Sonya: je vysoká asi 50 cm, tedy celkem velký pokojový  keřík. Snese zálivku mírnou a habitusem trochu připomíná tlustice, jenže listy tomu vůbec neodpovídají - jsou tenké jako papír (ale tuhé) uprostřed s žilkou.  Jeden stvol byl přelit a napaden smutnicemi, teď už mám jen jeden a kdyby zašla, tak nevím, jak sehnat jinou, když ani nevím, jak se jmenuje sad
cz
Rostlina k určení
Rostlina k určení
Sonya: Dobrý den, díky za reakci. původ bohužel neznám, květina zůstala po původní nájemkyni, ani nevím kdo to byl.  Pořídila jsem lepší fotky, jestli to pomůže.
Jinak listy v reálu tak lesklé nejsou, blesk je dost osvětluje. Rostlina působí na denním světle spíš matným dojmem(jako na původním obrázku). V detailech vypadá takto:

(nafotila jsem i jednu celkovou s lakem na nehty pro představu o velikosti)
cz
Rostlina k určení
Rostlina k určení
cz
Rostlina k určení
Rostlina k určení
cz
Rostlina k určení
Rostlina k určení
Sonya: Ještě mě napadlo si květinu zkusit namnožit , ovšem  - nevím co to je, nevím jak.  možná zkusit nařízkovat
jde mi hlavně o zachování květiny, kdyby mi uhynula, jinou neseženu. V interiéru působí perfektně, jako větší solitér bonsajového typu, takže bych o ni nerada přišla:)
YOS: Paní Fárová, paní Sonya má dobrý vkus, klobouk dolů. Její kytička vypadá na druh Clusia. Vy znáte tu originální Clusia major která je hodně vysoká, ale tato jako pokojová bude kultivar menšího růstu. Clusia rosea 'Princess'. Tuto kytku není zrovna moc lehké pěstovat. Má velké nároky. Nesmí na ni svítit přímé polední slunce, jen přes záclonu. Potřebuje dosti vysokou vzdušnou vlhkost. To znamená v suchém bytě 2-3x za týden listy postříkat vodou rozprašovačem. Má ráda stálé vhko, ale nesnáší mokro od spodu. Raději zalévat vrchem častěji a nepřelívat. Půda by měla být bohatá na organické látky smíchaná s hrubým pískem, aby mohla přebytečná voda lehce odtékat. Rozmnožujeme na jaře koncovými řízky nebo hřížením. Přesazujeme až kořeny lezou ven z květináče, také na jaře. V zimě nesmí teplota klesnout pod 16°C. Teplota po celý rok nesmí moc kolísat, jinak opadávají listy. Krásně kvete a je pěkně drahá, i když v Ikey jsem ji našla za 120,- Kč.

Všechno jde tak, jak má jít.
Marie Fárová: Paní Dano, jste fakt dobrá. Clusii major jsem fotila v botanické zahradě ve Stuttgartu, ale to jsem ji taky viděla poprvé a naposledy. Teď jsem se dívala, jestli je Clusie taky v Praze ve Fatě Morganě, tak tam mají být druhy Clusia confertaClusia flava, Clusia guatemalensis, Clusia mexicana a Clusia sp. Musím je co nejdříve obhlédnout. Všechny druhy jsou umístěny v tropickém pavilonu. Paní Sonya je tedy pašák, když vytvořila této rostlině podmínky, ve kterých prospívá.
Sonya: Páni, až tak vyčerpávající určení, to jsem opravdu nečekala. Klobouk dolů. Jsem moc ráda, že už vím, co doma mám. Pašák nejsem, starala jsem se o ni doteď jako o většinu květin co mám - pamatuju si jen, že jsem ji dala od okna, protže byla žlutá a zvadlá, přesadila do směsi s pískem (to dělám preventivně, mám pocit, že to obecně mnohým rostlinám prospívá) a starám se o ni stylem - všeho přiměřeně.

Mockrát vám děkuji za konzultaci, udělali jste mi opravdu velikou radost !
YOS: Jsme rádi, že máte radost a přejeme, aby se Vaší kytičce dařilo a možná, že Vám i vykvete. Má nádherné květy. Jestli umíte zpívat, tak jí zazpívejte.

Všechno jde tak, jak má jít.