janko39: Jerlín japonský převislý ( Sophora japonica "Pendula") se roubuje v předjaří na podnože základního druhu.To by možná pro schopného zahrádkáře nebyl problém - horší je,že semeno jerlínu u nás dozrává jen málokde,protože je zničí první mrazy dříve,než dozraje. Pokud se podaří semena získat,sklízí se v listopadu,musí se vyloupat z lusků a dosušit na vzdušném,ale nepříliš teplém místě - ponecháno v luscích by v nich mohlo předčasně vyklíčit.
  V dubnu necháme semeno nabobtnat  a vyséváme na chráněné záhony, klíčící semenáčky je nutno chránit před mrazem.Je sice možno vysévat i ve skleníku,ale tam je výsev ohrožen padáním klíčících rostlin,takže je nutná ochrana proti houbovým chorobám.
Eva N E: Krásné fotky paní Fárová. Jerlín neznám,ale připadá mi to jako stromy ,které kvetou v parku u Hlavniho nádraží v Praze. Vy jste asi Pražačka, je to ono? Byla jsem tam párkrát minulý měsíc ,ale nikdy jsem si nevzala foták
Marie Fárová: Když jsem šla dneska od zubaře, zkontrolovala jsem jerlín japonský v parku u řeky Malše. Stále nekvete. Když už jsem byla venku, namířila jsem přes Stromovku obhlédnout kirengešomu. Jerlín ve Stromovce jsem musela nafotit více fotkami, i když kvalitou pokulhávají, hodně pršelo.
Editoval Marie Fárová (08.08. 2011 16:05:15)
cz
Jerlín japonský (Sophora japonica)
Jerlín japonský (Sophora japonica)
cz
Jerlín japonský - květ (Sophora japonica)
Jerlín japonský - květ (Sophora japonica)
Marie Fárová: Evo N E , tak jerlín znáte, protože v Praze před Hlavním nádraží nedávno kvetly. Bydlím v Č. Budějovicích a v parku vím, kde jerlín kvete, bohužel vedle něj stojí nevzhledný stožár trolejsusobého vedení a tak ten nefotím. Další krásný strom je u řeky Malše, ale zřejmě vlivem chladu od vody teprve začíná rozkvétat. Tyto stromy mě na dálku upoutaly, o nich jsem nevěděla, jsou na dětském hřišti a to většinou míjím.
YOS, správná připomínka, už jsem to přemístila.
YOS: Maruško, smile. Přidám plody tohoto stromu. V Česku asi nedozrají, nebo ano? Janko píše, že někdy ano. Tato fotografie je ze Španělska.
Editoval YOS (08.08. 2011 16:58:38)

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Jerlín japonský, plody (Sophora japonica)
Jerlín japonský, plody (Sophora japonica)
Eva N E: Tak jsem přišla na to,že jerlín vlastně znám, jen jsem nevěděla, jak se tento strom jmenuje. Nikdy jsem ho neviděla kvést, protože v té době jsem většinou v ČR. Ale znám jeho semena. Je to opadavý strom,na kterém přes zimu zůstávají viset řetízky semen. Vypadá jako ozdobený. Samotná semena jsou obalena velice lepkavou hmotou.
cz
Jerlín japonský - zralá semena (Sophora japonica)
Jerlín japonský - zralá semena (Sophora japonica)
Další informace v článcích o rostlinách
Sophora japonica - jerlín japonský Sophora japonica - jerlín japonský
Čeleď: Fabaceae Domovina/původ: Čína, Korea. Vzrůst: Strom s řídkou, kulovitou korunou a nepravidelně ohýbanými větvemi, ve stáří široce rozložitý. Dorůstá až 20 m vysoko. Listy opadavé, až 25 cm dlouhé, lichozpeřené a leskle zelené …