Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,  marně na internetu hledám, kde lze objednat hlízy alstromérie pokud možno více druhů  pro pěstování ve skleníku. Vždy jsem našel pouze informace o této trvalce ale to je vše. Předem děkuji za případnou odpověď. FK
Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
Marvella: Tak jsem našla, že alstromérie jsou co se týče přezimování srovnatelné s mombréciemi. Já mombrécie nevyrýván na zimu (někde jsem četla, že se mají, pěstují se jako gladioly, někde jsem zase četla, že když se zakryjí, tak přežijí). Udělala jsem to druhé a už dva roky mi za sebouk rásně kvetly. Co bude ltost, tak to teprve uvidím.

ROSTLINA PRO KVĚTINÁČ A PRO ŘEZ:
Alstromérie (boubelka)

Rostliny 0,2-1 m vysoké, s hlízovitými kořeny a obvykle úzkými kopinatými listy, jejichž okraj bývá často nahoru stočený. Stonek nese u různých druhů a kultivarů přibližně 3-30 nápadných květů s nálevkovitými korunami, sestavených v hroznovitých květenstvích, poněkud se podobajících okolíku. Květy jsou různých barev, dosahují až 4 cm délky. Kolem 60 druhů alstromérie (Alstroemeria), česky zvané též boubelka, roste v Již. Americe. U nás se některé druhy pěstují v květináčích a pro řez do kytic, výborně se hodí pro vazačské práce. Kvetou v létě, počínaje druhým rokem. Vyžadují bezmrazé přezimování, jen za zvláště příznivých podmínek některé druhy mohou vydržet venku.

Pro pěstování se doporučují prostornější květináče. Na dně je vhodná asi 10 cm vysoká drenáž z tlučených cihel, písku apod.; používá se směs zemin z živné a lehčí zahradní půdy s asi třetinou listovky. Pro hrnkovou kulturu jsou vhodné druhy Alstroemeria versicolor, A. aurantiaca, A. ligtu, A. pelegrina, A. pulchella aj. V případě venkovního přezimování je vhodné obložení a pokrytí záhonu listím a prkny, aby zem nepromrzla, navrch ještě přikrytí např. dehtovým papírem (ochrana před přílišným mokrem). Alstromérie se celkem snadno množí dělením kořenů v únoru a v březnu, opatrně, aby se kořeny příliš nerozlámaly. Výsev semen se provádí v dubnu až v červnu. Sazenice se vysazují ve sponu 0,2 x 0,2 m. Rostliny se přesazují po 3-4 letech, a to vždy z jara.
jitula: Také neradi cokoliv vyděláváme ze země, většinou hlízku apod. cibulky utrpí újmu. A také stačí přenášet rotliny co se letní. O Alstromérii jsem našla tyhle údaje.

Alstromerie se vysazuje jako letní hlíznatá rostlina. Na stanovišti přečká zimu jen v nejteplejších oblastech země se speciální přikrývkou, která hlízy ochrání před mrazem a zimní vlhkostí. Výtečně se vyjímá na záhonech s letničkami i trvalkami.
Další informace v článcích o rostlinách
Alstroemeria - alstromérie Alstroemeria - alstromérie
Měli byste rádi na své zahradě něco opravdu zvláštního? Zkuste pěstovat boubelku (Alstroemeria). Tuto krásnou trvalku pocházející z Chile oceňovali zatím především floristé jako trvanlivou řezanou květinu. Některé odrůdy však jsou i nádhernými extravagantními …