janko39: Správný název je bez černý (Sambucus nigra), nebo bez červený (Sambucus racemosa) -" bezinka" je pojem pro plody bezu. Vzrostlý exemplář bezu je možno odstranit stejně, jako kterýkoliv jiný druh křovitých dřevin - pro snadnější manipulaci je vhodné seříznout nadzemní část(kmen) ve výšce asi 1m. Pak odkopeme zeminu kolem stromu,nebo keře,uchopíme nadzemní část a kývavým pohybem se snažíme dřevinu vyvrátit - je dobré, když to dělají dva lidé - jeden hýbe kmenem a druhý odkopává, nebo odsekává  kořeny, tak dlouho,dokud dřevinu zcela nevyjmeme ze země. Jmenovitě u obou zmíněných druhů bezu je třeba odstranit pokud možno všechny kořínky silnější než tužka, protože by z nich mohly vyrážet výmladky - nejlépe prorýt rycími vidlemi. Podotýkám,že podle zákona na ochranu přírody je třeba likvidaci nežádoucích dřevin ukončit do 31.března běžného roku.
bala: Bez jsem si zasadila ...byl téměř bez kořenů...bez problému mi roste...zasadila jsem si i větvičku,kterou jsem občas zaléla a i ta mi zakořenila...Je to nenáročný keř,který roste v jakékoli půdě...
Další informace v článcích o rostlinách
Řez dřevin: Sambucus nigra - bez černý Řez dřevin - bez černý
Bez černý (Sambucus nigra) je nenáročný, velmi rychle rostoucí, bohatě rozvětvený keř, který je schopen se přizpůsobit různému prostředí. Pro svou nenáročnost je také používán při rekultivacích a jako průkopnická dřevina. Ve výsadbách i v zahradách mu …
Sambucus nigra - bez černý Sambucus nigra - bez černý
Vzpřímeně rostoucí opadavý keř dorůstající výšky až 6 metrů, kvete v červnu plochými krémově bělavými květenstvími.. Nejvhodnější pro něj je slunné až polostinné stanoviště s hlubokou, úrodnou, vlhkou a dobře propustnou půdou. Plodí drobné jedlé …
HomeDeco SMP a.s. | 04.09. 2007
Čeleď: Caprifoliaceae Domovina/původ: Evropa, Malá Asie, Kavkaz až Sibiř. Vzrůst: Statný keř až menší strom s široce rozložitými větvemi. Výška až 6 m. Listy opadavé, lichozpeřené, temně zelené a vstřícné. Rozemnuté nepříjemně aromatické …
Bezovité; Výška: 3–7 m; Období květu: červen–červenec; Růstová forma: keř Výskyt: Lesy, okraje lesů, sutiny, úhory; Evropa, Malá Asie …
Euromedia Group k.s. | 05.03. 2010
Čeleď: zimolezovité (Caprifoliaceae) Lidové názvy: bezinky, psí bez, smradlavý bez, smradinky, kozičky Slovenský název: baza čierna Anglické názvy: European Black Elder, Black Elder, Common Elder, Elderberry Německé názvy: Schwarzer Holunder …
Michal Sochor | 29.08. 2016