Prázdniny na zahradě

Poslal(a) 22.07. 2018 14:15:33 (4019 čtenářů)

Život pod širým nebem
Když konečně převládne letní počasí, promění se zahrada v krásný byt. Nejlépe takový, kde si každý najde svůj oblíbený pokoj.

Prázdniny na zahradě (PIXABAY)

Majitelům zahrad je co závidět. Ranní hrnek kávy si dopřávají vystaveni hřejivým paprskům vycházejícího slunce s výhledem na pestré letničky. Večer končí na pohodlné venkovní pohovce obklopeni neodolatelnou vůní zimolezu nebo měsíčnice. A na víkendy za kouskem zeleně nemusejí odjíždět bůhvíkam...

V poslední době se prosazuje trend proměny zahrady v obytný prostor pod širým nebem. Pokud je zahrada od jara až do pozdního podzimu každodenně využívána celou rodinou, je dobré rozdělit ji živými ploty, popínavými rostlinami a záhony na několik částí. Vzniknou tak místa, kde se zdržují všichni rodinní příslušníci, aby společně povečeřeli nebo poseděli u kávy. Zároveň je však třeba naplánovat i oddělená klidná zákoutí, kam se můžete schovat k polednímu spánku nebo nerušenému čtení. Děti nadchne, když jim vyhradíte vlastní malou říši, kterou si mohou „zařídit“ podle svých představ – rády si ji vybaví například houpací sítí, vigvamem z vrbových prutů nebo velkou pískovou plochou, kde mohou s kameny, klacíky a suvenýry z poslední dovolené u moře vytvářet pohádkové krajiny.

Při členění zahrady byste měli myslet na orientaci jednotlivých „pokojů“. Jídelní kout pro podávání snídaně, založený například na moderním dřevěném pódiu, patří na východní stranu, aby do něj svítilo ranní slunce. Čtyři čtvereční metry, které poskytují dost místa pro malý stůl a čtyři židle, úplně stačí. Tip pro ty, kterým se ráno špatně vstává: zařiďte si toto sezení ve veselých a teplých barvách, jako je žlutá, oranžová a červená – pomohou vám ráno rychleji nastartovat.

Pro zahradní obývací pokoj s pohodlnou sedací soupravou se nabízí západní orientace, kde si budete moct po práci užívat odpoledního slunce. Obklopte sezení vysokými kvetoucími keři nebo šelestícím bambusem. Osázení ochrání před pohledy zvenčí a večer před chladným větrem. Opravdu útulnou atmosféru v pokročilé hodině vykouzlí zapálené svíčky. Příjemné teplo zaručí měkké flísové deky nebo také krb s žhnoucími poleny.

Velké oblibě se v poslední době těší také venkovní kuchyně, které umožňují společné vaření a grilování s přáteli. Pokud chcete ven přesunout všechny kuchyňské práce, je kromě dostatečně velké pracovní plochy potřeba také dřez. K vaření a pečení se nabízí moderní plynový gril – některé modely jsou vhodné i k pečení pizzy. Pokud je kuchyň dokonce zastřešená, lze ji využít i tehdy, když počasí není úplně ideální. Navíc střecha ochrání nadšené kuchaře před pražícím poledním sluncem.

S kuchyní sousedí jídelna pod širým nebem, zařízená velkým stolem a pohodlnými židlemi. Pokud si rádi a často zvete hosty, bude se vám hodit stůl, který lze roztáhnout. Každodenně používané nádobí je uklizeno v elegantním příborníku. Pro jídelnu naplánujte dostatek místa: minimum pro čtyřčlennou rodinu je 12 čtverečních metrů. Pokud ji chcete navíc zútulnit několika nádobovými rostlinami, počítejte s pár čtverečními metry navíc. Příjemný je velký slunečník nebo plachta proti slunci, které o horkých letních dnech zajistí stín. Paravány nebo mříže, po kterých se pnou popínavé rostliny, jako plamének, zimolez nebo růže, vytvoří jídelně pohledovou clonu.

Klidová zóna zahrady, která láká k odpolednímu spánku, nemusí být příliš velká. Úplně stačí místo, na které se vejde jedno nebo dvě lehátka. Důležité je, aby odpočinkové zákoutí bylo chráněné. Obklopte jej proto třeba stříhanými živými ploty z tmavozeleného tisu. Decentní osázení, ve kterém kromě zelených listů udávají tón barvy květů modrá a bílá, vytvoří klidnou atmosféru.

Jako v žádném obytném domě nesmí ani v zahradním bytě chybět koupelna. Pokud je k dispozici jen málo místa, poskytne v létě příjemné ochlazení sprcha. Využívá-li se sprcha často a vydatně, zpevněte plochu, nejlépe kamennými deskami, a zabezpečte odtok vody. Pro příležitostné osprchování stačí, když může voda odtékat do okolních záhonů a tam se vsakovat.

S vlastním bazénem si na zahradě užijete spoustu radosti. Pro malé zchlazení stačí nádrž o velikosti pět čtverečních metrů. Jestli si chcete i zaplavat, naplánujte bazén o velikosti nejméně třikrát osm metrů. Pokud máte rádi přírodní prostředí, založte si rybníček, který poslouží i k plavání. Na dřevěném molu při břehu rybníku si užijete uklidňující působení vody a najdete své oblíbené místo ke snění.

Prázdniny na zahradě (PIXABAY)

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Pixabay

Články: prázdniny zahradě

10.11. 2011
17.90 kB čtenářů
Podzim - zahrada v barevných šatech
Diskusní fórum / Ostatní k rostlinám
12.05. 2019
23.25 kB čtenářů
Předzahrádka - zeleň
26.04. 2019
5.03 kB čtenářů
Čarověník
06.08. 2018
2.78 kB čtenářů
Záhon trvalek a růží
13.04. 2018
2.57 kB čtenářů
Okrasná zahrada - co je důležité v dubnu
03.04. 2018
2.24 kB čtenářů
Plevel
03.04. 2018
1.76 kB čtenářů
Zpětný řez na záhonu
22.12. 2017
3.23 kB čtenářů
Závěsný koš na květiny
15.08. 2017
4.67 kB čtenářů
Rostliny na slunce
23.07. 2017
73.28 kB čtenářů
Bršlice - jak se zbavit bršlice
28.04. 2017
4.01 kB čtenářů
Terasa - výběr rostlin
18.03. 2017
2.47 kB čtenářů
Rostliny - sázení