Rostliny: Tamarindus indica - tamarind indický

Poslal(a) 21.02. 2018 14:37:40 (5222 čtenářů)

Tamarind indický je nádherný strom, jenž poskytuje plody, dřevo pro tesařství i lešticí pastu na kovy! Do Mexika a Ameriky ho přivezli v šestnáctém století španělští a portugalští kolonizátoři. Má husté, světle zelené svěšené listoví a křehké, červenožluté květy. Na těchto „indických datlích" rostou lahodné, velmi žádané lusky - ne nepodobné luskům fazolu šarlatového, avšak červenohnědé. Uvnitř se skrývají malá hnědá semínka, obklopená lepkavou, šťavnatou dužinou, která obsahuje vápník, což je u ovoce celkem nezvyklé. Přesto je tamarind poměrně kyselý; malabarští piráti prý nutili své zajatce polykat směs tamarindu a mořské vody, aby vydávili narychlo spolykané perly.

Tamarindus indica - tamarind indický(KNIŽNÍKLUB)

VÝSKYT A POUŽITÍ
PŮVODTropická část Afriky.

ROZŠÍŘENÍ • Tropické a subtropické oblasti Číny, Tchaj-wan a jihovýchodní Asie, Arábie, Indie, severní Austrálie, Latinská Amerika, jih Spojených států (Nové Mexiko a jižní Florida), Bahamy a Antily (Západní Indie). Největším producentem je Indie.

CHUŤ • Sladkokyselá. • Příjemně štiplavá chuť • S vysokým obsahem kyseliny vinné a cukru

VYUŽITÍ V KUCHYNI • Hodí se k rybám, do polévek, kari, rýže, ke krevetám, masu, do dušených pokrmů, jako omáčka ke kachně či huse, do nakládaných okurek, čatní, sladkokyselých jídel, worcestrových omáček a HP omáček, džusů, sycených nápojů, ovocných nanuků, může se podávat s luštěninami, například čočkou, přidává se do dezertů, marmelád, sirupů, sorbetů, zmrzliny.

VÍCE O JÍDLE V Mexiku se konzumuje za syrova, ke svačině poslouží kandované nebo sušené a solené plody. Může se zarolovat do kuliček s cukrem a kořením. Mladé listy a poupata se konzumují jako zelenina. Myanmarskou (barmskou) specialitou je salát z listů tamarindu, vařených fazolí, rozdrcených burských oříšků a smažené cibule.

VĚDĚLI JSTE? V tamarindu se nachází fytolátka geraniol, která může potlačovat růst nádoru slinivky břišní. Červené dřevo tamarindu je tvrdé, husté struktury a odolné - ideální pro výrobu nábytku a podlahových krytin. Koncentrát z tamarindu odstraňuje zašlé skvrny z mosazi a mědi. Vyluhováním listů se získá žluté barvivo. V Indii se považuje za nebezpečné spát pod stromem tamarindu, protože v noci vydechuje kyselinu. Z tamarindu se dají vypěstovat krásné bonsaje. Ovoce a listy stromu milují lemuři, jejichž potravu na Madagaskaru tvoří tato rostli na z padesáti procent.

NUTRIČNÍ ÚDAJE Je důvod se domnívat, že tamarind snižuje hladinu cholesterolu - má vláknitou dužinu, která napomáhá k odstranění odpadu ze zažívacího traktu. Je bohatým zdrojem thiaminu, který podporuje metabolismus, dále železa, které zlepšuje krvetvorbu, hořčíku, jenž uvolňuje svalové napětí, a fosforu prospěšného pro stavbu kostí. Zkrátka tamarind je všestranně blahodárný pro naše zdraví a je výborným doplňkem stravy pro každého z nás.

TRADIČNÍ POUŽITÍ Pro snižování horečky, proti bolení v krku, zánětům. Při střevních potížích, nevolnosti, onemocnění žlučníku, problémech se zažíváním, úplavici, napadení parazity, pálení očí, zánětu spojivek, vředech, nežitech, hemoroidech, úžehu, revmatismu, oteklých kloubech, výronu, žloutence, astmatu, cukrovce, obezitě. Účinkuje jako protijed, působí proti malárii, hojí zranění.
Ukázka z knihy Koření, Gill Daviesová
Knihu zakoupíte na www.knizniklub.cz

Články: tamarindus indica

06.07. 2018
3.12 kB čtenářů
Tamarindus indica - tamarind indický
Diskusní fórum / Tropické a subtropické rostliny
25.03. 2017
2.40 kB čtenářů
Epifytní rostliny
10.02. 2016
117 čtenářů
Žumara nízká - odnožování
30.12. 2015
3.27 kB čtenářů
Monstera - problém s novými listy
30.08. 2015
8.71 kB čtenářů
Plumerie - letnění
01.04. 2015
5.10 kB čtenářů
Neomarica caerulea
10.07. 2014
63.35 kB čtenářů
Svatojánský chléb, Karob, Rohovník obecný - pěstování
08.05. 2014
33.30 kB čtenářů
Mango - chřadne, škůdce?
21.01. 2014
5.57 kB čtenářů
Starček hranatý - Senecio angulatus
01.01. 2014
105.20 kB čtenářů
Cymbidium - pěstování
24.12. 2013
40.52 kB čtenářů
Orchideje - pěstování
10.12. 2013
49.53 kB čtenářů
Cykas - pěstování