Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobry den
Pri svych potulkach po Nemecku jsem natrafil na zajimavy zahradni okrasny strom. Nemuzu vsak najit nikde jeho nazev . Vypada to jako neco mezi jehlicnanem a palmou. Je to vhodny strom i do nasich zemepisnich sirek?
Dekuji moc za odpoved S pozdravem KD
400-strom.jpg

Dotaz zaslaný mailem na garten.cz
Garten.cz (Zahrada-cs.com): Dobrý den,
jedná se o blahočet chilský - Araucaria araucana, u nás většinou jen v
botanických zahradách, jinak někteří "odvážlivci" se ho pokoušejí pěstovat a na zahradě. Je choulostivý, jako menší rostlina dost namrzá,  na zimu se balí třeba do netkané textilie, větší exempláře mají prý větší mrazuvzdornost, ale spíše bych ji pěstovala jako "kýblovou"  rostlinu - na zimu schovat do skleníku nebo zimní zahrady. Další  informace určitě najdete na internetu. U nás na garten.cz jsme o  rostlině psali např.
http://www.zahrada-cs.com/a/cz/2909-ara … t-chilsky/
http://www.zahrada-cs.com/a/cz/4429-ara … t-chilsky/
4429-araucaria-araucana-blahocet-chilsky.jpg
blahočet chilský - Araucaria araucana

S přátelským pozdravem
Hana Vymazalová
facebook: Měla bych dotaz,jak se správně starat o blahočet ? Mám 2 stromky-1 leté a snad až po 5 letech lze nechat i přes zimu venku s tím, že se musí důkladně zakrýt, je to užasná solitéra, děkuji IK

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com
bala: Blahočet není u nás zimovzdorná rostlina, na zimu se schovává do zim.zahr., snese okolo nuly. Potřebuje vlhčí půdu, ne stálé mokro, spíše polostín. Zalévala jsem dešťovou vodou, studniční není vhodná. Dobře se mu daří ve vlhčím prostředí, např. jako kapradiny. V zimní zahradě potřebuje dostatek světla. Je to nádherný strom,ale brzy vás vystěhuje. Přeji hodně úspěchů v pěstování.
houba: Facebook zřejmě myslí Blahočet čilský[/sb ]-Araucaria araucana, který je zimovzdorný, nikoliv pokojový - Araucaria heterophylla. Mám rovněž roční zimovzdorný stromeček, který tráví letošní zimu v nevytápěném pokoji. Na jaře se ho chystám přenést na zahradu a taky nevím,jestli ho nechat v květináči ,nebo už může jít do země a zůstat tam. A myslím si,že pokud nám nikdo zkušený neporadí ,tak já ho určitě vezmu na zimu zase domů, protože o něco tak úžasného,jako je tato Araukaria,nechci přijít.
Ota Beran: Araucaria araucana česky Blahočet chilský se u nás pěstovat dá. Samozřejmě chce trochu přemýšlet při jeho výsadbě. Loni jsem docela úspěšně přezimoval ve středních Čechách dva malé stromečky. Jeden je asi pětiletý semenáč a druhý řízkovanec pochází z Francie. Letos na jaře jsem do zahrady sázel prý nejmrazuvzdornější kultivar 'Robusta Gheri', který údajně dokáže vydržet až - 22 °C. Pěstují ho úspěšně i na Ukrajině. Ale i můj semenáč snesl pod krytem mrazy, které minulou zimu panovaly. Tvrdit, že snese jen okolo nuly je velmi opatrné. Minus dvanáct mu nedělá žádné problémy. Jen nesmí být příliš na tahu mrazivých větrů a nesmí na něj svítit prudké zimní slunce. Kolísání teplot je mnohem horší než mráz. Stanoviště: bramborářská oblast 350 m n. m.
Ota Beran: Araucaria araucana se občas vyskytuje v zahradách v České republice i na Slovensku. Její výskyt se neomezuje jen na vinařské oblasti. Je pravdou, že vzrostlejší stromky jsou u nás poměrně vzácné. Znám několik exemplářů v soukromých zahradách ve středních Čechách. Například v Praze je její pěstování díky tomu, že zde tolik nedochází k extrémním mrazům docela dobře možné. Mrazuvzdornost je individuální vlastnost rostlin a u semenáčů tak dochází k přirozené selekci vysazených rostlin. Při dobře zvoleném stanovišti chráněném před mrazivými větry většinou nemá problém a vydrží dlouhá léta. Stářím a otužováním rostliny se mrazuvzdornost zvětšuje. Je fakt, že v našich podmínkách neroste zdaleka tak rychle jako například v přímořském podnebí Nizozemska, takže se se vzrostlejšími exempláři nepotkáte tak často. Ale jsou!
Další informace v článcích o rostlinách
Araucaria araucana - araukárie, blahočet chilský Araucaria araucana - araukárie, blahočet chilský
zóny 7–9 Neobvyklý strom araukárie pochází z kopcovitých svahů dřívější chilské provincie Arauco, kde může dorůstat až 30 m výšky. V kultivaci zřídka přesáhne 9 m. Má vždy jeden přímý kmen s přeslenitými větvemi, pomalu rostoucí a v mládí velmi …
Euromedia Group k.s. | 11.06. 2012
Araucaria - blahočet,  araukárie Araucaria heterophylla - blahočet ztepilý, araukárie
Dlouhověká rostlina dorůstající v domovině až 50 m. V pokojových podmínkách upřednostňuje chladnější, světlejší místo, v zimě s teplotou pouze mezi 3 a 10°C. V létě můžeme blahočet pěstovat venku, ale ne na přímém slunci …
Zahradní centra CS | 08.01. 2009
Araucaria araucana - blahočet chilský Araucaria araucana - blahočet chilský
Velmi nápadný bizarní vzrůst, větve připomínají opičí ocásky. Trojhranné nebo oválné stálezelené listy jsou seřazeny hustě podél větví jako tašky na střeše. Větve rostou vodorovně; roste pomalu, u vitálních rostlin přiroste ročně jedno patro …
Čeleď: Araucariaceae, blahočetovité Původ: Chile, jihozápadní Argentina. Vzrůst: Vzpřímený strom, koruna zprvu kuželovitá, později deštníkovitá. Borka šedá, šupinatá. V původním areálu dosahuje výšky až 35 m …
Středně rostoucí exotický jehličnan, výška 4 -5 m. Koruna pravidelně kuželovitá, výhony jsou pravidelně větvené a pokryté mohutnými a tuhými listy - jehlicemi s ostnitým koncem. Vyžaduje chráněné a teplé stanoviště. Mladé rostliny na zimu důkladně přikrýváme …
Exotický blahočet Blahočet chilský (Araucaria araucana) je jeden z nejstarších druhů stromů na světě: vědci odhadují jeho stáří na 180 milionů let. Ve své domovině v Chile a Patagonii dorůstá výšky až 50 m, u nás mezi 15 a 30 m. Roste však velmi pomalu …
Araucaria araucana - blahočet čilský Araucaria araucana - blahočet čilský
Je to opravdu jehličnan. Pochází z Chile a v našich podmínkách se pěstuje výjimečně jako rarita mimořádného vzhledu …