YOS: Lalokonosec rýhovaný - Otiorhynchus sulcatus
Brslen - Euonymus - okousané listy
Listy chutnají broukovi Lalokonosec rýhovaný  - Otiorhynchus sulcatus.  Ale možná to bude nějaký jeho brácha, protože je nejméně 50 druhů a stále nové přibývají. Existují i druhy, které jsou aktivní i ve dne a páří se. Lalokonosec rýhovaný se pářit nemusí a vajíčka má plodná. Lalokonosci se stávají nepříjemným a stále častějším škůdcem. Ochrana: Lze si objednat hlístice rodu Heterorhabditis, které žijí v půdě v symbiose s nějakou bakterií. Tato bakterie vnikne do larvy lalokonosce a tím larvu usmrtí. Tak vznikne nová generace hlístic. Hlístice potřebují ke svému životu larvu lalokonosce. Pokud ji nenajde, odumře. Tento způsob ochrany se mi zdá ideální. Jen je nutné použít správné hlístice a ve správnou dobu. NEBO - Až bude tma, můžete zkusit pod napadený keřík položit bílé prostěradlo nebo starý igelitový ubrus a zatřepat s keříkem.) Když se Vám podaří je vychytat, tak už nebudou dospěláci, aby nakladli vajíčka.

Všechno jde tak, jak má jít.
cz
Brslen, ožer broukem lalokonosec rýhovaný (Euonymus Otiorhynchus sulcatus)
Brslen, ožer broukem lalokonosec rýhovaný (Euonymus Otiorhynchus sulcatus)
cz
Lalokonosec rýhovaný (Otiorhynchus sulcatus)
YOS: Lalokonosec rýhovaný - Otiorhynchus sulcatus
Při jarním přesazování Rozchodníku nádherného jsem u kořenů našla velké množství larev lalokonosce. Jsou krásně rozeznatelné od jiných larev, protože opravdu jsou larvy stočené do písmene 'C' a mají oranžovou hlavičku. Těch bylo, mám se na co těšit.

cz
YOS: Evi, velice zajímavá fotografie Lalokonosce s vajíčky. Brouk vypadá jak mrtvý a poškozený. Nenakladl do něj někdo jiný ty vajíčka? Lalokonosec má prý vajíčka žluté.

Eva N E: Ne, YOS , nevěděla jsem, co je to za brouka, ale nelíbil se mi, tak jsem ho po vyfocení zašlápla sad A všimla jsem si těch vajíček, tak jsem ho vyfotila i po smrti. Možná, že má vajíčka žlutá, ale tato byla ještě uvnitř brouka , asi ještě nejsou zralá, dá-li se to tak říct. To by bylo panečku larev sad
YOS: Evi, takže na fotce je rozšlápnutý brouk, který byl plný vajíček. Moc hezký!!! Jste šikovná. Přirozeného nepřátele nemá, takže jedině takto nebo nasazením speciálních hlíz je lze likvidovat.            Jejich vývoj je vajíčko, larva, kukla, brouk. Vajíčka jsou celkem velká, žlutá. Larvy jsou bílé nebo trochu narůžovělé a jsou stočené do písmene 'C' a mají lesklou oranžovou hlavu. Na jaře asi v březnu se začnou líhnout dospělci a brzy na to asi za 4 týdny začnou klást vajíčka těsně u hostitelské rostliny na povrchu půdy. Larvy se živí ožíráním kořínků. Dospěláci ožíráním listů. Přezimují jak dospěláci ve sklenících v odpadu tak larvy v kořenech. Brouk je asi 1cm velký, tmavě šedý až černý, často se žlutavými skvrnami.