Aromaterapie - léčení vůní

Poslal(a) 28.07. 2018 10:30:58 (6960 čtenářů)

Silice neboli éterické oleje zklidňují psychiku a jsou vzpruhou pro obranyschopnost těla. Objevte nejvhodnější vůně, které vám přinesou klid, vyrovnanost, zdraví a spokojený pocit ze života.

Aromaterapie - léčení vůní

Zdá se vám nemožné vdechovat dobrou náladu nebo aktivovat schopnost regenerace svého těla pouhou vůní? Přesto to jde – a potvrzují to výzkumy mnoha vědeckých týmů. Citlivé nervové buňky roztroušené v nosní sliznici totiž vedou čichové podněty přímo do mozku. Ty reagují ve zlomku vteřiny, ještě dřív, než si přítomnost vůně začnete uvědomovat. Díky neurochemickým procesům se začnou vyplavovat uklidňující biologicky aktivní látky, jako je serotonin, encefalin, který tiší bolesti, nebo povzbuzující noradrenalin.

Vědecké studie, při nichž byli testováni studenti, ukazují, že silice získané z citrusů podporují soustředění a schopnost pamatovat si. Naproti tomu heřmánek a levandule navozovaly u pokusných osob uvolněnou náladu. Právě probíhající studie berlínské nemocnice Charité-Klinik prováděná s dětmi ve školním věku zkoumá účinky mátového oleje při bolestech hlavy způsobených nadměrným psychickým vypětím. Výzkumníci dětem na čelo a spánky nanesli roztok s výtažkem z máty peprné. Účinek byl srovnatelný s výsledky dosaženými při užívání léků proti bolesti, a to bez nepříznivého ovlivnění činnosti jater a ledvin.

Naše smysly se přitom nenechají ošálit žádnými náhražkami. Laboratorně vyrobený mátový olej a jiné umělé vůně nemají léčivé schopnosti, anebo jsou dokonce zdraví škodlivé. A pokud se silice míchají se synteticky vyrobenými levnými vonnými oleji, aby se snížila jejich prodejní cena, může dojít nejen k oslabení jejich léčivé síly, ale i k její změně. Na blahodárném účinku ztrácejí také vůně, které u člověka vyvolávají averzi. Aroma šalvěje muškátové, popisované jako hřejivé, nasládlé až oříškové, pociťovaly některé ženy, které se zúčastnily výzkumu, jako nepříjemně vtíravé nebo dokonce připomínající pot.

Pokud člověk nemá určitou vůni v oblibě, těžko dokáže ocenit její léčivou moc, i když u jiných příznivě ovlivňuje nervovou činnost a podporuje tvořivost. Důležitou roli hrají také osobní vzpomínky nebo prožitky spojené s vnímáním vůní, a proto se vyplatí kupované zboží předem důkladně očichat.

Odborníci, kteří se vůněmi zabývají, doporučují začínat s jednou vůní a používat ji vždy ve zředěné podobě. Pro uvolnění po náročném pracovním dni si do vody v misce aromalampy nakapejte několik kapek růžového oleje nebo výtažku z levandule. Při kašli a rýmě nebo podrážděných průduškách se osvědčují klasické inhalace. Do misky naplněné horkou vodou kápněte tři až pět kapek tymiánového nebo myrtového oleje a stoupající vůni zhluboka vdechujte po dobu 5–10 minut. Napaření obličeje nad párou s heřmánkovým olejem čistí pleť, dodává jí vlhkost a vyhlazuje drobné vrásky. Vlhké teplé obklady s bazalkovým olejem pomáhají při křečovitých bolestech břicha nebo žlučníkových obtížích. Drahocenný jasmínový olej se jedinečným způsobem spojuje s pokožkou, když 10–15 kapek smícháte s trochou smetany a přidáte do koupele. Jemně vmasírovaná směs mandlového oleje, včelího vosku a několika kapek meduňkového oleje uvolňuje napětí ve svalech a vyrovnává kolísání hladiny hormonů. Meduňkový balzám drží v šachu viry, které způsobují nachlazení, a také herpes viry, takže dokáže zabránit vzniku oparů.

Rostlinné oleje zředěné levandulovou vodou anebo vodou z květů růží se roztírají na čelo, zápěstí nebo do ohbí loktů a přispívají k navození slastných pocitů. Mátové a rozmarýnové výtažky vám vyčistí hlavu před zkouškou anebo důležitým pohovorem. Pomerančový olej nebo pomerančová voda osvěží a zabrání nástupu únavy, třeba při dlouhé cestě na dovolenou. A protože vzbuzuje zvědavost a chuť objevovat nové, můžete snadno a uvolněně doputovat k neznámým cílům.

