facebook: Kokosovník ořechoplodý - Cocos nucifera
Čeleď: Arecaceae - arekovité
Další názvy: palma kokosová

Dotaz PSS: Zdravím, včera jsem si koupil kokosovník ořechoplodý. Samozřejmě že jsem si o této rostlině přečetl co se dalo, ale zajímali by mě vaše poznatky a zkušenosti. Pro lepší přivyknutí na naše klima by se měla rostlina prý často rosit a postupně prodlužovat intervaly. Mam tedy rosit na listy a nebo na ořech ze kterého rostlina vyrůstá? Díky i za další ohlasy na tuto palmu.

Odpověď RM: Komerčně množený Cocos nucifera není vhodná pokojová rostlina, v bytech se neujímá. Je množem ve velko pěstirnách pod náporem umělého osvětlení se spektrem určený pouze pro rychlý růst, v teplotách, které neklesají pod 30°C, ve vlhkosti, na kterou ani stupnice vlhkoměru nestačí. Po převozu do marketů, je obchodníci hrdě umístí poblíž mrazících nebo chladících boxů, všimněte si, že často mají ty vozíky poblíž ovoce, nebo jogurtů, kde palmy do několika hodin nastydnou a začnou jim nahnívat kořeny. Pokud je omylem umístí dál od chladích boxů, nezmění to nic na tom, že při převozu je květináři vozí v chladících vozech a kdo ví, kudy rostliny vezly do krámu a kde byly před spuštěním prodeje. V zimním období tak ať sebevíc vybíráme, jsou rostliny podchlazené a pěkně načaté. Po koupi a umístění domu již rostlinám nic nepomůže, mají nefunkční kořeny, což se projevuje nekrózami listů. My co pak děláme je, že se snažíme rostlinu zachránit nadměrným rosením, což v tomto stavu rostlinu ještě více oslabuje, nekrózy listů chytají plísně a rosením si je rozneseme po všech listech. Vhodné je takové rostliny koupit v létě, kdy nehrozí nastydnutí a umístění do zimní zahrady. V bytě to prostě nejde.. Co mohu doporučit, kupte si čerstvé kokosy v marketu a nakličte si kokos sám, není to složité. Taková rostlina pak vydrží i v bytě, protože už bude zvyklá od vyklíčení na bytové klima.

Dotaz nebo odpověď uživatele z Facebook.com