Kvetoucí keře

Poslal(a) 22.03. 2018 09:23:13 (9922 čtenářů)

15 kvetoucích keřů - barevný start jara
Keře a stromy jsou důležité strukturní rostliny, které tvoří základní kostru každé dobře založené zahrady. Svůj úkol plní po celý rok. Nejlepší výstup si ale většina z nich ponechává na jaro, kdy se – v doprovodu cibulovin – zahalí do nádherných plášťů z květů. Při výběru dřevin do zahrady patří – kromě růstové formy – k rozhodujícím kritériím i nápadné květy, a především doba kvetení.

Kvetoucí keře

Výhodou časně kvetoucích dřevin je náskok: v dosud holé zahradě jsou totiž mimořádně nápadné, takže nemají konkurenci. Pohled na květy většinou neruší ani listy, protože kvetení často začíná ještě před vyrašením listů nebo ve stejné době, kdy se objevuje jejich jemná zeleň. Opatrnost je namístě jen v chladnějších polohách, kde hrozí poškození květů pozdními mrazy. Tam je lepší vsadit na druhy, které začínají kvést o něco později.

Sotva roztaje poslední sníh, nabízí působivou podívanou například šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata), který rozkvétá jako první ze všech magnolií. Díky malebnému vzhledu, velkým hvězdovitým květům a pomalému růstu je ideální volbou zejména do malé zahrady nebo do předzahrádky. Do módy znovu přicházejí trochu pozapomenuté časně kvetoucí zlatice (Forsythia). Za svou oblibu vděčí venkovskému šarmu, nenáročnosti a nezaměnitelným žlutým květům. Na své si přijdou i milovníci vůní: nápadně sladce voní například kalina Burkwoodova nebo méně známá slivoň japonská (Prunus mumeBeni-shidare’).

Počátkem dubna otevírá květy stále větší množství keřů a stromů – v závislosti na vývoji počasí někdy dříve, někdy později. Muchovník (Amelanchier) se zahalí do bílé nádhery, doprovázen půvabnými květy slivoně myrobalánu (Prunus cerasifera), mahonie (Mahonia) a lýkovce (Daphne).

Rozkvetlé koruny by měly mít protějšek i na zemi. Půvabné zahradní scenerie vzniknou v kombinaci s právě rozkvétajícími jarními cibulovinami – modřenci, krokusy a tulipány, které dobře snášejí konkurenci kořenů dřevin.

Výběr dřevin
1. Muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii) Keř malebného vzrůstu dorůstá výšky 3–4 m. Jeho květy jsou vyhledávaným zdrojem nektaru.
2. Slivoň vyříznutá (Prunus incisaOshidori’) Rozkvétá od března. Díky zakrslému vzrůstu se dá dobře pěstovat i v nádobách.
3. Mahonie (Mahonia) Přitahuje pozornost zářivě žlutými květy, které nabízejí pastvu pro hmyz. Kromě toho nádherně voní.
4. Meruzalka krvavá (Ribes sanguineum) Jedna z prvních dřevin, které na jaře rozkvétají. Malý keř vypadá atraktivně před žlutě kvetoucími zlaticemi.
5. Šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) Zářivě bílé květy jsou velké jako dlaň. Existují však také odrůdy s růžovými květy. Pomalu rostoucí dřevina dosahuje výšky 2–3 m.
6. Dřín obecný (Cornus mas) Zlatožluté okolíky jemně vonných květů se během roku promění v půvabné a jedlé plody – dřínky.
7. Sakura (Prunus serrulataAmanogawa’) Štíhlý vzrůst a záplava voňavých květů – to je tajemství dubnových kouzel sakury.
8. Vrba jíva (Salix capreaKilmarnock’) Stříbrná, později žlutá samčí květenství převislé vrby jívy jsou měkoučká na dotek: proto se jim říká kočičky. Dřevina vyžaduje každoroční zpětný řez.
9. Lýkovec tangutský (Daphne tangutica) Květy stálezeleného (a jedovatého) zakrslého keře příjemně voní – nejsilněji na slunném stanovišti.
10. Zlatice (Forsythia) V obchodech jsou k dostání různé odrůdy: ’Lynwood Gold’ dorůstá výšky jen 2–3 m, stejně půvabná odrůda ’Goldrausch’ rozkvétá už začátkem března.
11. Slivoň myrobalán (Prunus cerasifera) Narůžovělé květy v březnu a chutné plody na podzim – to jsou trumfy myrobalánu ’Hollywood’.
12. Kalina Burkwoodova (Viburnum x burkwoodi) Květy šíří omamnou sladkou vůni.
13. Kdoulovce (Chaenomeles) Drobné keře kvetou na víceletém dřevě, proto byste je měli stříhat jen zřídka.
14. Zmarlika (Cercis) Poznáte ji bezpečně: květy vyrůstají přímo z kmene. V mládí potřebuje zimní ochranu.
15. Pieris japonský (Pieris japonica) Panašované odrůdy stylově doplňují laty bílých květů.

Kvetoucí keře

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Marie Fárová, Miloš Krump, Hana Vymazalová

Články: kvetoucí keře

27.06. 2014
77.86 kB čtenářů
Nejlepší kvetoucí keře
05.12. 2018
5.51 kB čtenářů
Vonné kvetoucí keře
28.02. 2011
49.57 kB čtenářů
Řez rostlin - keře kvetoucí v létě
07.04. 2011
36.90 kB čtenářů
Keře kvetoucí na jaře řežeme až po odkvětu
Diskusní fórum / Keře listnaté opadavé
20.02. 2013
12.19 kB čtenářů
Časně kvetoucí keře
22.02. 2011
12.35 kB čtenářů
Kvetoucí keře - řízkování
02.05. 2011
34.49 kB čtenářů
Keře kvetoucí v květnu - tavolník, mochna, tamaryšek ...