Rostliny: Myrtus communis 'Variegata' - myrta obecná

Poslal(a) 11.12. 2017 10:52:25 (7314 čtenářů)

Myrta s panašovanými, okrasnými listy. Pověstmi opředená, bájná rostlina, známá zvláště jako "svatební květina". O myrtě, vonném keři z ráje se dozvíte dále

Myrtus communis 'Variegata' - myrta obecná

Vonný keř z ráje
Také takto lze také pojmenovat známý keř, který pokud bychom jej označili za „rostlinu našich babiček“ , byl by tím ochuzen o předcházející stovky let slávy a obliby. Traduje se dokonce, že Adam vyhnán z ráje, odnášel si snítku této aromatické rostliny, dnes známé jako myrta (Myrtus communis). Rodové latinské jméno Myrtus bylo odvozeno z řeckého slova „myrtos“, neboli vůně.

Myrtu provázela celá řada legend, což vedlo k mnohdy velmi protichůdnému použití v lidské symbolice. Již ve Starém Zákoně se píše: „ V poušti dám vyrůst cedrům, akáciím, myrtě a olivám“. Ve starověku byla symbolem štěstí a naděje. Staří Egypťané viděli ve stálezelených listech symbol nesmrtelnosti, větvičkami zdobili náhrobky a používali je k balzamování zesnulých. V Řecku byla myrta posvátnou rostlinou zasvěcenou bohyním Afroditě a Venuši a provázela mnoho oslav i rituálů věnovaných božstvům. Z dob starých Řeků také pochází nám známý zvyk zdobit svatebčany snítkou či věnečkem z myrty. U nás je však takřka neznámá řecká tradice používat myrtu jako pohřební květiny, vycházející z tvrzení, že svatba a smrt jsou nejdůležitějšími mezníky v lidském životě, které symbolicky spojuje. Kult myrty převzali také Římané, kdy významné osobnosti, hrdinové a vítězi na Olympijských hrách směli ozdobit svoji hlavu věncem upleteným z myrtových ratolestí.

První zmíňky o použití myrty coby svatební květiny v Evropě pocházejí z konce 16. století a od té doby se tento obyčej rozšířil a v mnoha oblastech vytlačil dříve používaný rozmarýn. Také u nás provází myrtu mnoho pověr. Patří mezi ně např.: „Uschne-li děvčeti myrta, zemře před svatbou“, „Kdo chce, aby se mu myrta ujala, má jí sázet na Zelený čtvrtek, „ Ujmou-li se snítky myrty ze svatby, bude manželství šťastné a trvalé“ a mnoho jiných. Také lidové názvy myrty upomínají na její místo v historii a použití. Patří mezi ně např.: „rostlina Afroditina, stromek svatební nebo myrtový, jahůdky myrtové“.

Jak tomu bývá, s tradicemi se snoubí i praktické použití myrty. V minulosti byla považována za afrodiziakum, používala se na osvěžující a omlazující léčebné koupele, na léčbu nadýmání, horních cest dýchacích, tuberkulózy, zánětů, migrény, epilepsie a cukrovky. Experimentálně bylo zjištěno, že obsažené látky snižují hladinu cukru v krvi, ale moderní medicína této schopnosti nevyužívá. Svěží vonná silice z myrtových listů i květů je často využívána v parfumerii. Ve Francii se z ní vyrábí tzv. „andělská voda“ ( osvěžující aromatická přísada do koupelí) a používá se při výrobě kolínských vod a bylinnou kosmetiku. Listy, květy a plody myrty byly používány jako koření do pokrmů a nápojů.

