Popínavky - živé hranice (2)

Poslal(a) 08.03. 2018 10:06:30 (4953 čtenářů)

Opora podle rostliny
Při volbě popínavých rostlin byste měli brát v potaz jejich vzrůstnost a vybírat rovněž v souladu s typem opěrné konstrukce. Různé druhy popínavých rostlin totiž nejsou stejně vhodné pro každý případ. Pro holé zdi nebo neprůhledné ploty jsou první volbou samopnoucí druhy, jako přísavník (Parthenocissus), hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) a stálezelený břečťan (Hedera). Tyto druhy se pomocí svých příčepivých kořenů nebo příchytných destiček samy pevně drží na podkladu a nevyžadují žádnou další oporu. Ploty z drátěnky nebo napnutá lana jsou pro samopnoucí rostliny nevhodné.

Popínavky - živé hranice: Hydrangea petiolaris

Popínavky - živé hranice: Hedera

Úponkaté popínavé rostliny, jako plamének (Clematis) a réva vinná (Vitis vinifera), pro změnu potřebují mřížkovité konstrukce ze dřeva nebo kovu, na nichž se mohou pevně zachytit svými spirálovitě stočenými úponky, vzniklými přeměnou z listů nebo stonků. Na zdech proto vyžadují přídatný opěrný systém, naproti tomu na plotech s úzkými příčkami nebo dráty mohou samy šplhat do výšky.

Ovíjivé popínavé rostliny, jako zimolez (Lonicera) a podražec (Aristolochia), se dostávají vzhůru po svislých opěrných konstrukcích. U vzrůstných ovíjivých rostlin, jako je vistárie (Wisteria), přicházejí v potaz jen stabilní konstrukce, např. pergoly nebo silná ocelová lana. Jednoleté ovíjivé rostliny, jako smatavka (Thunbergia) a povijnice (Ipomoea), se spokojí i se slabými dráty nebo provazy.

Zvláštností je trubač (Campsis): tato rostlina, pocházející ze Severní Ameriky, která v závislosti na odrůdě kvete žlutě, oranžově nebo červeně, má totiž příčepivé kořeny, takže patří k samopnoucím rostlinám. Díky svému mírně ovíjivému růstu však dokáže porůst i pergoly, altánky a stabilní opěrné mřížky. Důležité je pro ni co nejteplejší, před větrem chráněné místo orientované na jih. Když v tuhých zimách několik výhonů trubače zmrzne, není třeba se bát – po zpětném řezu rostlina zase rychle obrazí.

Pnoucí růže patří mezi vzpěrné liány. Jejich ostny se mohou dobře zaklínit, zejména na vodorovných opěrných konstrukcích. Dobrou oporu jim poskytnou i opěrné mřížky a horizontálně napnutá ocelová lana. V průběhu let se pohledová clona z růží promění v bujně kvetoucí atrakci. Bez zpětného řezu sice mohou růže sahat až do vzdálenosti jednoho metru od opěrné konstrukce, ale při dostatku místa se jim to dá docela dobře odpustit

Popínavky - živé hranice: Campsis

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Marie Fárová, Miloš Krump a Miroslava Kadlecová

Články: popínavky živé

08.03. 2018
4.25 kB čtenářů
Popínavky - živé hranice (1)
18.03. 2008
45.78 kB čtenářů
Popínavé rostliny - živé hranice
Diskusní fórum / Popínavé rostliny
22.05. 2015
5.22 kB čtenářů
Popinavky na tieniacu siet
29.06. 2015
15.79 kB čtenářů
Popínavky - rady pro pěstování
18.08. 2009
83.89 kB čtenářů
Popínavé rostliny - kvetoucí popínavky do stínu
09.02. 2009
12.94 kB čtenářů
Popínavé rostliny - kdy vysévat jednoleté popínavky
23.02. 2009
49.55 kB čtenářů
Popínavé rostliny - popínavky na severní zeď