Rostliny: Vinná réva - kde ji lze pěstovat

Poslal(a) 16.09. 2017 12:48:04 (9258 čtenářů)

Vinná réva - kde ji lze pěstovat: Odrůda vhodná do skleníku - Belehradský bezsemenný, foto 2.

Pohled na úrodnou Hanou, do obce Čelechovice na Hané.
Zde na své zahradě a vinici hospodaří a pokusničí pan inženýr Ivo Kotrle. První otázka, na níž mě zajímala odpověď, byla, v čem je vlastně rozdíl mezi Čelechovicemi nacházejícími se v teplé a úrodné oblasti Hané a tradičními vinařskými oblastmi na Moravě: „Jsou to mrazy. Suma aktivních teplot je pro tuto oblast cca 2 900°C (měřeno v nedalekých Smržicích), ale v zimě tady klesá teplota více než například v okolí Brna či Znojma. Proto je jedním z prvních kritérií, která u pěstovaných odrůd sleduji, jejich odolnost mrazu. Vybírám si zejména odrůdy velmi rané a rané, zároveň odolné proti houbovým chorobám.“ Když jsem viděl v řádcích tu pestrou směsici barev a velikostí bobulí rozdílné tvary a velikost hroznů zalitoval jsem, že už u plotu na své „viničce“ nemám žádné místo. A tak mě zarazila i slova pana inženýra: “Škoda, že jste přijel letos a až teď (9. 9. 2011). Vzhledem k letošnímu teplému závěru léta již mám na začátku září největší část hroznů sklizenou a to i ty odrůdy, které zaplodily po pozdních květnových mrazech a nasadily hrozny z náhradních oček.

Vinná réva - kde ji lze pěstovat: Jubilej, foto 1.

Vinná réva - kde ji lze pěstovat: Veronika, foto 3.

Ve vinici má pan Kotrle desítky odrůd révy. Můžete zde vidět odrůdy z tradičních pěstitelských zemí, z Ukrajiny a Ruska, z Balkánu ale i z Litvy, Estonska, Lotyšska, z Norska. Pěstuje i odrůdy, které pocházejí z USA a Švýcarska, spolupracuje s amatérskými pěstiteli révy z celé Evropy. Díky malé odolnosti k zimním mrazům a též chorobám zde už nejsou odrůdy vyšlechtěné na Slovensku. Přehled, jaké odrůdy pěstoval a v současné době pěstuje, najdete na wine.webgarden.cz.

Od doby, kdy vysadil svůj první keř révy (odrůda Perleta) uteklo něco přes deset let a dnes se na jeho vinicích (jedna už nestačí) v Čelechovicích na Hané můžete setkat s více než stovkou odrůd. Jsou zde zastoupeny odrůdy stolní i moštové. Pokud odrůda nevyhovuje (malá odolnost proti mrazu, chorobám, špatné vyzrávání réví, ale i nezajímavá chuť), v řadě s ostatními nezůstane, je vykopána. „Protože jsem některé neperspektivní odrůdy odstranil a místo nich vysadil nové, potvrdilo se mi to, že dát révu dvakrát po sobě není možné bez poctivé výměny půdy a jejího prohnojení. V místě opakované výsadby, kde je tato příprava trochu ošizena, nové keře narůstají pomaleji. Všechny keře kromě několika prvně nasazených jsou pravokořenné, vypěstované ze řízků, které jsem získal od podobných nadšenců pro pěstování révy.“ S řízkováním má pan inženýr bohaté zkušenosti a dospěl k velmi vysoké výtěžnosti zakořeněných řízků. „Představte si, že by vám tříočkový řízek (v ceně kvalitní značkové žehličky), uhynul. To není možné.“ Abyste i vy uměli s řízky révy správně zacházet, dohodli jsme se s panem inženýrem, že pro vás, naše čtenáře, připraví článek o množení révy ze řízků a péči o mladé rostliny.

Dík návštěvě v této vinici jsem se dozvěděl, že se pěstují odrůdy, které mají květy oboupohlavní, ale i jen samičí. Budete-li mít v zahradě odrůdy pouze se samičími květy, nijaké velké sklizně se nedočkáte. Námětů na články jsme za dobu strávenou mezi keři našli mnohem více. Vedle odrůd se samičím typem květu stolní hrozny bez semen, odrůdy s velkými bobulemi, jiné s ovocnými příchutěmi (vycházející z amerických druhů rév jako Vitis labrusca, Vitis riparia a Vitis ruprestis), odrůdy velmi ranné, dozrávající o prázdninách, nejvíce odolné mrazu v zimě ( -35°C), odrůdy, které zaplodí i po jarních mrazech z podoček. Poutavá by jistě byla i historie pěstování a šlechtění odrůd v Norsku, Litvě, Estonsku. Pro zajímavost, odrůdy šlechtěné v Lotyšsku nebo na severu USA lze pěstovat v oblastech, kde je suma aktivních teplot 2 200°C.

Foto 1. Chcete-li zajímavou odrůdu s většími bobulemi, bude se vám líbit JUBILEJ CHERSONSKOGO „DAČNIKA“.
Foto 2. BĚLEHRADSKÝ BEZSEMENNÝ patří na degustacích k nejlepším odrůdám, ale je náchylný na houbové choroby.
Foto 3. VERONIKA patří mezi barevně a chuťově zajímavé odrůdy.
Foto 4. Pan Ing. Kotrle u jedné řady révy na zahradě
Foto 5. Odrůda, ze které se nejčastěji v Čelechovicích na Hané vyrábí víno, odrůda RONDO.
Foto 6. ALADDIN má velké bobule a atraktivní barvu, navíc je relativně odolný k houbovým chorobám.

Vinná réva - kde ji lze pěstovat: Pan Ing. Kotrle u jedné řady révy na zahradě, foto 4.

Vinná réva - kde ji lze pěstovat: Rondo, foto 5.

Vinná réva - kde ji lze pěstovat: Aladdin, foto 6.

Rubrika: V Zahrádkáři tenkrát psali
Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: vinná réva

07.10. 2011
28.59 kB čtenářů
Vitis vinifera - réva vinná
24.02. 2009
30.64 kB čtenářů
Vitis vinifera 'Arkadia' - réva vinná
16.10. 2008
35.48 kB čtenářů
Vitis vinifera 'Bianca' - réva vinná
14.10. 2008
39.01 kB čtenářů
Vitis vinifera 'Isabella' - réva vinná
26.11. 2017
3.33 kB čtenářů
Vitis 'Onyx' - vinná réva
10.06. 2018
4.60 kB čtenářů
Réva vinná - letní péče
12.07. 2018
5.91 kB čtenářů
Réva vinná - letní řez
05.10. 2018
2.62 kB čtenářů
Réva vinná na domovní zdi
17.12. 2015
18.89 kB čtenářů
Vinná réva a pěstování
Diskusní fórum / Ovocné dřeviny
09.04. 2018
3.39 kB čtenářů
Réva vinná - výsadba
25.09. 2016
4.42 kB čtenářů
Vinná réva - pěstování
24.02. 2011
16.86 kB čtenářů
Vinná réva - řez
04.04. 2009
13.21 kB čtenářů
Vinná réva
24.02. 2009
25.66 kB čtenářů
Vinná réva - pěstování ve skleníku
22.01. 2009
16.05 kB čtenářů
Réva vinná - zimní řez