Sonya: Cypřiš pokojový - péče
Přítel si vloni koupil cypřiš Cupressus macrocarpa (ikea). Měl z něj velkou radost a já také, protože jemu se jen tak nějaká rostlina v bytě nelíbí. ale do půl roku uschnul.

Chceme si jej koupit znovu a pokusit se udržet ho dlouho prosperující. Dodnes nevíme, co přítel udělal špatně. Zaléval ho jako klasickou pokojovku (2x týdně). Nezimnil. Nerosil (a máme suchý byt). Nevystavoval průvanu. Cypřiš měl světlé místo u okna(východ), ale v rohu  - tedy mírně také zastíněné tak, aby ho nepálily sluneční paprsky. Teplota doma je konstantní 24°C, v létě vyšší. Zůstal v původní nádobě. Většině květin v našem bytě hnědnou ze sucha špičky listů (monstera, maranta, lopatkovec) tak možná je tam souvislost s tím, kde je  problém.

Poradíte, jak o něj pečovat, aby vydržel mnoho let?

U nového cypřiše plánujeme:
1) umístit ho na stejné místo u okna v rohu
2) přesadit ho z původního květináče do širokého a hlubokého, s rozumně namíchanou zeminou.
3) pravidelně zvlhčovat? (ale četla jsem, že tato pokojová rostlina nesnáší rosení! ) plánuju postavit vedle flašku s vodou a na topení dávat mokrý hadřík.
5) přihnojovat? (u pokojových květin to neděláme, a stejně pěkně rostou..)
6) asi více zalévat

Cypřiš pokojový
Svěže zelený dekorativní pokojový cypřišek je ideální pro pěstování v bytě. Příjemně voní a hlavně likviduje ze vzduchu škodlivé bakterie.

NÁVOD NA PĚSTOVÁNÍ: Tato velice dekorativní rostlina pochází ze subtropického pásma. Je to rostlina svěže zelené barvy s citrónovou vůní. Cypřiš vyžaduje půdusloženou z rašeliny, kompostu a hrubšího písku.Rostlina nesnáší rosení!!Je důležité mu zajistit dostatek světla a pravidelnou zálivku. Nesnáší přímé sluneční paprsky.Hnojíme pravidelně během vegetace dvakrát za měsíc, abychom zaručili jeho svěží zelenou barvu. Mladé rostlinky přesazujeme každý rok na jaře, starší za dva až tři roky. Cypřiš si sám udržuje pěkný kompaktní tvar. U starších rostlin můžeme výšku upravit řezem a to nejlépe v jarníchměsících. Může se sestřihovat do různých tvarů.Rostlina netrpí škůdci, ba naopak likviduje i škodlivé bakterie v našich bytech.

Zdroj: www.zahradnictvikruh.cz

Tak nevím, nepůsobí jako problematická květina. Možná jsme ji opravdu třeba jen zapomněli týden zalít...nebo tak.

Zde je původní uschlý cypřiš na svém stanovišti při zataženém počasí:
cz
Cypřiš velkoplodý - uschlá rostlina (Cupressus macrocarpa)
Cypřiš velkoplodý - uschlá rostlina (Cupressus macrocarpa)
YOS: Škoda, ale chybama se člověk učí. Proč přítel nerosil, když vedle květináče stojí nádoba na rosení? Už vím, protože petláhev je prázdná smile. Vašemu stromečku bylo mu moc teplo a měl málo vláhy na listy a snad i málo světla. Posuňte ho 20cm dopředu. Přes zimu by měl být v chladné místnosti, nejlépe tak 10°C. Pokud ho však máte v tak teplé místnosti, musí se často rosit, protože jehličnany vlhko přijímají z velké části listy. Nebo vedle něj pořídit fontánku. smile Přeji do dalšího pokusu hodně štěstí. smile smile smile

