RobertT: Dobrý den. Na listech keříků (nevím jméno) cca 10 let starých se nám na jaře objevily dírky a posléze uschly. Manželka ostříhala keříky až k zemi. Časem se objevily lístky a keříky se od země zazelenaly. Nyní jsme tam zase objevili dírky a nějaké broučky. Nevíte co by to mohlo být  a jak na to? Mám i fota vč. broučka.
Děkuji
Editoval RobertT (29.06. 2014 16:49:07)
cz
Dírky v listech keře
Dírky v listech keře
YOS: Pane RobertT - nemáte detail brouka? Připomíná mi to listohloda na keři viburnum. Zkuste pod keř dát bílou plachtu a zatřepat s větvemi.  Mám více dotazů. Například, zda máte na zahrádce jehličnatý strom tis, půdokryvného Tlustonitníka  - Pachysandra ,Mochničku - WaldsteiniaDlužichu - Heuchera nebo Mitrovničku - Tiarella?
Editoval YOS (29.06. 2014 19:30:28)

Všechno jde tak, jak má jít.
RobertT: Díky moc za radu.Podle hledání je to opravdu Viburnum opulus nanum a fotku brouka(výřez z fotky) přidávám. Keříky jsou malé ostříhané až k zemi takže to s tím setřepáním nepůjde ale rozmáčkl jsem tři, dají se lehce chytit. Tis na zahrádce nemáme stejně jako Tlustonitníka, Mochničku, Dlužichu a Mitrovničku. Dnes žádný brouček bo prší od rána.
cz
Brouček
Brouček
cz
Záhon - situace
Záhon - situace
YOS: Váš záhonek se mi moc líbí. smile Je i v rovnováze s přírodou. Jehličnany s kvetoucími keři a bobulemi. Ten Váš červený keř má taky bobule - jestli je to Dřišťál japonský. Omlouvám se za moji poznámku, na kterou jste se neptal, ale myslím si, že 3 keře kaliny obecné jsou moc blízko sebe. Keř dosahuje výšky 2,5m a šířky asi taky tak. Patří mezi mé favority. Navíc plody a kůra jsou léčivé. Píšete, že nemáte na zahrádce tis, ale já bych řekla, že ty 3 žlutozelené keře jsou Tis, asi Taxus baccata 'fastigiata aurea' .
Editoval YOS (30.06. 2014 15:56:24)

Jan Kolman: Tato odrůda kaliny, Viburnum opulus "Nanum", nedorůstá příliš velkých rozměrů a má i bez řezu kulovitý tvar.
V táborské botanické zahradě je keř této odrůdy a přesto, že je už opravdu hodně starý, je vysoký do 1 metru. Mívá však pravidelně téměř sežrané listy, pravděpodobně od stejného druhu brouka. Je možné, že se toto pravidelné poškozování podílí i na  nízkém vzrůstu zmíněného keře. I když keř po hlavním žíru škůdce znovu obrazí, bývá na ohlodanou rostlinu opravdu smutný pohled. Také hodně trpí mšicemi.
Proto doporučuji sledovat výskyt brouků a larev už od vyrašení listů a keře postříkat vhodným přípravkem proti žravým a savým škůdcům včas, než dojde k masivnímu poškození listů.
RobertT: Díky za radu. Zkusím zítra něco koupit. Za těch cca 10-12 let je to poprvé co se to stalo. Na jaře jsme ho vždy dost sestříhli (jak pravil pan zahradník) a krásně rostl vždy do malé výšky max 0,5-0,6 m.Nyní je to poprvé co mu něco sežralo listy a myslelii jsme že už se nevzpamatuje , no stalo se a zkusíme pomoci aby se podařilo...
YOS: Wochozský, vůbec mne kultivar nenapadl. Tady vidíte, jak je důležité spolupracovat. Sám jsem nic. Ten brouk je příbuzný mandelince a jmenuje se Bázlivec kalinový. Dokáže keř ožrat úplně do hola. Krásně to tady napsala GENICKA. Bylo by dobré, kdyby fotka tohoto brouka se přestěhovala k příspěvku Genicka, nebo naopak. RobertT - Já osobně bych Vaše malé kaříčky v květnu hlídala a všechny housenky zahubila.
Editoval YOS (04.07. 2014 21:47:44)

Další informace v článcích o rostlinách
Buddleja davidii 'Black Knight' - motýlí keř, komule davidova Buddleja davidii 'Black Knight' - motýlí keř, komule davidova
Komule má častější lidový název motýlí keř. Je to přirozené, neboť od začátku léta, kdy vykvétá, až do podzimu nese nápadné květy, které jsou voňavé nejenom pro nás, ale hlavně pro křídlatý hmyz, převážně motýly. Pokud jste ještě neměli mnoho …
Buddleja davidii 'Pink Delight' - motýlí keř, komule davidova Buddleja davidii 'Pink Delight' - motýlí keř, komule davidova
Máte-li rádi růžovou a zároveň motýly, Pink Delight je odrůda komule právě pro vás. Její květy jsou obrovské – až 40 cm dlouhé a voňavé. Jednotlivé trubkovité květy jsou uspořádané v hustých latách tvaru protáhlých homolí. Květenství může připomínat …
Buddleja davidii 'Royal red' - motýlí keř, komule Davidova Buddleja davidii 'Royal red' - motýlí keř, komule Davidova
Royal Red znamená královská červeň a v případě této komule je to jméno opravdu trefné. Sytě purpurově červené květy jsou nejenom zářivé a voňavé, ale navíc extra dlouhé – mohou dosáhnout až 50 cm délky. Jednotlivé trubkovité květy jsou uspořádané …
Buddleja davidii 'White Profusion' - motýlí keř, komule Davidova Buddleja davidii 'White Profusion' - motýlí keř, komule Davidova
White Profusion je komule s čistě bílými květy o délce až 40 cm. Jednotlivé trubkovité květy mají nažloutlé hrdlo a jsou uspořádané v hustých latách tvaru protáhlých homolí. Květenství může připomínat i šeřík, proto se keři někdy také přezdívá letní …
Buddleja davidii 'Flower Power' ® - motýlí keř, komule Davidova Buddleja davidii 'Flower Power' ® - motýlí keř, komule Davidova
Flower Power® je novinková, patentovaná odrůda komule s okázalou barevnou hrou: poupata jsou levandulově nafialovělá a květy se otevírají do lila-růžové barvy s výrazným oranžovým vnitřkem, který květům dodá na zářivosti. Jednotlivé trubkovité květy jsou …
Buddleja davidii 'Reve de Papillon - Blue' - komule, motýlí keř Buddleja davidii 'Reve de Papillon - Blue' - komule, motýlí keř
Reve de Papillon je novinková řada komulí alias motýlích keřů z Francie. Pochází ze školky Minier a pyšní se kompaktnějším růstem a bohatším kvetením s dlouhými květy, které nakvétají po celé léto až 3 měsíce. Minpap3 (Blue) nese květy světle modrofialové …
Buddleja davidii 'Reve de Papillon - White' - komule, motýlí keř Buddleja davidii 'Reve de Papillon - White' - komule, motýlí keř
Komule má častější lidový název motýlí keř. Je to přirozené, neboť od začátku léta, kdy vykvétá, až do podzimu nese nápadné květy, které jsou voňavé nejenom pro nás, ale hlavně pro křídlatý hmyz, převážně motýly …