Eva N E: Po opravdu studeném období v Beirutu, kdy se teploměr přes týden držel mezi 4 - 6 stupni, se opět udělalo trochu líp. V úterý bylo dokonce 16 st. Vypravila jsem se na obhlídku, jestli někde něco nevykvetlo. A přitom jsem si všimla, že nejsem sama, kdo vylezl na sluníčko wink

Motýlů jsem viděla víc, samí bělásci, ale nepodařilo se mi je vyfotit. Vůbec si nesedli. Tak jsem zachytila aspoň tuto babočku admirál a jedno saranče.  Těch jsem viděla také několik, všechno jen tento jeden druh. Na borovici jsem si všimla několika hnízd housenek. Vypadá to, že ožírají jehličí a potom se na noc, nebo když se ochladí(? ) vrátí zpět do hnízda. Co je tohle za housenku bude určitě vědět YOS smile
Editoval Eva N E (16.01. 2015 16:42:26)
cz
Babočka admirál (Vanessa atalanta)
Babočka admirál (Vanessa atalanta)
cz
Hnízdo housenek na borovici
Hnízdo housenek na borovici
cz
Housenky na borovici
Housenky na borovici
cz
Saranče (Eyprepocnemis plorans)
Saranče (Eyprepocnemis plorans)
Eva N E: Přestože v horách místy ještě leží sníh, na sluníčku už je opravdu teplo. To je vidět i z toho, že létají včely a jiný hmyz a i ještěrky se už vyhřívají na skalách.
cz
Ještěrka libanonská (Lacerta laevis)
Ještěrka libanonská (Lacerta laevis)
Eva N E: Prosím, může mi někdo poradit, co je toto za brouky?  Nejspíš patří mezi vrubounovité - Scarabaeidae , ale nesedí mi ani na listokazy, ani na chrousty či chroustky.
cz
Eulasia (Eulasia rapillyi)
Eulasia (Eulasia rapillyi)
cz
Pygopleurus (Pygopleurus israelitus)
cz
YOS: Evi, fotky jsem poslala na holandskou webovou stránku. Odpověděli mi, že nemají žádného odborníka na tento druh brouků ve Středomoří, ale dali nám dva typy, které by to mohli být. Na červeném květu a ty 2 na sobě by to mohli být Pygopleurus israelitus, nebo Pygopleurus libanonensis. Brouk s hnědýma krovkama asi Eulasia rittneri. (s.rudeulasia) a nebo partner. Druh Pygopleurus a Eulasia jsou si tak podobné, že fakt nevím. České jméno jsem také nenašla. Třeba ve Vaší literatuře něco přesnějšího najdete.

Všechno jde tak, jak má jít.
Eva N E: Díky Dani, na Tebe je spolehnutí smile Je to jak říkáte - Ty a odborníci . Ten zelený je opravdu Pygopleurus israelitus , P. libanonensis má žluté chlupy, na rozdíl od P. israelitus, který má chlupy bílé.  Ten druhý je Eulasia rapillyi - podle žlutých chlupatých pruhů na zadečku. Mám víc fotek. E. rittneri je zelený. Díky Tvým odborníkům jsem našla web, kde je spousta brouků které mám a nedokázala jsem je určit.
Přestože nejsou odborníci na Středomořské brouky, jsou dobří. Ještě, kdybys byla tak hodná, mohla by ses zeptat, jestli je možné, aby se pářili oba dva druhy spolu? Protože jeden z těch brouků má žluté chlupy - P. libanonensis ?
  Poděkuj jim mým jménem. Díky.
Editoval Eva N E (28.03. 2015 22:08:23)
YOS: Evi, tady je odkaz, kde se můžete zeptat nějakého pana OZ, prý je velice laskavý a hlavně se vyzná.

Všechno jde tak, jak má jít.