Rostliny: Magnolia virginiana 'Ice Crystal' - magnólie viržinská

Poslal(a) 11.09. 2017 12:20:10 (4094 čtenářů)

Další názvy: šácholan viržinský
Odrůda Ice Crystal je bezesporu fantastickým přírůstkem v rodině viržinských magnólií. V porovnání se základním druhem nese větší květy, které mohou mít rozpětí kolem až 10 cm. Mají smetanově bílou barvu s nádechem béžového odstínu (podle fáze květu) a slastně voní. A co že je na této krásce tak fantastické – je to zatím nejdéle kvetoucí odrůda tohoto druhu, kterou jsme doposud měli. První květy se objevily v červnu a ještě koncem září otevírala poupata, jež se tvoří neustále během celého léta.

Magnolia virginiana 'Ice Crystal' - magnólie viržinská

Magnolia virginiana 'Ice Crystal' - magnólie viržinská

Ve volné přírodě se nachází na slunných až polostinných lokalitách, většinou ve velmi vlhké až mokré zemi. Proto se jí v angličtině říká mimo jiné ‚mokřadní magnólie‘, ale mnohem trefnější je ‚sweet bay‘ = ‚sladký záliv‘. Tato magnólie totiž kvete tak voňavými květy, že i jeden květ způsobí pocit, že procházíte kolem obchodu s parfémy. Vůně je sladce ovocná a velmi silná, u nás se jí může rovnat snad jen šeřík. Přesto není vtíravá a v žádném případě laciná jako parfém z tržnice.

Listy jsou z horní strany sytě zelené, lesklé a na rubu sivě zelené až stříbřité. Jsou poměrně velké: 15 až 20 cm dlouhé a baculatě obvejčité (tvar široké elipsy). Přestože se magnólie viržinská řadí mezi polo-opadavé druhy a její listy v jižních státech USA zůstávají na rostlině po celý rok, nejsou kožovité. Jsou o trochu pevnější než na opadavých druzích, ale s tuhými listy, jež známe z magnólie velkokvěté, je nelze srovnávat. Čím severněji se pěstuje, o to více listů během zimy opadne a zjara se objeví nové. Mladé rostliny rostou rychle a s přibývajícím věkem se růst zpomaluje a tvoří se hlavně květy. Roste do výšky kolem 3 až 4 metrů, při výjimečně dobrých podmínkách a větším prostoru na kořeny umí až 5m výšku a asi poloviční šířku.

Viržinská magnólie vypadá jako dělaná pro naše podmínky, neboť kromě mrazů zón 5 a 6 výborně snáší těžkou a jílovitou půdu, která má tendenci zadržovat vodu. Jediné, co je potřeba upravit, je pH, aby nežloutly listy na znamení chlorózy – zem vylepšete rašelinou. Pěstujte ji nejlépe na plném slunci. Mrazuvzdornost rostlin se zralým dřevem byla vyzkoušená jako bezproblémová do -27°C.

Magnólie viržinská je málo rozšířený klenot z jihovýchodu USA, jež se stala historicky první magnólií na světě, kterou jako samostatný druh vědecky popsal švédský botanik Carl Linnaeus, zakladatel současného dvouslovného pojmenování rostlin a moderní taxonomie. Zapsal ji poprvé v roce 1753 jako jednu z 5 druhů, ale pouhé 4 roky později všechny dosavadní nalezené druhy přesněji zařadil a zápis zrevidoval, čímž vznikly 3 základní druhy: Magnolia virginiana, Magnolia tripetala a Magnolia acuminata. Zajímavé je, že tato rostlina se do Evropy dostala již o téměř 50 let dříve, když ji v roce 1678 jiný anglický botanik John Baptist Banister, tou dobou působící v Severní Americe, poslal do Anglie svému příteli, rovněž úspěšnému botanikovi, biskupovi Henrymu Comptonovi, u něhož poprvé vykvetla. Stala se tak první pěstovanou a množenou magnólií v Británii a to ještě v době, kdy magnólie jako druh neexistovala a byla známá pod svým domorodým jménem ‚talauma‘ díky rostlině objevené Charlesem Plumiérem na francouzském ostrově Martinik.

Vzrůst: vyšší keř
Běžná výška: 3-5m
Běžná šířka: 2-3m
Kategorie list: listnatý polo-opadavý
Barva listů: zelená
Kategorie květ: nápadné květy
Barva květů: krémová
Doba kvetení: červen - září
Nároky na slunce: slunce a polostín
Zařazena do kategorií: opadavé listnáče, květy v létě, magnólie, rarity
Zahradnictví SAFRO Milan Havlis
155 00 Praha Stodůlky, Za Mototechnou 2673/-11
www.havlis.cz

Články: magnolia virginiana

12.07. 2007
21.01 kB čtenářů
Parky města Olomouce - Smetanovy sady
21.06. 2007
44.39 kB čtenářů
Letní magnólie – královny mezi stromy (1)
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
19.08. 2010
20.06 kB čtenářů
Magnolia - "Yellow bird"
04.05. 2010
9.79 kB čtenářů
Magnolia Nigra
24.08. 2009
23.12 kB čtenářů
Magnolia soulangiana