Bazalka není jen jedna

Poslal(a) 24.08. 2018 19:51:25 (5490 čtenářů)

Tato typicky letní bylinka nejlépe chutná čerstvá. Každý rok si můžete zkusit vypěstovat nový druh nebo odrůdu.

Bazalka není jen jedna

Botanický název bazalky pravé Ocimum basilicum by se dal volně přeložit jako královsky vonící. Trefněji se výrazné, sladké a zároveň peprné aroma, které při doteku šíří všechny mediteránní druhy bazalek, asi nedá popsat. Evropskou, asijskou i africkou kuchyni obohacuje okolo 150 druhů a odrůd bazalek. Mnohé z nich vešly ve známost také díky své léčivé moci. Už Hildegarda z Bingenu či anglický botanik John Gerard (1545– 1612) tvrdili: „Vůně bazalky má blahodárné účinky na srdce. Zbavuje lidi zármutku a melancholie a přináší jim pocity radosti a štěstí.“ V Indii je zase bazalka důležitou spirituální rostlinou.

V poslední době přináší bazalka do škály svých vůní nové tóny. Thajská bazalka (Ocimum basilicumThai’) s hřejivým aroma po skořici, anýzu nebo novém koření je jednoletá a pěstuje se stejně jako dobře známá janovská bazalka (např. ’Mammolo Genovese’). Africká keříková bazalka (Ocimum kilimandscharicum) je vytrvalá, musí však přezimovat na bezmrazém místě v domě.

Do volné půdy mohou bazalky přijít nejdříve na počátku května, kdy s konečnou platností pomine nebezpečí mrazů. Spěch není namístě, protože mladé rostlinky bazalky začnou čile růst, teprve když teploty vystoupají nad 15 °C. Na rozdíl od mnoha jiných druhů bylinek má bazalka poměrně vysoké nároky na výživu. Při výsadbě jí proto dopřejte velkou porci kompostu. Bazalkám pěstovaným v květináčích přidávejte vždy po několika týdnech do zálivky nepříliš velkou dávku tekutého organického hnojiva.

Zahradníci, kteří se zabývají pěstováním biologických kultur, stříkají rostliny každé dva týdny výluhem z kopřiv nebo tymiánu. Listům a stonkům bazalky dává takový postřik vyšší odolnost proti houbovým onemocněním a také podporuje tvorbu silic. Všechny druhy bazalky jsou nejaromatičtější v době květu. Po jednorázovém sklizení nových měkkých lístků rostliny poleví v růstu a další sklizeň je spíše skromná. Podobné situaci se můžete vyhnout pravidelným sběrem vrcholových výhonů, rostlina ovšem nedostane příležitost rozvinout naplno své aroma. Co s tím? Řešení je jednoduché, v sezoně sklízejte rozkvétající výhony v celé délce. Pokud potřebujete větší množství bazalky, například na výrobu pesta, odstřihněte celou rostlinu asi na šířku dlaně nad zemí, jakmile začne kvést. Rostlina pak nově vyraší z paždí listů a v září budete moci opět sklízet.

Bazalka není jen jedna

Ukázka textu z časopisu Naše krásná zahrada
Vydavatelství BURDA Praha spol. s.r.o.
Luxembourg Plaza, Přemyslovská 2845/43, 130 00 Praha 3
http://www.burda.cz/

foto Marie Fárová a Lucie Anastazie Cindejevova Coelho

Články: bazalka jedna

04.04. 2011
31.12 kB čtenářů
Bylinky v nádobách (2)
22.08. 2017
6.11 kB čtenářů
Stojan na sušení bylinek
26.01. 2012
41.52 kB čtenářů
Letničky a letničkové záhony
Diskusní fórum / Bylinky a koření
10.08. 2016
11.46 kB čtenářů
Usychající mladé lístky - Ocimum Sanctum (Bazalka posvátná)
29.09. 2011
39.54 kB čtenářů
Bazalka
31.07. 2017
227.68 kB čtenářů
Bazalka - pěstování