Leneyco: Dobrý den,
ráda by jsem se zeptala, zda lze přísavník vysadit i k domu, kde částečně chybí omítka a z větší části je odhalené zdivo. Právě, že dům je nevzhledný a na fasádě se dlouho ještě nedohodneme tongue, tak zvažuji nechat jej porůst popínavkou. Vybrala jsem přísavník, břečťanu jsem se bála, že by mohl zdivo narušit. Na zbytku staré omítky mi moc nesejde, pokud by se narušila, ale jde mi o vliv přímo na cihly a spáry. Dům je starý.
Předem děkuji za odpověď.
YOS: Přísavník Vám sice zdi nepoškodí, ale na zimu opadá a to co jste chtěli zakrýt se odhalí. Posílám fotku opadaného přísavníku na novém domě. Toto by vyřešil břečťan. Jak je Váš dům starý? V jaké kondici jsou zdi a spáry? Břečťan roste velice rychle a vleze do každé skulinky, nebo zvětralých spárů a může staré zdivo poškodit. Je Váš dům vlhký? Jestli ano, tak na popínavky na omítce zapomeňte. Možnost je pořídit zdivo oporou pro popínavky několik cm od omítky, např. pletivo do cementu s drátěnými oky nebo i jiné pletiva. Na indernetu se najde mnoho typů a možností. Břečťan má ještě další velkou výhodu, že čistí vzduch od rakovinotvorného benzenu, který je ve vzduchu.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Loubinec třílaločný, Přísavník v zimě (Parthenocissus tricuspidata)
Loubinec třílaločný, Přísavník v zimě (Parthenocissus tricuspidata)
Leneyco: Děkuji Vám moc za odpověď. smile
Náš dům je jistě starý kolem 100 let. Vlhký ovšem není. Zdi jsou velmi silné. Ale stejně jsem se právě Břečťanu bála. Spáry budou lehce zvětralé.
Díky za tip na pletivo, to by možná nebyla špatná volba. Že má břečťan i takovou vlastnost, jako je čištění vzduchu od Benzenu, to jsem tedy netušila.
Ale jde mi především o krytí domu ze zahrady přes léto. Takže mi nevadí, že opadá listí. Tak jak to máte na fotografii, to je fajn. Hlavně na to nekoukat přes léto! smile
Jan Kolman: Píšete, že omítka je zčásti opadaná a že na fasádě ( typu fasády ? ) se ještě dlouho neshodnete - nepíšete proč a s kým ?
Musím Vás upozornit, že nechat porůst zdivo domu jakoukoliv popínavou nebo přísavnou rostlinou, není nijak rychlý proces - i za ideálních podmínek, t.j. budete-li mít dobře vyvinuté a vitální sazenice, vhodnou půdu a vlhkost a budete-li jim věnovat náležitou péči, musíte na aspoň částečné pokrytí stěn počítat s 10 - 15, i více roky. Do té doby je určitě vhodnější se na typu fasády dohodnout, zvolený typ realizovat a pak zvolit rostlinu k ozelenění zdí. Navíc budovat nějakou opěrnou konstrukci před realizací nové, definitivní fasády, by byla naprosto ztrátová záležitost. Pro přísavník a břečťan není konstrukce s pletivem nutná, pokud omítka má hrubou strukturu.
  Budete-li chtít vysadit pokryvnou rostlinu i přesto, že omítka je zčásti opadaná, může se totiž stát, že rostlina se uchytí na omítce, která ještě zčásti drží, ale po čase se odloupne a spadne i s rostlinou - pak je po efektu a můžete začínat znovu.
  Závěrem chci podotknout, že v žádném případě nejsem odpůrcem ozeleňování fasád domů - naopak, ani Vás od toho nechci odradit, ale vše byste měli nejdřív dobře uvážit, aby se předešlo zbytečným pracím a nákladům.
ivbara: Břečťan roste pomaleji, je stálezelený, ale v zime je takový našedlý, přísavník  na zimu opadává. máme asi   4 metrovou zeď dlouhou 6 metru, za 3 roky zcela  zazelenene jak prisavnikem, tak brectanem v kombinaci, vypada to  zajimave,ale  na zpuchrelou zed bych rozhodne nedavala..My meli zed opravenou, pro jistotu jsme tam jeste dali drevenou oporu. Fotky na jare a v lete...
cz
Zeď na jaře
Zeď na jaře
cz
Zeď v létě
Zeď v létě
Karolina 06: Také ho sousedi vysadili - přes léto vypadá super hezky - v zimě opadá a je po kráse... navíc to potrvá dost dlouho, než zed obroste... mozna by bylo jistejsi zed opravit alespon nejak zpevnit, aby vam ji jakakoliv rostlinka neponicila nenavratne. Pak uz je "jedno", co zvolite, ale bude to vypadat dobre i kdyz přísavník opada. smile