vikulda: Hezký den,  jsem laik v pěstování skalniček, ale na jaře jsem založila skalku. Mám zde Zvonek, Mateřídoušku, Mydlice, Huseník, Floxy, Tařička, Tařice a Hvozdík.

Zajímalo by mě jak skalničky připravit na zimu?
Které se stříhají nyní, které až na jaře?
Zda se přikrývají, aby nevymrzli?

Děkuji moc za rady a tipy smile
Jan Kolman: Vyjmenovat detailně skalničky, které se na podzim zastřihují, by zabralo mnoho místa. V zásadě platí, že se odstraňují odkvetlé, zaschlé a přerůstající části rostlin, zejména plazivých, které by vadily sousedním, méně vzrůstným. Právě ty, které jste vyjmenovala, mají k přerůstání sklony a nevadí, když je na podzim omezíte. Stejně by Vás to čekalo na jaře. Nezakracují se ale stálezelené rostliny - ty je naopak nutné před zimou důkladně zalít.
  Volná místa kolem rostlin je vhodné zasypat prosátým kompostem, u kyselomilných rostlin ( rhododendrony, vřesy, vřesovce ) prosátou rašelinou.Je rovněž třeba odstranit spadané listí, i když by se mohlo zdát, že je to dobrá ochrana - naopak by mohlo být zdrojem houbových chorob. Pouze ve stinných zákoutích, osázených hajní květenou, je možno listí ponechat.

Zimní přikrývka - se používá hlavně u cibulovin, na podzim zasazených, a to buď vrstvou humozní zeminy nebo suchým listím, zatíženým lesní chvojí. U jiných rostlin se přikrývka chvojí dělá proto, aby byly chráněny před holomrazy a vysušujícími větry a aby  na jaře předčasně nevyrašily a nebyly pak zničeny nočními mrazíky. Nejvhodnější chvojí je jedlová a tisová ( déle vydrží a neopadává ), méně vhodná je chvoj smrková, nevhodná je borová. Není vhodné s přikrývkou příliš spěchat - za vlhkého a teplého počasí se pod přikrývkou mohou rozmáhat plísně a nacházejí pod ní úkryt i škůdci, např. hraboši.

Chcete-li se skalničkách více věnovat, je třeba opatřit si patřičnou literaturu a přes zimu ji prostudovat. V současnosti není problém vhodné příručky získat..
Editoval wochozsky (17.10. 2014 18:54:20)
YOS: Vikulda - pan Wochozský Vám napsal velice hodně dobrých, odborných rad. Pro začátečníka to opravdu není jednoduché. Vaše skalničky jsou otužilé, takže nemusíte přikrývat. Nejsou stálezelené, všechny na zimu uvadnou a kořeny zatáhnou. Na jaře Vám zase pěkně  vyraší. Nejlépe je odkvetlé květy průběžně jak kvetou odstřihávat, takže na zimu bych stonky nechala, aby kořeny byly chráněny před mrazem. Můžete udělat jak píše pan Wochozský odstranit zaschlé,  přerůstající, ale lze to udělat i na jaře.

Všechno jde tak, jak má jít.