Zelenina - duben (2)

Poslal(a) 24.04. 2018 10:02:27 (4126 čtenářů)

Zelenina - duben: Špenát, odrůda MISANO. Při dostatku vody je špenát jemný a křehký

VYSAZUJEME A VYSÉVÁME ZELENINU VEN
Zelinářská zahrada postupně zelená. Na záhon vyséváme další špenát, ředkvičky, ředkve, vodnici, hrášek, ranou karotku, z dalších kořenovek pastinák, petržel kořenovou, ale i naťovou. Vysazujeme (možná ještě pod netkanou textilii) kedlubny, salát, raný květák, zelí, kapustu, ochranu nemusíme zajišťovat cibuli sazečce, jarnímu česneku.

Zelenina - duben: Pěstování bylinek může přinést i hodnotný estetický zážitek - bazalka Purple Opaal

Zelenina - duben: Včas sklízíme pórky z minulého roku, jinak vykvetou.

Až se oteplí vzduch i půda vysadíme otuženou ranou zeleninu, předklíčené brambory.

Z další zeleniny sejeme „řepy“ (magold, červená = salátová řepa, cukrovka, krmná řepa), tuřín, kukuřici, pór. Pro prodloužení sezony sklizně sejeme koncem měsíce další hrášek k vylupování, i ředkvičky, ředkve, saláty, špenát, kerblík, kopr, brutnák, černý kořen. Teprve konec měsíce je podle tradice na Moravě vhodný k přímým výsevům okurek (Na svatého Marka vysej oharka).

Doma rostou rajčata, papriky, lilky, mochyně a další teplomilná zelenina za oknem do doby než se oteplí tak aby aby mohly i do nevytápěného skleníku. Jakmile je odstěhujeme, je místo na další výsevy. Sejeme do kelímků dýně, cukety, okurky, pažitku, zimní pór, kukuřici cukrovou a bylinky. Saturejku, bazalku, koriandr, majoránku. Ta se seje na povrch substrátu, přimáčkne se a kelímek se přikryje, aby povrch neosychal, držela se nad ním vyšší vzdušná vlhkost až do vyklíčení drobných semínek. Pro rychlejší klíčení namočíme semena tykvovitých rostlin na den do vody a potom je položíme na vlhkou vatu. Jakmile puknou, vysadíme je. Mořená osiva nedáváme předklíčit, moření by tím ztratilo své opodstatnění. Pokud je osivo namořené (barevná semena), sejeme ho přímo po semínku do kelímku (okurky a další tykvovité mají klíčivost blížící se hodně 100%). Pro lepší klíčení a proti padání klíčících rostlin můžeme použít některý z doporučených fungicidů („ekohouby“, Previcur Energy).

Určitě už se sklízejí první saláty pod sklem, ředkvičky, kedlubny, květák. Pokud nás netlačí potíže s místem, vytvoří ozimý květák vedle hlavní růžice i několik menších na „bočních výhonech“. Květák ze skleníku je tak jemný, že je ho třeba při tepelném zpracování hlídat. Pět minut je moc.

Venku přezimovaný salát, cibule, kapusta, též špenát, kozlíček, květák se zbaví špatných listů, popř. dojednotí, přihnojí dusíkem (pozor na přehnojení u salátu!).

Ač už bude nejspíše na trhu první špargl, možná i rebarbora (obyčejně z afrických polí a zahrad), můžeme zkusit přirychlovat naše reveně, asparagus. Obložit je slamnatým hnojem, nakrýt černou fólií, později – když se probudí – rebarboru netkanou textilií. "Vytaženým" rajčatům dáme vyšší kelímek, zakoření ze stonku, papriky raději vytáhnout nenecháme. Osobně zůstávám u toho, že vysazuji do kelímku dvě sazenice. Přijde mi, že lépe zakořeňují, po vysazení na stálé stanoviště lépe ve dvojici rostou.

Ve sklepě možná ještě máme mrkev, celer, petržel, kedlubny, tuřín, zelí a nějaké kořeny čekanky na rychlení. Nesmíme na ně zapomínat. Ať už proto, že už se blíží konečná doba jejich skladovatelnosti, ale hlavně, vedle těch lahůdkových a křehkých salátků, ředkviček, kedlubniček doplňují jarní stravu nejen o vitamíny, ale i o vlákninu. No a to vše v době, kdy už v zahradě pracujeme skoro denně a téměř v každém počasí potřebujeme, abychom překonali nejen jarní únavu, ale i nástup jarních nachlazení, chřipek a rým. Pokud máme venku pórek od podzimu, urychleně ho sklidíme, aby nevykvetl. Říká se, že když mu odstraníme květenství, naroste místo jedné dlouhé cibule víc tenčích, vhodných na nakládání, ale nemám to ověřené.

Zelenina - duben: Slušná kadeřavá kapusta v sadbovačích

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: zelenina duben

22.06. 2018
2.06 kB čtenářů
Zelenina v létě (1)
24.04. 2018
1.72 kB čtenářů
Zelenina - duben (1)
25.08. 2016
5.18 kB čtenářů
Archangelica officinalis - andělika lékařská
Diskusní fórum / Užitkové rostliny
24.10. 2018
400 čtenářů
Sklizeň topinamburů
23.10. 2018
331 čtenářů
Podzimní kedlubny
23.10. 2018
311 čtenářů
Ochrana salátu
23.10. 2018
291 čtenářů
Pozdní tykve
23.10. 2018
484 čtenářů
Jahodník zalévání
27.09. 2018
716 čtenářů
Nezralá rajčata
27.09. 2018
407 čtenářů
Kukuřice - pěstování
27.09. 2018
513 čtenářů
Ozimé odrůdy cibule
27.09. 2018
382 čtenářů
Tykve - pěstování
12.09. 2018
664 čtenářů
Podzimní výsevy
12.09. 2018
700 čtenářů
Cibule sazečka - výsadba