facebook: Dobrý den,chci se zeptat, bydlím v paneláku, kde mě každý rok trápí napadení škůdci, jednak puklice a svilušky, stříkám to výluhem česneku s cibulí, nepomáhá, občas vše setřu vodou s lihem, používala jsem i chemii, ale nakonec zašly květiny, poradte,jak se toho zbavit.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
janko39: Roztok lihu s destilovanou vodou v poměru 1:1 většinou zabere, ale je třeba to dělat opakovaně - tak dlouho, dokud všechny škůdce nezničíme. Je třeba trpělivosti a důslednosti. Rostliny omyté lihem je třeba samozřejmě důkladně osprchovat. Platí to pro svilušky, puklice, vlnatky. U molic se mi osvědčilo umístění rostliny do velkého igelitového pytle a nastříkání ACTELLICem plus uzavření pytle cca na 1-2 hodiny - ACTELLIC se samozřejmě nesmí stříkat přímo na rostliny. Je to vlastně obdoba plynových komor. Rovněž tento postup je třeba opakovat - nejméně 2x až 3x, protože mladá stadia, nebo vajíčka mohou přežít. Bohužel tento postup je limitován velikostí rostliny a pytle ,který máme k dispozici - 2 metrový kávovník do pytle neumístíme.
houba: Moje rostliny taky každý rok obtěžují svilušky a dokola jsem s nimi bojovala. Na podzim jsem koupila postřik "Svilustop" a skutečně je to první postřik, který zabral okamžitě. Jsou tam dva sáčky,  které se smíchají dohromady a učinkuje to na brouky i larvy. Stačilo jednou ošetřit a nemusela jsem se zabývat opakovanými postřiky.
bala: Ani já jsem se nemohla zbavit puklic žádnými doporučovanými přípravky či mechanickými způsoby, v obchodě mi doporučili přípravek Agrion, postřikový insekticidní přípravek....do kterého jsem přidala trochu jaru aby sprej nestékal z listů...postřik jsem provedla dvakrát, již je to asi dva měsíce a zatím jsem puklici znovu nezaznamenala, tak snad je účinný...
Editoval bala (03.03. 2011 14:45:05)
YOS: Děvčata, proč hledáte postřik? Hledejte proč se puklice objevují? Možná je Vašim rostlinkám moc teplo a tím moc suchý vzduch. Zkusili jste mýdlovou vodu, nebo proud horké vody? Sbírám zbytky mýdel, které pak rozmočím ve vodě a používá na mšice u růží. Musí být opravdu hustá, aby puklice, svilušky aj. škůdce udusila. Je to lacinější a zdravější.

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Mýdlo není pro půdu škodlivé, zatím jsem nic nezjistila.  Voda mýdlo spláchne a v půdě se rozloží. Ta příroda je tak dokonalá, že si poradí. Naše kůže taky dostává denní dávky mýdla a nic jí není. Jen snad trochu vysušená. : Kartáčem a mýdlovou vodou jsem odstraňovala i rez hrušňovou z jalovce. My taky na špinavé ruce používáme mýdlo, proč ne na naše rostlinky.

Všechno jde tak, jak má jít.
Další informace v článcích o rostlinách
Choroby a škůdci rostlin Choroby a škůdci rostlin
Publikace nabízí pomoc při určení příčin poškození zahradních a pokojových rostlin. Na základě mnoha barevných fotografií nejčastěji se vyskytujících poruch, chorob a poškození mohou milovníci snadno a správně určit původce či příčinu poškození. Doprovodný …
Biotičtí škůdci dřeva: Hylotrupes bajulus - tesařík krovový (WIKIPEDIE) Biotičtí škůdci dřeva (1)
Dělí se na dřevokazné houby, dřevozbarvující houby a dřevokazný hmyz. Někdy se k těmto škůdcům přiřazují i plísně (pojem plíseň se však v západoevropských normách ve srovnání s našimi neužívá), což je výraz poněkud zavádějící, protože laická …
Vydavatelství ERA | 13.11. 2008
Kaktus Kaktusy - škůdci na kaktusech
Níže uvedení škůdci mohou negativně ovlivnit zdraví vašeho kaktusu nebo mu přivodit život ohrožující škody …
Choroby a škůdci orchidejí Choroby a škůdci orchidejí
Orchideje, vyznačující se neuvěřitelnou rozmanitostí tvarů, barev i velikostí květů a především dlouhou dobou kvetení, patří k nejčastěji pěstovaným okrasným rostlinám v domácnostech. I přes péči, kterou jim lidé věnují, jejich vzhled tomu ne vždy odpovídá …
Chroby a škůdci růží - mšice
Latinský název: Aphididae Mšice, které napadají růže, jsou většinou světlezelené a jejich kolonie pokrývají hlavně konce výhonků a poupata. Vysávají šťávu z rostlin a tím je oslabují. Současně mohou také přenášet virová onemocnění. V lepivých výměšcích …