila celou rostlinu i s kouskem květináče. Tato mladá rostlinka se může odstřihnout až vzdušné kořeny dosáhnou délky 5cm. Jak a do čeho zasadit si už určitě poradíte sama. Co naše orchideářky jako Marie Fárová, Zvířátková, Marvella, Felis, Vendakv, Daniela74 a další??? Já mám jen 2 a málo vlastních zkušeností.

Všechno jde tak, jak má jít.
ivbara: Díky, za radu, takze musim jeste pockat.. a uricte to znovu nafotím a lépe.. u toho jednoho výhonu     s odstřižením  nového výhonu neváhám, jen nevím, kdy je pravy cas.. ale u toho druheho ano, protoze nad nim jsou jiz zalozeny nove kvety. Nafotim a pockam..  díky zatim.
Editoval ivbara (28.05. 2014 15:54:56)
YOS: Myslím si, že ten květní stvol s poupětem patří k mladé rostlince. Souhlasí? Ustřihla bych to asi 4cm pod místem odkud rostou nové listy a nové vzdušné kořeny 1cm nad kolínkem na starém květním stonku. Dostanete tak kompletní novou rostlinku, která vám hned bude kvést. Počkejte ještě na další reakce než budete stříhat.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: Ano, jedná se o tzv. keiki. Vždy je ustřihnu tak nějak podle odhadu a jak píše YOS, je třeba, aby kořeny byly dostatečně dlouhé. Pak zasadím jako klasickou orchidej. V některých publikacích píšou, že se keiki tvoří, když mateční rostlina strádá. Mě to ale nikdy nepřipadlo a občas se i stane, že květní stvol mi kvete jak na mateční rostlině, tak na keice. Phalaenopsis je velmi nenáročná orchidej na pěstování. Marcela
ivbara: Mam jeste jine druhy, take mi kvetou.. ale letos mely chudery pres zimu zle.. jak to udelam pristi zimu nevim.. museli jsme byt v Praze ,tak jsem je dala ke kamaradce, asi 3 nevydrzely jeji peci a vratily se nektere v poradku, nektere ne.. Zacala sjem tak, ze jsem dostala prave murovec, kvetl dlouho a vyrazil hned znovu, tak jsme dostala dalsi a pak obstrala dalsi.. tohle je za tech 5 let poprve, kdy pres zimu nebyly doma a kdy  se vytvorila ta odnoz.. takze tomu stradani skoro verim.. znovu nafotim a lepe a halvne pockam, take s emi zdalo, ze jeste neni ten pravy  cas..  zatim kazdopadne dekuji.
Marvella: Také jsem se tak k orchidejím dostala. Od dárku k docela slušné sbírce. Ale nejsem žádný znalec, jen mě to prostě baví. Jsem zvědavá na Vaše fotky.wink Marcela
Marie Fárová: Tak to se těch mých 50 phalů má jako v bavlnce, protože keiky vůbec nedělají. smile Keiku udělalo jedině dendrobium phalaenopsis, kořínky jsem obalila mechem a dala do silonky a uvázala k tyčce. Když poporostly, odstřihla jsem a zasadila. Jestliže chcete phal rozmnožit, obětovala bych na keice květní stvol, aby síla šla do vytváření kořenů.
ivbara: Takže kdybych tam ty keiky nechala, nic se nestane? Ja je rozmnozovat nemusim, ale mylsim, ze matecni kvetine  s edari lip bez nich.. jinak   vypada dobre, nevypada, ze by zivorila..
Jan Kolman: O množení rodu Phalaenopsis moc přidat nemohu, protože ji nemám a ani "chytrá" kniha "Orchideje/druhy/pěstování/péče", autor Joachim Erfkamp,  o množení moc nepoví. Na str. 40 a 41 je kapitola Množení orchidejí vlastními silami, kde jsou uvedeny způsoby množení vrcholovými řízky u rodu Vanda, dělením oddenku, např. u rodů Cattleya a Dendrobium a profesionální výsev.
O "keiki" ani slovo, pouze u druhu Phalaenopsis equestris se píše o malých odnožích  na květních stoncích, "které lze odebrat, když vytvoří vlastní kořeny v délce asi jednoho prstu" - to se mi ale zdá zbytečné, čekat tak dlouho.
Sám pěstuji pouze Dendrobium nobile, která právě keiki tvoří a mám vyzkoušeno, že stačí, jak píše YOS, aby kořínky měly délku 5 cm, aby mladá rostlinka mohla sama vegetovat.
Na základě zkušenosti se přikláním k názoru paní Marvelly, že se keiki tvoří v případě, že rostlina strádá. Moje Dendrobium vytvořilo na jedné osní hlíze 2 keiki. Když jsem rostlinu prohlédl detailněji, všiml jsem si, že osní hlíza pod nimi je zaškrcená plastovým háčkem, který ji přidržoval ke kolíku a nad tímto místem i poněkud scvrklá, zato obě keiki jsou plné života. Háček jsem odstranil a budu sledovat další růst.