Uvážíme-li, kolik staletí provází vonná myrta člověka v jeho životě i smrti, dalo by se očekávat, že bude obrazně řečeno základním rostlinným vybavením každé domácnosti, ale není tomu tak. Dřívější oblibu a snadné pěstování v chaloupkách a chladnějších bytech činžovních domů ztížilo totiž ústřední topení moderních bytů a panelových domů. Jelikož je zima pro myrtu obdobím vegetačního klidu, přetopené a málo osvětlené interiéry s nízkou vzdušnou vlhkostí nejsou pro přezimování vhodné. Proto je tak často slyšet nářky pěstitelů, že myrta (a podobně je tomu i u rozmarýnu) během zimy uhynula. Přitom kouzlo úspěchu spočívá pouze v nalezení vhodného stanoviště pro přezimování a teplotě přiměřené zálivce. Domnívám se, že nynější výstavba nových rodinných domů s chladnějšími světlými prostory (zimní zahrady, chodby, garáže, sklepy apod.) opět vytváří lepší podmínky pro přezimování chladnomilných rostlin, tedy i myrty.

Myrta obecná (Myrtus communis) je jediným zástupcem rodu Myrtaceae, který roste v přírodě Evropy, v oblasti Středozemí. V rámci tohoto druhu nalezneme různé variety, jako např. drobnolistou Myrtus communis var. microphylla, nebo panašovanou „Variegata“ a plnokvětou „Flore Pleno“.

Myrtu lze u nás nejlépe pěstovat jako přenosnou rostlinu, i když znám několik případů, kdy myrty přežívaly roky v polozbořených nevytápěných sklenících, pouze zčásti přikryté sklem, které zamezilo přístupu vody a škodlivému přemokření zeminy, nikoliv však mrazům až -15°C, které přečkaly bez úhony. Jistější je umístit rostlinu od jara do podzimu v květináči na slunné místo na zahradě, lodžii apod. Pravidelná zálivka a přihnojování během vegetace jsou samozřejmostí. Právě chybný odhad vhodnosti zálivky bývá nejčastěji příčinou uhynutí rostliny, protože myrta stejně špatně reaguje na přeschnutí zeminy v době růstu, ale také na přemokření v zimním období, kdy dobře přezimuje na světlém místě při teplotě 6 až 8°C a omezené zálivce.

Při přesazování je prospěšné vytvořit na dně květináče drenážní vrstvu a použít hlinito – písčitou, propustnou zeminu. V zájmu kompaktního růstu ( v přírodě dorůstá myrta až 5 metrů výšky) výhony zaštipujeme, starší rostliny lze ukáznit zpětným řezem. Myrta je proto také vhodná pro zapěstování na stromkový tvar, nebo jako bonsai. Bílé květy obvykle rozkvétají začátkem léta, mají zvláštní vůni (někomu připomíná uherský salám). Oválné, tmavě modré až černé plody obsahují větší množství drobných semen, jejichž výsevem si můžeme vypěstovat nové rostlinky.

Sám úspěšně pěstuji několik keřů myrty více jak 20 roků a snítky z nich za tu dobu ozdobily již mnoho svatebčanů
Jakub Krulich – Zahradnictví J. a Z. Krulichovi
Na Petynce, 169 00 Praha 6
Tel.:233 350 716, www.zahradnictvikrulichovi.cz

Články: myrtus communis

11.04. 2008
29.34 kB čtenářů
Myrtus communis - myrta obecná
18.09. 2009
27.53 kB čtenářů
Ceanothus 'Autumnal Blue' - zpododěr
29.04. 2009
16.47 kB čtenářů
Myrtus communis - myrta obecná
23.03. 2008
45.83 kB čtenářů
Myrtus communis - myrta obecná
Diskusní fórum / Přenosné rostliny
27.04. 2019
115.33 kB čtenářů
Muškáty - přezimování
25.10. 2018
20.59 kB čtenářů
Durman
03.10. 2018
20.21 kB čtenářů
Bougainvillea - pěstování
24.09. 2018
1.33 kB čtenářů
Škůdci - kontrola rostlin
24.09. 2018
1.23 kB čtenářů
Začíná stěhování
03.07. 2018
209.61 kB čtenářů
Fuchsie - pěstování
11.04. 2018
1.80 kB čtenářů
Nádobové rostliny - hnojení na jaře
11.04. 2018
1.64 kB čtenářů
Přenosné rostliny - otužování
12.09. 2017
21.92 kB čtenářů
Anglická pelargonie - pěstování
08.07. 2017
5.23 kB čtenářů
Oleandr - řez
22.05. 2017
23.67 kB čtenářů
Oleandr - pěstování