Cypřiš - pokojový cypřišek

Cypřiš - pokojový cypřišek

Všechno jde tak, jak má jít.
YOS: Teď jsem si přečetla text pod Vaším příspěvkem a jsem v šoku. Nerosit...!!! To se mi zdá opravdu blbost. Pokud je teplota vyšší než 20°C musíme rosit ráno a večer, jinak dopadne tak jak ten Váš. Od dubna se má začít hnojit 1x za 14 dní. Z tak málo hlíny nemůže zůstat stále tak krásný, to se dá pochopit. Takže pravidelně zalévat (v zimě trochu méně, protože 'odpočívá') a až do září hnojit. V létě může stát venku. Pochází z Kalifornie - mořské klima, tedy vlhké.
Editoval YOS (13.04. 2015 11:50:53)

Sonya: Děkuju mockrát!
Takže nový ihned přesadíme do většího květináče, posuneme ho víc dopředu, budeme rosit ráno i večer a budeme ho více zalévat!

Myslím si, že jsme ho prostě nechali uschnout. Na druhou stranu ze svého okolí neznám nikoho, komu by pokojový cypřiš vydržel, a tak jsem nabyla dojmu, že je to víceméně trvale neudržitelná rostlina v bytech.

Sucho v bytě máme, velmi. Monsteře i Lopatkovci hnědnou špičky listů. Ale kromě toho, že dám občas na topení mokrý ručník(který stejně hned ushne) nevm, jak ještě vlhko v místnosti více podpořit. Bylo by to zdravější i pro nás. snad více květin a tudíž vce zalitých květináčů..big_smile  v květinářstvích je vždy tak příjemněsmile
Sonya: Tak už máme nový, z ikey. přesadili jsme ho hned ten víkend do většího květináče, a zarazilo nás, jak malé a nebohatý kořenový bal ta rostlina měla. prostě takové malé kořenové nic co sahalo jen do půlky květináče(taky byl tedy poměrně levný) Inu, přesadili jsme ho do kvalitní zeminy, postavili k oknu blíže slunci a sledujeme, rosíme, zaléváme opatrně, ale pravidelně:)ta kvalitní zemina by mu mohla pomoct.  Vadnul nám i lopatkovec, byl sazený do koupené směsi hlíny, v níž moc neprospíval. proto jsme ho  také ppřesadili, dali mu normální zaminu a už druhý den nadšeně zvedal listy a krásně se zlepšil! smile doufám, že i cypřiš ocení přesazenísmile zdravím!
YOS: Sonyo, ráda čtu příspěvky od tak milých bytostí jako jste Vy. Staráte se o rostlinky jako sami o sebe, což obdivuji a ctím. Že má zakoupený cypriš málo kořenů, mě moc nepřekvapuje. Myslím si, že když budete pravidelně rosit, alespoň po dobu 2 měsíce, že by mu to mohlo stačit. Za tu dobu si vytvoří ty jemné, důležité kořínky. Velkou část vlhkosti přijímá ze vzduchu listama - jehličím. Pokračujte a dejte vědět. Srdečně zdravím. V létě jsem přesadila hodně starý jehličnan. 2x denně jsem ho hadicí postříkala a uchytil se.

Sonya: Tak jsou to sice necelé tři měsíce, což, pravda, není moc, ale mimo občasné zhnědnutí spodních nebo některých částí jehličí, se zatím cypřiš drží (v pozadí je ještě starý, ještě jsme ho nevyhodili...lol
cz
Cypřiš pokojový
Cypřiš pokojový
YOS: Sonya, jsem ráda, že se novému cypřiškovi daří. Ten starý vyhoďte do popelnice, jen Vám zabírá místo. Když je opravdu teplo, postříkejte toho mladého, ať zůstane svěží. Udělá mu to dobře. Ještě ho můžete pohnojit než bude zima.

renkis: Dobrý den, koupila jsem si asi před půl rokem tuto úžasnou rostlinu a bohužel mi začala hnědnoutsadsad. Nevím čím to může být, jestli jí nevadí výkyvy teplot. Občas ho také rosím. Nevíte prosím čím to může být? Děkuji.roll