LNĚNÁ SEMÍNKA
Len setý má drobné bleděmodré až tyrkysové kvítky. Byl jednou z prvních rostlin, které se pěstovaly průmyslově pro výrobu oleje, ale také Iněného plátna. Semena i utkané plátno se našly v egyptských hrobkách (mumie byly zabalené do lněné tkaniny- stejně jako Kristovo tělo v hrobce). Ve středověku bylo hlavní středisko lnu ve Flandrách. V průběhu času se ze lněných vláken - která jsou dvakrát pevnější než bavlněná - vyráběly knoty do lamp, lana, provazy, plachty pro lodě, malířská plátna, prostěradla, rybářské sítě, nitě, tětivy pro luky, ale třeba i barvy, laky, bankovky, cigaretový papír, čajové sáčky nebo linoleum.
Linum usitatissimum - len setý (KNIŽNÍKLUB)
PŮVOD
• Švýcarsko, Německo, Čína a Indie.ROZŠÍŘENÍ
• Oblasti s mírným až tropickým podnebím.CHUŤ
• Oříšková, jemně kořenitá chuť.VYUŽITÍ V KUCHYNI
• Dá se jíst i na klíčené lněné semínko. • V Indii se semínko praží, mele a přidává do vařené rýže.• Trocha lněného oleje zvýrazní chuť brambor a některých sýrů.
VĚDĚLI JSTE?
Svazky lněných vláken vypadají jako blonďaté kadeře, proto se říká .,vlasy jako len".Dívka s vlasy jako len (La fille aux cheveux de lin) je jednou z nejhranějších písní francouzského skladatele Clauda Debussyho.
Nálezy upředených a obarvených lněných vláken sahají až do doby před třiceti tisíci lety.
Staří Řekové a Římané pekli chléb ze lněných semínek s ovsem, avšak způsoboval plynatost.
Ve starších verzích pohádky o Šípkové Růžence se princezna píchla o vřeteno, když předla len.
Kvítky lnu jsou prý ochranou před černou magií.
Olej z vyzrálých a vysušených semínek se používá při výrobě přípravků k závěrečným úpravám dřevěných povrchů, pojiva olejových barev, tvrdidel sklenářských tmelů, nátěrů pro pažby zbraní (nebo kriketových pálek). Používá se také při pozlacování předmětů a k ochraně kulečníkových stolů a dřevěných hudebních nástrojů.
Tvoří jednu ze složek při výrobě linolea.
Využívá se při výrobě linorytů pro umělecký tisk.
UPOZORNĚNÍ Požití většího množství semínek nebo oleje může vést k ucpání střev, ztíženému dýchání, křečím, a dokonce k ochrnutí. Při kontaktu se lněným olejem může dojít k podráždění kůže.