janko39: Semena šalvěje lékařské (Salvia officinalis) jednoduše vysejte buď do truhlíku,nebo po 2-3 do kelímků ,po 20.květnu vysaďte na záhon.  Dospělé rostliny, pokud je necháte odkvést, vytvářejí semena,jimiž se rostlina sama rozšiřuje - semenáčky pak už stačí jen přesadit na vhodné místo. Prvním rokem po výsadbě doporučuji květy raději odstranit a listy neodebírat,aby rostliny zesílily. V dalších letech je možno odebírat listy k výrobě čajů, obkladů, kloktadel a k jiným léčebným účelům. Přestože je šalvěj vlastně polokeř, není u nás zcela zimovzdorná - některé zimy přežije beze škody,některé nepřežije. Podle mojí zkušenosti lépe přežívají spíše 1-3leté rostliny,než starší, takže myslím je dobré mít více rostlin různého stáří. Rovněž není dobré rostliny na zimu příliš hluboko seříznout - lépe řezat až na jaře.Možná by pomohlo půdu kolem rostlin zakrýt mulčem (drcenou kůrou, listím a p.) - to jsem nikdy nedělal,takže nemám zkušenost.Nechávám je prostě růst a když na jaře nevyraší,vyseju si nové. Drcené sušené listy používám kromě na čaje rovněž do směsi koření např.na ryby,při pečení králíka,nebo do sekané pečeně.
cz
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
Šalvěj lékařská (Salvia officinalis)
janajana: Šalvěj jsem si vypěstovala tak, že jsem od starší rostliny odkopla na jaře část, kterou jsem zasadila a bez problémů roste. Možná by šlo také dát ji do vody, aby pustila kořínky.  Na zimu ji zakryji chvojím a na jaře seříznu. Je to nenáročná bylina. Listy používám jako koření. Voní a hezky kvete.
bala: Díky za rady, měla jsem taky rostlinu šalvěje, ovšem na rozdíl od mé sousedky, která mi dává listy na čaj, mi ne a ne dobře růst...zalévala jsem ji málo, takže přemokřená nebyla sypala jsem ke kořenům kompost a přesto se jí nedařilo...tak jsem to vzdala...taky jsem ji ostříhala a zasadila větvičku chvíli se ji vedlo, ale dlouhého trvání to nemělo....zkusím ji dát na jiné místo, někdy se stane, že jinde zasázené rostlinky rostou lépe....
YOS:

chaloupka napsal(a):

Prosím o radu, kde se získají semínka nebo rostlinky šalvěje lékařské k pěstování, jinak bych se řídila výborným návodem od Janko39

Nejlépe a nejrychleji je vypěstovat rostlinku z řízku, odebraný ze staré rostliny. Rostlinek mám v Čejkovicích u Znojma dost, ale nevím odkud jste Vy. wink V červnu tam určitě budu (bydlím i na jiném místě). Třeba někdo v okolí pěstuje šalvěj, kde si budete moci koncem května odlomit několik větviček. Důležité je odlomit větvičku i s 'prdýlkou'=kde se budou vytvářet kořeny. Řízek by měl být asi 15cm dlouhý. Z té části řízku, která půjde do země, se ostraní listy (zamezení vzniku chorob). Vršek řízků se zaštípne, aby se jim ubrala síla na růstu a vyprovokoval se růst kořenů. Napíchají se na zahrádce do země na slunečném, ale chráněném místě a zakryjí se např. zavařovací sklinkou. Pozor, aby se na slunku neuvařily. Já strčím ruku pod nadzvednutou sklenici a cítím jak moc jim je teplo, když tak sklinku odklopím a na noc opět přiklopím. Až začne růst, sklinka se může uklidit. Hotovo.   Začneme zaštipovat. Já ji pěstuji v záhonu, ohraničený buxusovým plůtkem. Moc hezký pohled na kontrastní zelené barvy a na množství včeliček, čmeláků a motýlů, kteří šalvěj milují. Po odkvětu nestřihám, protože odkvetlé stonky jsou moc hezké. Několik si jich  dávám i do vázy. Trochu mi vadí stříhání na jaře. Nemohu se vyznat ve spletici zdřevnatělých stonků a množství nových výhonků. Musím více dávat pozor, kam směřují nové výhonky a na jejich množství . Stříhám podle svého instinktu asi jako levanduli a taky několik starých větví vystřihnu úplně pryč. Šalvěji stačí ochrana keře nebo zídky, aby na ně nefoukal mrazivý vítr v zimě. U nás fouká většinou z východu. Ještě dodám, že tento postup řízkování používám k rozmnožování u většiny rostlin (levanduli, buxus, tis, tůje, máty.....) Některé stromy, keře a rostliny se takto rozmnožovat nedají např. kdoulovec, vilíny. Při tomto druhu rozmnožování mám jistotu, že mi vyroste stejný keř, ze kterého jsem řízek odebrala. V dnešní době hybridů hrozí po vysazení semen, že vyroste rostlina jalová nebo jiná. Vždy překvapení.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Šalvěj lékařská (9.6.) (Salvia officinalis)
Šalvěj lékařská (9.6.) (Salvia officinalis)
janko39: Semena šalvěje lékařské bývají v prodeji v supermarketech, nebo v zahrádkářských prodejnách.
Co se týká řezu, je lepší počkat, až rostlina vyraší a pak ostříhat suché konce nad vyrašeným výhonkem, nebo prostříhat, je-li keřík moc hustý. Pokud nebudete chtít získat semena, raději odkvetlé lodyhy sestříhněte, aby tvorba semen rostlinu zbytečně nevysilovala.
YOS:

