Marie Fárová: Surfinie budu mít letos již sedmým rokem. Dávám je do do oken, kde jsou chráněny proti dešti a jdou tam velmi dobře. Bohužel pod dlouhým převisem se daří i mšicím a molicím, v říjnu mi je tito škůdci zlikvidovali. Do samozavlažovacích truhlíků používám výhradně substrát pro surfinie z Rašeliny Soběslav, hnojivo také speciální na surfinie.
Editoval Marie Fárová (05.03. 2010 13:07:38)
cz
Surfinie 11509 (Surfinia)
cz
cz
Surfinie 12909 (Surfinia)
Surfinie 12909 (Surfinia)
cz
Surfinie 19509 (Surfinia)
Surfinie 19509 (Surfinia)
cz
Surfinie 19809 (Surfinia)
cz
cz
surfinie 21.7.09
surfinie 21.7.09
cz
surfinie 21.7.09
surfinie 21.7.09
cz
surfinie 21.9.09
surfinie 21.9.09
cz
Surfinie 21009 (Surfinia)
Surfinie 21009 (Surfinia)
cz
surfinie 29.6.09
surfinie 29.6.09
cz
surfinie 29.6.09
surfinie 29.6.09
cz
surfinie a pelargonie 21.9.09
surfinie a pelargonie 21.9.09
Daniela74: Máte nádherné surfinie já si jich koupila v obi 20,přesadila jsem je do květináčů namíchala jsem zem na balkonové rostliny se zemí ze zahrádky-je moc pěkná černá no a odchází mě jedna za druhou za chvíli nebudu mít nic a to ve stejné zemi mám fuchsie,muškáty a netýkavky těm se daří dobře.Květiny už pěstuju 10 let ale ještě jsem se stímto nesetkala.Surfinie mám poprvé jsem z toho nešťastná a nevím kde dělám chybu.Za vaší odpověď předem moc děkuji.
YOS: Zkušenosti nemám, snad se někdo zkušený ozve a napíše, kde nastala chyba. Napíši pouze moji dedukci. Nedávejte si vinu, možná jste kápla na choulostivou odrůdu. sad Pak mohla chyba mohla nastat buď moc mokrá půda, kde se daří houbám, které rostlinky udusí. Nebo, jak píší ve článku Surfinie na tomto webu, že Survinie mají raději trochu kyselejší půdu. Pak by bylo vhodné do směsi hlíny přidat trochu rašeliny, která jednak půdu okyselí a jednak půda zadrží vodu. Mladé sazeni jsou vždy na vše choulostivější, tak jako malé děti. Surfinie zvládnou víc sucho jak mokro. Přeji Vám, aby Vám to Vaše muškáty, fuchsie a netýkavky vynahradily smile smile smile
Editoval YOS (15.04. 2011 12:31:04)

Všechno jde tak, jak má jít.
Marvella: Dobrý den Danielo, já bych řekla, že jste prostě měla smůlu na rostlinky. Surfinie, petunie, muškáty, begonie atd. prostě všechny balkonovky sázím vždy jen do jedné země (jednoho druhu), nikdy nic nemíchám a pokaždé je výsledek úžasný. Surfinie i petunie nemají rády když do nich prší, je dobré je mít někde mimo přímý déšť. Často je hnojím a nemají prostě chybu. Mě se zase jeden rok stalo, že uprostřed léta, když byly nejkrásnější mi všechny odešly. Pak po konzultaci s kamarádkama jsem zjistila, že to byl problém nejen můj, ale i ostatních zahradnic, prostě ten rok se jim nedařilo. Nebuďte smutná, příště Vám to určitě vyjde! Marcela
Marie Fárová: Dobrý večer Danielo. Já kupuji surfinie každoročně ve vyzkoušeném zahradnictví, ještě loni jsem sázela do speciálního substrátu na surfinie z Rašeliny Soběslav (to už jsem psala). Letos jsem se sazenicemi zakoupila substrát Gramoflor na surfinie, kde je prý ještě lepší poměr jílové složky. Fotky, které jsou výše, jsou rostliny zakoupené právě v zahradnictví. Loni jsem tam zakoupila dvě plnokvěté surfinie do závěsu - bílou a růžovou. Růžová kvetla krásně, bílá vůbec nerostla, závěs neudělala, květy byly neduživé. Byly ze stejného zdroje, ve stejném substrátu. V OBI sazenice kupuji výjimečně - v roce 2008 jsem tam koupila plata surfinií v akci a jak kvetly, vidíte taky na fotce.  Loni jsem v OBI koupila převislé pelargonie a zklamaly mne, letos jsem je kupovala rovněž v zahradnictví. Všechny své surfinie chráním před deštěm.
Nevím, jak Vám poradit. Jestliže surfinie odcházejí tak krátce po zakoupení, musela být chyba již u prodejce. Za tak krátkou dobu určitě nestačily prokořenit do Vašeho substrátu.
Na první fotce je surfinie 2010 - druhou bílou jsem ani nefotila. Druhá a třetí fotka je z roku 2008 - surfinie v závěsech ze zahradnictví, ostatní z OBI.
Editoval Marie Fárová (15.04. 2011 19:50:06)
cz
plnokvětá surfinie
plnokvětá surfinie
cz
Surfinie - OBI (Surfinia)
Surfinie - OBI (Surfinia)
cz
surfinie, pelargonie
surfinie, pelargonie
Marie Fárová: Máte nově zakoupené sazenice nebo jste pěstoval doma ze semínek? Jaký substrát jste použil? Kde je teď máte? Mé surfinie po zasazení taky měly několik žlutých listů, které jsem odstranila. Nyní je mám už za oknem a začínají kvést.
Editoval Marie Fárová (01.05. 2011 21:08:22)
Marie Fárová: Mé letošní surfinie - to je jedno velké zklamání. Moc dlouho byly letos ve skleníku, kvůli výměně oken jsem neměla čas je otužovat. Když jsem je vynosila na balkon, za pár dní bylo několik stupňů pod nulou. Když se konečně začaly vzpamatovávat, přišla další pohroma - padlí. Ve čtvrtek vypadaly ještě v pořádku, pak jsem odjela a v pondělí byly jako poprášené moukou. Včera jsem je postříkala Bayletonem, uvidím, co se dá ještě zachránit. neutral
Editoval Marie Fárová (30.05. 2012 15:05:24)
Martina Hájková: Dotaz: Ráda bych se zeptala, jak množit surfinie? Někde jsem četla, že je nejlepší řížkování, ale nemám s tím žádné zkušenoti, tak bych prosila o radu, jak a kdy je nejvhodnější doba. Děkuji.

Odpověď: Nejvhodnější doba k množení je srpen, září. Řízky o velikosti 8-10 cm s max.3 a 5 listy napíchat do množícího substrátu ve skleníku nebo pod fólii.

Zdroj: Zahradní rádce Martiny Hájkové, Marigreen s.r.o.