ivaP.: Máme krásnou katalpu cca 10 let a poslední dva roky vždy část větví jakoby uschne. Myslela jsem, že to nic není, suchou větev jsem vždy odřízla, postupně obrůstá. Ale letos neobrostla docela velká část a dnes jsem koukala, že silně uvadají již obrostlé větve. Prosím poraďte mi, strom je jinak krásný, nerada bych o něj přišla. Děkuji.
cz
Katalpa (Catalpa)
Katalpa (Catalpa)
YOS: IvaP. - můžete nafotit a poslat fotografii? Pokud konce větví jsou nejprve bělavé, listy se kroutí je napadená druhem plísně šedé. Může za to teplé v vlhké počasí. Tato plíseň je známá na růžích. Odborníci radí postříkat chemii. Já bych zkusila odvar z bylin, např. dřišťál, přeslička, třapatka, listy břízy, měsíček, třezalka, lopuch nebo šalvěj. Zředit vodou půl na půl a konce větví postříkat.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Až jsem se lekla. Chudák malá. Nepomyslela jsem na tak velké poškození. Toto vypadá na houbu Přeslenatku - Verticillium, která se Vám dostala do půdy. Možná choulostivé kořeny katalpy stojí moc v mokru a tím trpěla nedostatkem kyslíku a zablokoval se transport vody a živin. Odhrňte půdu a podívejte se, zda má černé kořeny a jak moc mokré je má. Co je nutné udělat? Tady je fakt těžká rada. Určitě všechny napadené části spálit. Tato plíseň se hodně rozšiřuje i na jiné rostliny, hlavně na zelí, kedlubny, brambory, jahody, jiřiny, růže, také na stromy javory, lípy, jilmy aj. Nůžky nebo pilku je nutné dezinfikovat lihem nebo třeba silnou slivovicí.  Jak vydezinfikovat půdu? Babo raď. Veškerou půdu vyměnit? To si neumím představit. Já bych vyzkoušela něco z přírody. Nenapadá Vás něco co dezinfikuje a neublíží to stromu? Třeba se někdo ozve a poradí. Vznik této houby může být zapřičiněna i malými broučky Krytonosec zelný, jehož larvy ožírají kořeny a vytváří na kořenech hálky. Běžte neprve na průzkum kořenů.

ivaP.: Děkuji za rychlou reakci, pokusíme se s tím něco udělat. Pokud by měl ještě někdo další nápad, budu ráda. Na kořeny v mokru bych to neviděla, půda je propustná, je tu spíše sucho, ale s plísní bych souhlasila.
YOS: Možná najdete ty malé asi 3mm velké, černé brouky s dlouhým nosem. Z loňských larev jsou už dospělci. Dospělí ožírají listy. V srpnu a září brouci začnou klást vajíčka na kořeny a larvy budou ožírat kořínky a balit se do hálek. Takto přezimují do jara a na jaře pokračují v ožíráním kořínků. Jsem moc zvědavá co objevíte až se na kořeny podíváte zblízka. Co nejrychleji odstraňte napadené větve a udělejte si ohýnek. Potom si opečete špekáčky a můžete jít spokojeně spát.

Další informace v článcích o rostlinách
Catalpa bignonioides Catalpa bignonioides WALT. - katalpa trubačovitá
Pochází ze Severní Ameriky. Strom může dorůstat výšky až 15 m, ale většinou bývá nižší - kolem 10 m. Má široce rozložitou korunu. Listy jsou srdčité, 20 cm dlouhé. Svrchní strana listu je světle zelená, spodní strana pýřitá. Má poměrně dlouhé řapíky …
Architektura zahrady | 14.08. 2002
Catalpa bignonioides 'Nana' - katalpa trubačovitá Catalpa bignonioides 'Nana' - katalpa trubačovitá
Katalpa trubačovitá, kultivar Nana, je ideální strom pro malé zahrady nebo do městských alejí, kde není mnoho prostoru. Nízký strom s kompaktně rostoucí kulovitou korunou není třeba stříhat, je plně otužilý a raší nejpozději ze všech listnáčů - až v květnu …
Catalpa bignonioides 'Nana' - katalpa Catalpa bignonioides 'Nana' - katalpa
Strom upoutávající velkými světle zelenými listy a základní druh také nápadnými bílými trubkovými květy. Kultivar ´Nana´ tvoří kompaktní malou korunu a kvete zřídka, prodává se jako roubovanec na kmínku - nejlépe jako vysokokmen …
HomeDeco SMP a.s. | 04.09. 2007