janko39 napsal(a):

Semena šalvěje lékařské bývají v prodeji v supermarketech, nebo v zahrádkářských prodejnách.
Co se týká řezu, je lepší počkat, až rostlina vyraší a pak ostříhat suché konce nad vyrašeným výhonkem, nebo prostříhat, je-li keřík moc hustý. Pokud nebudete chtít získat semena, raději odkvetlé lodyhy sestříhněte, aby tvorba semen rostlinu zbytečně nevysilovala.

Janko, víte co je zajímavé, že jsem ještě nikdy nenašla mladou rostlinku pod keříkama. Že by ta moje šalvěj byla neplodná wink???

Všechno jde tak, jak má jít.
jitula: šalvěj lékařskou na své zahradě pěstujeme hlavně kvůli sběru na čaj, vyžaduje především dobře osluněné stanoviště, nepřemokřenou půdu ani ne těžkou, ze začátku je dobré ji téměř skoro nestříhat, spíše opatrně zalamovat pouze špičky kvůli rozvětvení a zesílení šalvěje, na zimu ji ani nepřikrýváme a dobře zimu přečká, ale s přezimováním být problém může, doporučuji ji zakrýt chvojkami a s hnojením také opatrně
jituška: Šalvěj lékařskou jsem koupila na doporučení lékařky. Dělám s toho čaj,který je silně antibakteriální,což pomáhá jak na bolest v krku, tak i kloktání při bolesti zůbů,je vynikající. Loni jsem sehnala panašovanou a ještě s listy mírným nádechem to fialova,ale názvy bohužel nevím. Mám je zasazené pod velkou jedlí a daří se jim tam vcelku dobře.
Vladimír Vytásek: Šalvěj je vynikající na vnější použití úžasné hojívé účinky. Při pití bych byl Jituško opatrnější neboť rostlina obsahuje jedovatý thujon,který ve velkých dávkách nebo při dlouhodobém používání může způsobovat bolest hlavy. Výborné antibakteriální účinky má například lichořeřišniceListy šalvěje jsou výborným kořením na pečené ryby a kuřata.  Vláďa Vytásek

Vláďa Vytásek  - Léčivé rostliny jsou zelenou lékárnou pro každého.
Tao-shop-cs.com - TČM internetový obchod
jituška: Vláďo, tak to jsem nevěděla,ale používám čaje maximálně 5 dní. Jak jste psal o lichořeřišnici, tak co se používá? Jaké množství? Mohou to i děti? Je to ta letnička, co se dává jako okrasná? Nemáte fotku? Šalvej rozhodně zkusím i v kuchyni, nemám s bylinkama v kuchyni žádnou zkušenost, jen pažitka, libeček a majoránka.
Další informace v článcích o rostlinách
Salvia officinalis - šalvěj lékařská Salvia officinalis - šalvěj lékařská
Ve středověku se šalvějí lékařskou léčily nejrůznější nemoci, proto byla nazývána Salvatrix – spása. Je to zimovzdorný, stálezelený a vytrvalý polokeř ze Středomoří. Dorůstá do výšky okolo 60 cm …
Salvia farinacae - šalvěj pomoučená Salvia farinacae - šalvěj pomoučená
Salvia farinacea, patřící do čeledi Lamiaceae, pochází z Texasu a Mexika. Její druhový název je odvozen od moučnatého vzhledu povrchu lodyh. Drobné květy se dvěma pysky jsou seskupeny v hustých květenstvích na dlouhých, štíhlých stoncích a poněkud připomínají …
Rebo Productions CZ | 20.06. 2010
Salvia nemorosa 'Blue Queen' - šalvěj hajní Salvia nemorosa 'Blue Queen' - šalvěj hajní
Středně bujná, keřovitá trvalka domácího původu, botatě a dlouho kvete. Vyžaduje plné slunce …