kmotr1: Jedná se o mochyni peruánskou, zvanou též andskou. Její plody jsou oblíbené zejména v Británii a v Nizozemsku, ale dovážejí se i do našich specializovaých prodejen. V příznivých podmínkách se dají jako jednoletka pěstovat i u nás.
Rostlina dorůstá výšky 60-120 cm, proto ocení vyvázání ke kolíku. Doroste na ní 60-70 plodů. Rostlinám se daří v podmínkách teplejšího podzimu, nevadí ani kolísání teploty. Sazenice předpěstujeme podobně jako rajčata, vysazují se do nevytápěného skleníku nebo po odeznění mrazů na záhon. Květou hnědožlutě, po odkvětu vytvářejí v žlutooranžovém strostlém kalichu (lampiónku) po jediné, stejně zbarvené bobuli velikosti třešně. Vyzrávání bobulí se podpoří zaštípnutím výhonů. Při nebezpečí přízemních mrazíků se vyplatí textilní ochrana. Plody se sklízejí postupně od září do října. Otrhávají se i s kalichem, ktery zasychá a puká. Z kalichů uvolněné bobule chutnají sladkokysele, mají jahodovou příchuť a vůni anananasu. Jsou velmi šťavnaté a mají vysoký obsah vitamínů A a C. Jedí se větinou oloupané čerstvé, na dortech, v cukrovinkách. Výborná je z nich  marmeláda, kompot nebo želé.
Marie Fárová: Kmotr 1 napsal vyčerpávající odpověď. Mochyni peruánskou jsme pěstovali předloni, dostala jsem několik sazeniček. Zasadili jsme ji k jižní zdi, měla tam i podpory, protože po zaštípnutí se rozkošatily, tak aby je vítr nepocuchal. Úroda byla dost velká, stačili jsme ji sníst čerstvou. Musím se podívat po semínkách, už je nejvyšší čas vysít.
bala: Já mám velmi přející sousedku,díky za ni,každoročně na mě myslí a vypěstuje mi nejen mochyni peruánskou,ale i chilli papričky. Říkává,že mi dá okras.papričky. Vždy máme velkou úrodu z těchto rostlinek. Žel,foto nemám.
bala: Není náročná,snad jen potřebuje dostatek vody. Já k ní přidávám trochu kompostu, nevím ale, jestli je to potřeba. Dávám kompost ke všem rostlinám, kromě lučního kvítí a některých skalniček. Pokud ji dáte na slunné místo a -jak to popisovala p. Fárová - dáte k opoře, budete mít bohatou úrodu, Ještě jednu věc dělám,když začíná růst,dávám hnojivo Kristalon start a pokud se objeví plody, přejdu na Kristalon plod a květ.Toť vše. Ať se Vám daří!!!
jituška: Mochyni jsem nedávno ochutnala poprvé v životě,měla vynikající chuť. Donedávna jsem se setkala jen s mochyní,co je ozdobná a maminka vždy říkala,to nejezte je to jedovatý. Příští rok bych si ji chtěla vypěstovat.Můžu ji zasadit do záhonů,kde pěstuji rajčata,papriky..apod..? Je to jednoletka,nebo setrvá na místě jako trvalka? Kdy zaset semena?
bala: Mochyni dostávám od mé hodné sousedky, která je předpěstovává za oknem...prospívá jí slunné stanoviště, nejlépe u jižní zdi a s oporou...ano, je to jednoletka, semínka sousedka vysévá v březnu....
Editoval bala (22.11. 2011 21:04:05)
jituška: Tak semínka mochyně jedlé mám už koupené,ale na sáčku je psané,že je to trvalka,jak to tedy je?Nerada bych si touto rostlinou zaplevelila záhony,nebo,pokud je to opravdu trvalka,musela bych jí vyhranit svoje místo,protože mochyně-ta s oranžovými lampionky-je silně invazivní,je tato mochyně také taková?            Kdo poradí???
bala: Mochyně jedlá rozhodně není trvalka.... je to letnička, kterou musíte vždy brzy zjara předpěstovat, a teprve po mrazících vysadit na záhon...zimu rozhodně nepřečká...ale můžete si posbírat semínka a ta zase koncem zimy vysít...atd....
houba: My máme mochyni taky moc rádi,jen mám problém s jejím dozráváním.Každý rok je obalená plody,ale nestíhají dozrát,po prvním malém mrazíku je všechno pryč.Vysévala jsem ji vždycky v březnu,tak jsem ji zkusila letos vyset v únoru a jsem zvědavá,jestli to pomůže.