denis: Dobrý den, koupila jsem si v těchto dnech v obchodě rozmarýn. Už několikrát jsem se pokoušela ho pěstovat, ale po čase vždy umřel. Ráda bych ho měla celoročně v kuchyni. Četla jsem, že by se měl na zimu dát do chladnější místnosti a v létě pokud možno ven. Rostlinu jsem takto přemísťovala, ale nikdy nevydržela. Poradíte někdo, jak pěstovat rozmarýn doma?Děkuji
janko39: Podle knihy "777 x zahrada ",autor Edgar Gugenhan,vydané 2009 je pro přezimování rozmarýnu ideální temperovaná zimní zahrada,nebo velmi světlé stanoviště,např.světlé okno.Teplota 5-10° C. Je třeba jej zazimovat včas,nejpozději koncem října. Během zimního období se zalévá velmi opatrně,na přemokření kořenového balu reaguje velmi nepříznivě.
  Přes léto může být na zahradě.Přesazování nejpozději do konce srpna,protože po tomto termínu nemá schopnost vytvořit nové kořínky.
  Připojuji osobní zkušenost : Poznal jsem starší paní v Třeboni, která měla rozmarýn na zahradě údajně i přes zimu.Dostal jsem od ní větévku,která dobře zakořenila. Vyrostla rostlina rostoucí spíše poléhavě ( na rozdíl od rostlin, prodávaných např. v KAUFLANDU), rostla dobře,dokonce i kvetla. Bohužel - nepřežil přezimování v prádelně paneláku,kde bydlíme - bylo tam pro něj asi málo světla,nebo jej umořila špatná zálivka.
liska: Pestuji rozmarýn nekolik let pres leto na balkoně v truhliku a na zimu ho davam na chodbu naseho cinzaku, kde se netopi a je tam pomerne chladno. Dari se mu dobre. Jednu zimu jsem ho nechala na balkone, prikryla chvojím a taky to prezil. Ted uz ho ale prece jen radeji davam na chodbu, je to jistejsi.
Další informace v článcích o rostlinách
Rosmarinus officinalis 'Blue Winter' - rozmarýn Rosmarinus officinalis 'Blue Winter' - rozmarýn
Výška: 80 cm Květ: modrý, V. - VI. Kultivar mrazuvzdorného rozmarýnu, který pochází z Německa, kde je nabízen jako jeden z nejvíce mrazuvzdorných kultivarů …
Rosmarinus officinalis 'Faust' - rozmarýn Rosmarinus officinalis 'Faust' - rozmarýn
Výška: 160 cm Květ: modrý, V. - VI. Léty prověřený mrazuvzdorný rozmarýn, o jehož záhadném původu se více dozvíte dále …