Nejste přihlášen(a)

Tuje - kdy řezat tuje | 16.03. 2011 21:14:31

garten
Architektura zahrady
Místo: Jevišovice
Web

Tuje - kdy řezat tuje

Dobrý den, prosím o radu, v jaké nejvhodnější době se mají zastřihovat tuje tak, aby se jim neublížilo? Děkuji Vám za odpověď! DN
Dotaz z internetové poradny Zahradnictví J. a Z. Krulichovi

Tuje - kdy řezat tuje | 16.03. 2011 21:29:39

YOS

Re: Tuje - kdy řezat tuje

Nestříhat na jaře, protože větvičky, které jsou otužilé, by se ostříhaly a vystavily se jarním mrazíkům ty uvnitř choulostivé. Začneme se stříháním, až je vidět, že začínají růst a určitě po 15.5. Můžeme stříhat až do 21.6.

Všechno jde tak, jak má jít.

Tuje - kdy řezat tuje | 17.03. 2011 11:24:31

jitula

Dobrý den, doporučuji stříhat koncem května, vybrat si takový den, kdy nebude příliš vedro a velké sluníčko, spíše, aby bylo pod mrakem, nejlépe aby po ostříhání zapršelo.

Tuje - kdy řezat tuje | 21.03. 2011 20:40:25

tucik
**

tak nevím. Asi jsem to neudělala moc dobře. Ostříhala jsem je až někdy v září nebo v říjnu. A v zimě na ně napadlo celkem dosti sněhu. Doufám, že jsem nezrušila celý živý plot

Tuje - kdy řezat tuje | 22.03. 2011 08:36:46

Marvella

Dobrý den, oni thuje vydrží hodně! Já se musím přiznat, že je stříhám dřív, než píšou děvčata a zatím rostou jak o život. Teď jsem stříhala už o víkendu. Marcela

Tuje - kdy řezat tuje | 22.03. 2011 20:25:05

radana123

Tújový plot by se měl stříhat minimálně jednou ročně – v období od konce června a v srpnu. V tomto období slábne tok mízy, ale současně nové přírůstky ještě do příchodu zimy dostatečně vyzrají. Nářadí můžeme zvolit různé, ruční i elektrické. Čím delší a vyšší plot, tím kvalitnější nářadí se vyplatí. Dnes se běžně pracuje s elektrickou lištou na živé ploty. Při řezu motorovou lištou často dochází k rozdrcení konečků větévek a následnému hnědnutí, předejdeme tomu řezem nepříliš silných starých výhonů a dotvarováním ostrými nůžkami. Nejdřív si pomocí vodící šňůry vytyčíme výšku, kterou potřebujeme zachovat a můžeme se dát do práce.

Tuje - kdy řezat tuje | 22.03. 2011 22:21:19

Marvella

Stříhám je raději nůžkami, protože konce jsou pak roztřepené jak píše Radana a není to vůbec pěkné. To samé platí třeba i u buxusového plotu. U toho vypadají konce ještě hůř při použití elektrických nůžek, proto to s nimi nedělám, i když je to víc práce.

Tuje - kdy řezat tuje | 20.04. 2011 11:18:47

jiri-76
*

Túje dobře snášení stříhání a tvarování. Túje zastřihujte během celé vegetace - od jara do podzimu. Jarní tvarování "rychle" obrazí a během vegetace dorůstá. Není vhodné zastřihávat túje během zimy (listopad až únor), protože do jara stejně neobrazí, ani se nezahojí. Tuhé mrazy mohou nezhojené ranky vysušit a zaschlé konečky větví moc parády nenadělají. Tvarování živých plotů se provádí jednou až dvakrát ročně. Záleží na bujnosti růstu a nárocích na ideální tvar. Z praxe i literatury lze doporučit tvarování jednou na jaře (březen až květen) a popřípadě podruhé koncem léta (konec srpna až září).

To mám od nás z http://www.tuje-zerav.cz/cz/tuje-udrzba.html a vím, že to funguje. Nezapomeňte, že jde jen o kytky a větší péči si zaslouží spíš Vaši bližní wink

Zápatí