Výběr rostlin
1 Citroník hořkýDivoký pomeranč“ je zdrojem různých olejů: petitgrain se získává z listů, neroli z květů a pomerančový olej z plodů.
2 LevanduleModrá vůně“ pomáhá pokožce, která musí snášet sluneční paprsky. Smíchejte levandulový a mandlový olej a lehce ho vmasírujte do kůže.
3 Velkolistá bazalka Silice se používá proti špatné náladě a při onemocnění dýchacích cest.
4 Drobnolistá bazalka Pepřová vůně osvěží při psychickém vyčerpání.
5 Jablečná máta Vynikající pro nevtíravé provonění pracovny.
6 Šalvěj muškátová Vůně, která příznivě ovlivňuje nervový systém.
7 Vonné pelargonie Muškáty opojně voní a povzbuzují psychiku. Silice, která se z nich získává, pomáhá podrážděné a zanícené pokožce.

Aromaterapie - léčení vůní

Aromaterapie - léčení vůní

Aromaterapie - léčení vůní

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Marta Matušová, Karolina Karol Čadílková, Jana Ducháčková a Vojtěch Holub
11 článků v tomto tématu
13.03. 2019
7.60 kB čtenářů
Zdravý záhon léčivek
Léčivé rostliny se na zahrádkách i v květináčích na oknech těší stále větší popularitě. Už se nesázejí do úhledných záhonků, ale do divokých smíšených záhonů, kde rostou přirozeně
18.02. 2019
8.13 kB čtenářů
Melissa officinalis - meduňka lékařská
Tato nezdolná trvalka sladce vonící po citronu se ze Středomoří a Malé Asie rozšířila do Evropy i USA. Často se pěstuje na polích a zahradách, občas zplaňuje. Vzhledem se podobá mátě,
18.02. 2019
5.47 kB čtenářů
Matricaria chamomilla - heřmánek pravý
Heřmánek je velmi oblíbená bylinka s malými bílými květy. Původně pochází z Evropy a Asie. Heřmánku blízce příbuzný rmenec sličný (Chamaemelum nobile, syn. Anthemis nobilis) se využívá
14.02. 2019
4.85 kB čtenářů
Lobelia inflata - lobelka nadmutá
Tato rostlina má zubaté listy a malé, světle fialové květy, které jsou zevnitř nažloutlé. Lobelka nadmutá je původním druhem v USA.
14.02. 2019
4.90 kB čtenářů
Leonurus cardiaca - srdečník obecný
Původně pochází z jižní Evropy a Asie, ale už dávno se rozšířil po celém světě. Tato vysoká trvalka patří mezi hluchavkovité. Má chlupaté, ostře pilované trojlaločné až pětilaločné
13.12. 2018
9.62 kB čtenářů
Chamomilla recutita - heřmánek lékařský
Synonymní název: heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) Čeleď: hvězdnicovité (Asteraceae) Lidové názvy: kamilky, marunka, harmaníček, rumánek
05.12. 2018
4.14 kB čtenářů
Cochlearia officinalis - lžičník lékařský
Lžičník bohatý na vitaminy Dřív byl lžičník lékařský (Cochlearia officinalis) v zimním období důležitým zdrojem vitaminu C.
24.11. 2018
9.98 kB čtenářů
Origanum vulgare - dobromysl obecná
Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae) Lidové názvy: voněkras, červená lebeda, mysl domácí
16.10. 2018
4.67 kB čtenářů
Diplotaxis tenuifolia - křez tenkolistý
Křez tenkolistý (Diplotaxis tenuifolia), prodávaný pod názvem Wild Rocket a označovaný někdy jako „otužilá“ nebo „divoká roketa“, je pikantnější než roketa setá a v malém množství
11.10. 2018
5.03 kB čtenářů
Přezimování stévie
Teplomilná stévie sladká (Stevia rebaudiana), která pochází ze subtropických oblastí Jižní Ameriky, patří mezi oblíbené přenosné rostliny. Její sladké listy lze sklízet až do října.
11.09. 2018
5.83 kB čtenářů
Bylinky pro střeva a žaludek
Pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris) Až 2 m vysoká bylina. Kvetoucí špičky výhonů chutnají hořce a podporují trávení.
Diskusní fórum / Bylinky a koření
17.06. 2018
2.06 kB čtenářů
Domácí minizahrádka
05.04. 2018
2.60 kB čtenářů
Bylinky - sestřihnutí
31.07. 2017
227.68 kB čtenářů
Bazalka - pěstování
02.05. 2017
6.90 kB čtenářů
Dvojostnice - pěstování, užití
01.05. 2017
6.51 kB čtenářů
Tymián - pěstování
30.04. 2017
2.58 kB čtenářů
Česnáček - pěstování
02.04. 2017
121.82 kB čtenářů
Lavandula - pěstování levandule
27.01. 2017
68.61 kB čtenářů
Rozchodnice růžová - pěstování
01.12. 2016
5.83 kB čtenářů
Majoránka vytrvalá
01.12. 2016
3.85 kB čtenářů
Bylinky do většího truhlíku
24.09. 2016
3.87 kB čtenářů
Levandule - pěstování