YOS: Ginkgo biloba je úžasný strom.  Plody opravdu smrdí, proto se pro výsadbu používají samčí exempláře. Stejně prý kvete až po 20-25 letech. Sama jsem si jeho účinky vyzkoušela. Na podzim před opadem listů jsem si natrhala listy, usušila a v hmoždíři rozetřela na prášek. Jenže já jsem nedůsledná a protože mně nic nebolelo, nějak jsem zapomínala. Podporuje oběh krevní, tedy prokrvení všech orgánů v těle. Vyjmenovat vše k čemu je dobrý, je zbytečné. Pomáhá všude, kudy prochází krev.

Všechno jde tak, jak má jít.
Květule: Gingo biloba česky Jinan dvoulaločný má opravdu velké zdravotní využití. Pro mě je důležitý, že je skvělý na mozek (snad by prodloužil mládí aspon v myšlení?), snad mozek prokrvuje. Všechny výrobky ho neobsahují velké procento, takže užívat dlouhodobě za velké peníze. Listy se suší a pak se používají do čajů. Ostatní zatím neznám. Teď bych si ho moc přála na zahradě a využívala pro sebe a rodinu. Je to obrovský strom,ale našla jsem dvě odrůdy, jedna vysoká 1,5m s kulovitou korunou a druhý typ dokonce plazící. Pokud se o nich nedovím víc, objednám tyto. Zároven se chci vše dovědět,jak na domácí zpracování. Toužím po tomto stromku dlouho a teď touto motivací(tebou) už nebudu otálet. Tak doufám, že ještě teď,nebo na podzim sázíme.
YOS: O jinanu tady bylo řečeno dost. Stačí do bílého políčka 'Fórum' v pravo nahoře naťukat  jinan a přečíst si příspěvky nebo  'links' např. od Bala, kde je více informací jak si připravit domácí prostředky na podporu prokrvení mozku. Přeji hodně úspěchů.

YOS: Mám dotaz. Je možné použít listy v tomto období? Nejsou moc staré a možná více jedovaté? Nebo naopak bez účinných látek. Začínají totiž už žloutnout. Pro svoji potřebu jsem vybrala jen ty zelené. Děkuji za reakce.

Jan Kolman: Pro YOS : Ze dvou knih o bylinách a léčivkách jsem vybral toto : Listy otrhejte na podzim, když zežloutnou a usušte. V čínské medicině se listy a semena užívají proti kašli a astmatu, v západní medicině ke zlepšení paměti a prokrvení, ke zmírnění závratí a hučení v uších.
  Semena je nutno zbavit osemení, ale raději v rukavicích, neboť osemení může vyvolávat silné alergické reakce ( pokud nehledíme k tomu, že silně páchne ). Na pánvi opečená nebo opražená semena jsou prý velmi chutná a mohou se přidávat do polévek nebo smažených jídel.

Poznámka : Překvapivé je, že sběr listů je doporučován právě v podzimním období, na rozdíl od sběru listů jiných léčivek - pravděpodobně na podzim je v listech obsah léčivých látek nejvyšší.
Editoval wochozsky (15.10. 2014 15:58:00)
YOS: Pro Wochozský - Děkuji. Já jsem právě ty trochu žluté vyházela. Škoda, mohlo jich být víc. Pamatuji si, že jsem někde vyčetla, že se listy sbírají jen do konce června. Smradlavé plody jsem taky nasbírala. Uvařila 15 minut a pecky vyndala. Chci zkusit je opražit a ochutnat.

cz
Jinan dvoulaločný, plody, semeno, listy (Ginkgo biloba)
Jinan dvoulaločný, plody, semeno, listy (Ginkgo biloba)
YOS: Plody Jinanu jsem uvařila, ochutnala a nic moc. Pecky jsem rozbila a jádra opražila. Skořábka byla trvdá ale tenká, nemusela jsem vyvinou moc námahy je rozbít. Opražené jádra zůstávají uvnitř měkká, nejsou křupavá jako ořechy. Už nesmrdí a chutnají trochu jako brambora s kukuřicí. Nejsou hořké, ale malinko nasládlé. Všechny jsem je zblajzla, když už jsem na tom strávila nějaký čas. Třeba se mi rozjasní mozek big_smile

cz
Jinan dvoulaločný - opražená semena (Ginkgo biloba)
Jinan dvoulaločný - opražená semena (Ginkgo biloba)
Další informace v článcích o rostlinách
Ginkgo biloba 'Mariken' - jinan dvoulaločný Ginkgo biloba 'Mariken' - jinan dvoulaločný
Mariken je poměrně nová odrůda, teprve z roku 1999. Jedná se o zakrslou verzi jinanu s pomalu rostoucími větvičkami s hustě naměstnanými listy. Bývá k dostání v nízkém keři jako skalková rostlina, nebo roubovaný na polokmen do menších zahrad, nebo na klasický …
Ginkgo biloba 'Troll' - jinan dvoulaločný Ginkgo biloba 'Troll' - jinan dvoulaločný
Základní forma jinanu je velmi populární strom, který patří zřejmě k nejstarším na planetě. Představte si, že tu byl již před 180 milióny let … to bylo ještě Mrtvé moře marod! Díky jeho odolnosti vůči všemožným vlivům přečkal i ta nejhorší období …
Ginkgo biloba 'Mariken' - jinan dvoulaločný Ginkgo biloba 'Mariken' - jinan dvoulaločný
Zakrslá odrůda jinanu s kompaktní kulovitou korunou; vhodná do malých zahrad, předzahrádek, okolí teras a altánů …
Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný
Jinan je velmi populární strom, který patří zřejmě k nejstarším na planetě. Představte si, že tu byl již před 180 milióny let … to bylo ještě Mrtvé moře marod! Díky jeho odolnosti vůči všemožným vlivům přečkal i ta nejhorší období. Strom se může …
Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný
Tento třetihorní relikt označil Charles Robert Darwin za živou fosilii. Jinan sice zařazujeme mezi jehličnany, ale ve skutečnosti je jediným zástupcem skupiny rostlin primitivnějších než pravé jehličnany. Pochází pravděpodobně z jihovýchodní Číny. Do Evropy …
Architektura zahrady | 11.01. 2005