YOS: Pepř sečuánský - Zanthoxylum piperitum
Synonyma: Fagara piperita, Xanthoxylum piperitum, Caragona spinosa 
Další názvy: čínský pepř, žlutodřev peprný
Místo: NL

V Lídlu jsem zakoupila toto koření a byla jsem překvapená.  Účinky antibiotické a antivirové. Zpomaluje stárnutí podobně jako kořen žen-šen, působí na oblast jater, plic, sleziny, slinivky a CNS. Před použitím vybereme černá semena. Jsou hořká a v zubech pak křupají jako písek. Tobolky na suché pánvičce opražíme. Po vychlazení rozdrtíme a používáme jako pepř. Do pokrmů jej přidáváme ke konci vaření nebo až na talíři. Také můžeme smíchat se solí a použít jako stolní koření. Nelekejte se, když vám na chvíli zmrtví jazyk. Je to pálivý silák, takže používat s mírou. Není příbuzný s černým pepřem. Prý lze používat do kávy a čaje. Co nejdřív vyzkouším. Lze pěstovaj jako bonsaj.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Žlutodřev peprný, Pepř sečuánský, koření (Zanthoxylum piperitum)
Žlutodřev peprný, Pepř sečuánský, koření (Zanthoxylum piperitum)
Eva N E: Tak to mě zajímá, YOS . Jestli tomu dobře rozumím, používá se jako koření ten obal semene? A semeno zasadíme na bonsaj? wink Při nejbližší příležitosti navštívím Lidl . Už jste to vyzkoušela? Mně by se líbil i ten stromek. Vypadá zajímavě.
YOS: Evi, v Česku se bude asi prodávat pod názvem 'Čínský pepř'. Dnes jsem si udělala směs tohoto pepře se solí.  Černá, lesklá semínka jsem z velké části odstranila. Některé plody nebyly zcela otevřené, takže nějaká semínka tam zůstala. Vůbec to na chuti ani mezi zuby nevadí. Na suché pánvičce opražila, v hmoždíři rozdrtila a namíchala se solí. Tato 'solnička' bude při jídle na stole. Jelikož jsem čočkovou polévku normálně osolila, nemohla jsem to s 'novou solí' přehánět. Při vaření budu příště se solí šetřit. Opražím další várku a rozdrcený dám do 'pepřenky' a zkusím si opepřit čaj a kávu. Jsem zvědavá.

cz
Pepř sečuánský na suché pánvi opražený a rozdrcený (Zanthoxylum piperitum)
Pepř sečuánský na suché pánvi opražený a rozdrcený (Zanthoxylum piperitum)
cz
Pepř sečuánský se solí, stolní koření (Zanthoxylum piperitum)
Pepř sečuánský se solí, stolní koření (Zanthoxylum piperitum)
Eva N E: Jsem já to hlava. Nedošlo mi, že vlastně nejsi v Česku. V každém případě se po něm v Lídlu podívám. Jen mi nějak nepasuje ten pepř do čaje. Ale všechno je možné. Já dělám knedlo zelo vepřo z hovězího wink
YOS: Tak jsem si udělala várku bez soli. Opražila na suché pánvi, v hmoždíři rozdrtila a vyzkoušela do kávy. Mně káva chutnala mnohem lépe. Kávu nesladím ani napoužívám mléko. Po několika dnech používání, samozřejmě s mírou mám pocit, že mám více energie než dříve. Zítra si jdu koupit další balení.

cz
Pepř sečuánský (Zanthoxylum piperitum)
Pepř sečuánský (Zanthoxylum piperitum)
YOS: Paní Fárová, ano, zkuste to! A děkuji Vám za připomenutí. Teď jsem dopila kafé, které mi udělal manžel a na pepř jsem úplně zapomněla. Jak to nemám na očích!!! Dám si ještě jedno S PEPŘEM!!! Budeme pokusní králíci.