Eva N E: Cicimek čínský - Ziziphus jujuba
Synonyma: Paliurus mairei ; Rhamnus jujuba
Další názvy: Cicimek jujuba
Čeleď: Rhamnaceae - řešetlákovité
Místo: Libanon

Cicimek je menší stromek, který pochází z Číny.  Roste ve vyšších polohách na suchých , kamenitých půdách. Je to strom opadavý , má uzlovité trnité větve , listy jsou dvouřadé, střídavé . Květy malé, žlutozelené, vyrůstají v úžlabí listů. Plodem je lesklá peckovice červené barvy, válcovitého tvaru, 1 - 5cm dlouhé. Pecka je na obou stranách špičatá. Plody jsou jedlé, jejich chuť se dá přirovnat k datlím. Plody mají vysoký obsah vitamínu C a stopových prvků ( železa , kobaltu a jodu ) Plody se mohou jíst čerstvé i sušené.  V lidovém léčitelství se užívá při léčení hypertenze, při detoxikaci organismu, působí příznivě na trávící soustavu , krvetvorbu, játra a slezinu.
cz
Cicimek jujuba (Ziziphus jujuba)
cz
cz
Cicimek jujuba - suchý plod s peckou (Ziziphus jujuba)
Cicimek jujuba - suchý plod s peckou (Ziziphus jujuba)
cz
Cicimuk jujuba (Ziziphus jujuba)
Cicimuk jujuba (Ziziphus jujuba)
Marie Fárová: Cicimek čínský - Ziziphus jujuba
Synonyma: Paliurus mairei, Rhamnus jujuba, Rhamnus soporifera, Rhamnus zizyphus, Ziziphus jujuba, Ziziphus jujuba var. jujuba, Ziziphus mauritiana, Ziziphus nitida, Ziziphus orthacantha, Ziziphus poiretii, Ziziphus rotundata, Ziziphus sativa, Ziziphus sinensis, Ziziphus soporifera, Ziziphus tomentosa, Ziziphus trinervia, Ziziphus vulgaris, Ziziphus zizyphus, Zizyphus jujuba, Zizyphus sativa, Zizyphus vulgaris
Další názvy:  cicimek datlový (Zizyphus jujuba), cicimek pravý, jujuba čínská
Čeleď: Rhamnaceae - řešetlákovité

Evo, cicimek jsem sem dávala - jediný stromek, který znám, jsem fotila před léty ve Španělsku. Musím kouknout, kam jsem tu fotku zastrčila - zřejmě je v nějakém souboru fotek. I já jsem tehdy ochutnávala plod - no nic moc. wink
Editoval Marie Fárová (22.10. 2015 17:25:00)
cz
Cicimek obecný (Zizyphus vulgaris)
cz
cz
Cicimek obecný - habitus začátkem května (Zizyphus vulgaris)
Cicimek obecný - habitus začátkem května (Zizyphus vulgaris)
cz
Cicimek obecný - plod (Zizyphus vulgaris)
Cicimek obecný - plod (Zizyphus vulgaris)
cz
Cicimek obecný - rašení (Zizyphus vulgaris)
Cicimek obecný - rašení (Zizyphus vulgaris)