Na přiloženém snímku jsou dobře vidět rostlinky s kořínky a plastový háček, přidržující výhon ke kolíku.Oblázky slouží jako zátěž, aby květináč při zavlažování neplaval.

Pro paní "ivbaru" - myslím, že Vaše keiki má kořínky dostatečně vyvinuté, abyste ji mohla oddělit a vysadit. Řezné plochy, hlavně u té keiki, se doporučuje zaprášit práškovým dřevěným uhlím.

K doplnění a získání informací o pěstování orchidejí doporučuji webové stránky www.orchidej.net a www.abecedazahrady.cz, kde jsou diskusní fora, podobná tomuto.
Editoval wochozsky (30.05. 2014 19:02:03)
cz
Mladé rostlinky - keiki (Dendrobium nobile)
Mladé rostlinky - keiki (Dendrobium nobile)
Další informace v článcích o rostlinách
Orchideje:  Paphiopedilum - střevičníkovec Orchideje - co jsou to orchideje? (1)
Květ orchideje Orchidejovou horečku probudily u Evropanů především velké barevné květy tropických zástupců těchto rostlin. Dnes stojí v oblasti zájmu i jiné znaky, např. podobnost květů s hmyzem (tak jako tořiče z rodu Ophrys), malé rozměry miniaturních orchidejí …
Rebo Productions CZ | 07.11. 2008
Orchideje Orchideje - co jsou to orchideje? (2)
Listy Jako u všech zelených rostlin i listy orchidejí přeměňují za pomoci světla anorganické látky na organické, tedy provádějí fotosyntézu. Mají sice stavbu jako normální listy, ale přesto se liší. Listy mohou být okrouhlé, podlouhlé, měkké nebo dužnaté …
Rebo Productions CZ | 11.11. 2008
Orchideje Orchideje
Orchideje jsou královnami mezi pokojovými květinami. Těšte se tvary a barvami atraktivních květů a dejte svému domovu exotický ráz. Zahradnická praxe – autor názorně vysvětluje, jak nejlépe orchideje pěstovat, jaký substrát používat a jak správně zalévat …
Orchideje Orchideje
Publikace Orchideje, podrobně popisující více než 1 500 orchidejí, je zásadní příručkou pro orchidejářské nadšence. Položky, jež představují jednotlivé rody, přinášejí informace o přirozeném výskytu, charakteristice a umělém pěstování, představení …
Computer Press, a.s. | 25.11. 2007
Orchideje Orchideje
Nákup rostlin, vhodné místo, pěstování, hydroponie, rozmnožování a ochrana orchidejí. Pěstování orchidejí na okenním parapetu, ve vitríně, ve skleníku či v zimní zahradě. Přehled nejkrásnějších druhů a kříženců …
Rebo Productions CZ | 27.10. 2008