Při pečlivém plánování může být vodní prvek ozdobou vaší zahrady. Stejně důležitou roli jako výběr rostlin hraje správná velikost a tvar nádrže.

Jezírko, které neomrzí (PIXABAY)
Standardní návod tu neexistuje, protože každá zahrada poskytuje svým tvarem, velikostí a stylem odlišné výchozí podmínky. Pokud to budete mít při zakládání jezírka na paměti, jistě dokážete vytvořit harmonický celek.
Podle velikosti
V rozlehlých zahradách s rozsáhlými travnatými plochami a do nich obloukovitě vybíhajícími záhony se dobře uplatní přiměřeně velké rybníky s oblými liniemi břehů. Klasické jsou nepravidelné ovály či nádrže ledvinovitého nebo hruškovitého tvaru, s nímž se často setkáváme také u přírodních jezírek. Pokud břeh zůstane zčásti neosázený, budou trávník a jezírko v přímém kontaktu a zrcadlící se vodní plocha upoutá už zdálky. Zbylé břehové partie můžete osázet nápadnějšími rostlinami – ve vodě dobře prospívají orobinec či kosatec žlutý, na břehu pak ozdobnice nebo gunera. Máte-li dostatek místa, nemohou chybět ani lekníny. Základní pravidlo zní: plovoucí listy leknínů by měly pokrývat maximálně třetinu vodní plochy, aby se ve zbývajících dvou třetinách mohla působivě odrážet obloha a rostliny z nejbližšího okolí nádrže.V přírodní zahradě se rybníky zakládají především proto, aby sloužily jako mimořádně rozmanité biotopy pro rostliny a zvířata. Také v tomto případě je žádoucí nepravidelný tvar a co největší plocha rybníka, aby byl k dispozici dostatek místa pro zónu mělké vody. Zde se střídají hustě zarostlé partie s otevřenými oblázkovými plochami, kde koncertují žáby a kam se k osvěžující koupeli slétají ptáci. Ideální místo pro takový biotop se nachází na odlehlém místě trochu stranou od domu – zde se rybniční flora a fauna bude moci nerušeně rozvíjet. Život v rybníku můžete pozorovat z úzkého povalového chodníčku ve vysokém rákosí.
V malých zahradách u řadových domů nebo v městských zahradách musí vodní nádrže vypadat skromněji, adekvátně tamním poměrům. O to důležitější je dovedné včlenění vodních nádrží do okolního prostředí.
Působivý prvek
V přírodních zahradách může rybník navazovat přímo na původní trvalkový záhon, takže vzniká plynulý přechod od břehové vegetace k záhonovým rostlinám. Pokud se naproti tomu jedná o moderní městskou zahradu s přímými liniemi, měl by i vodní prvek odpovídat celkovému geometrickému pojetí pozemku – může se například jednat o čtvercovou nádrž, která je bez přechodu vsazena mezi terasu a záhon.Při výběru materiálu platí pravidlo„- méně je více“: aby celek působil jednotně, zvolte pro olemování jezírka pokud možno stejné dlaždice nebo desky, jaké byly použity na cesty nebo terasy.
Pro venkovské zahrady jsou charakteristické pravoúhlé záhony oddělené přímými cestami. Pokud jsou cesty dostatečně široké, pak se na jejich křižovatce najde dostatek místa pro kruhový okrasný rybník. Může mít podobu mírně vyvýšené nádrže se zděným okrajem, která vyvolává nostalgickou představu staré kašny a dobře zapadá do romantické podoby venkovské zahrady.

Jezírko, které neomrzí
Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/
foto Pixabay a Jaromíra Gajdušková
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/
foto Pixabay a Jaromíra Gajdušková