Pelargonie vzpřímené - Pelargonium zonale (1)

Poslal(a) 07.04. 2007 21:14:02 (41698 čtenářů)

Pelargonium zonale - muškát

Základní informace, umístění, výsadba, zalévání, hnojení, přesazování ..

Mají vzpřímený vzrůst, masité stonky, jemně obrvené listy s víceméně výrazným tmavším páskem, zdobícím čepel. Pěstují se četné odrůdy kvetoucí červeně, růžově, bíle a fialově.

Velikost: výška různá, od 30 do 60 cm / nepočítaje stromkové /
Růst: rychlý
Kvetení: od konce května do zámrazu
Vůně: květy nevýrazně voní
Životnost: do 2-3 let, pak zdřevnatí a obtížněji vytváří čerstvé zelené výhonky,takže v dolní části
jsou bezlisté, proto není vhodné nechat je více než dvakrát přezimovat.V druhém roce odebereme řízky pro další rok.
Světlo: potřebují dostatek světla a čerstvého vzduchu a také živinami bohatou zeminu.
Výsadba: vysazujeme je ven až v druhé polovině května.
Půdní podmínky: optimální půdní reakce je 5,5 až 6,5
Teplota: 12 - 28stC
Vzdušná vlhkost: milují rosení - vyšší vzdušnou vlhkost
Zálivka: v létě potřebují pravidelnou a vydanou zálivku, z á s a d n ě ke kořenům, ne na list, pokud se vytvoří na listech loužičky, listy hnijí
Hnojení: dobře zakořeněné rostliny se přihnojují jednou týdně,nejlépe tekutými hnojivy s uvedenou dávkou
Čistění: odstraňujeme zvadlé a nahnilé listy včetně zažloutlých
Přesazování: po prokořenění přesadíme do většího, ale jen o málo většího květináče - nutné prokořenění , podporující bohatou násadu květů.
Seřezávání: během vegetace není nutné, pouze odebírámě řízky a to v srpnu nebo v září


Nákup sazenic:
Při nákupu zakořeněných řízků v dubnu dbejte na to, aby řízky byly sytě zelené, aby byly viditelné jejich kořeny, prorůstající rašelinovým sadbovačem. Při nákupu středně velkých rostlin v květnících o průměru 9 cm by rostlina už měla mít nasazena poupata, která už ukazují barvu. Pokud kupujete tkzv. hotové květiny, dostanete je již kvetoucí v květnících 11cm. Nelekejte se odkvetlých květů, doma je vylomíte a rostlina nasadí další.


Zdravá barva rostliny - sytě zelená ukazuje na dobrý zdravotní stav. Podívejte se na spodní stranu listů, pokud byste objevili bílé mušky, molice skleníkové, pryč od prodejce. Zavlekli byste si škůdce všeho zeleného ve Vašem bytě , skleníku i zahrady.


Umístění květin je možné pouze na jižní straně, nanejvýše lze připustit polostín. Pelargonie jsou subtropické rostliny a potřebují mnoho slunce a tepla. Stejně jako jsou citlivé na přemokření, reagují jejich kořeny na přehřátí truhlíků. Polední slunce, rozpalující truhlíky napáchá velké škody. Zastínit můžete třeba prknem.

Kontejnerový způsob výsadby. Zcela ideální je pěstování květin v čtvercových kontejnerech o rozměrech strany 12cm, usazených v běžně prodávaných plastových truhlících. Tento způsob má jednu obrovskou výhodu. Pokud do vnějších truhlíků navrtáte ve výšce asi 2cm ode dna odtokové otvory, zalévání je jednoduché. Nalejete vodu, přebytečná ihned vyteče těmito otvory a hladina 2 cm pozvolna vsákne odtokovými otvory kontejnerů. Navíc můžete rostliny libovolně přemisťovat a měnit barevné kombinace. Já osobně tuto metodu rád používám pro mé truhlíky na severní straně domu, kde by pelargonie ponechané ve stínu nebyly žádnou okrasou. Protože je ale nechám nakvést na jižní terase a umístím na severní stranu na dva až tři týdny ve vší jejich kráse a po této době opět přemístím a dodám jiné, sklízím obdiv sousedů, které udivuje, že mohou na severní straně muškáty tak krásně kvést. Stejnou pozornost budí i různé kombinace bílé, růžové a červené, které měním několikrát během léta. Tento kontejnerový způsob pěstování je výhodný i pro skladnost při přezimování , kdy seříznuté květiny ponechané ve svých kontejnerech naskládám do běžných přepravek na zeleninu, tyto narovnám na sebe a mohu je v garáži v zimě kontrolovat a přiměřeně zalít. Při pěstování petunií můžete tak ohromit návštěvu kombinací modrých a bílých petunií, jindy zese červených a modrých - zde se meze fantazie nekladou a u pěstitelů, kteří rádi sklidí nějaký ten obdiv se tato metoda stane časem jejich nejoblíbenější. Takto můžete pěstovat a hlavně i přezimovat surfinie, stejně tak dobře přezimovat i salvie a jiné druhy květin.

Zálivka je u vzpřímených pelargonií velmi důležitá. Pravidlo zalít, ale nepřelít zde platí dvojnásob a každý květník musí být opatřen dostatečně velkým odtokovými otvory, případně ještě drenáží z větších pevných částic. Kožovité zažloutlé listy signalizují přelitou rostlinu. Naopak, pelargoniím neškodí krátkodobé přeschnutí kořenového balu, rostliny totiž reagují násadou poupat, ve snaze zachovat rod . Po zalití pak mohutněji kvetou. Tento jev, související se snahou květiny o zachování rodu často využívají prodejci a i výrobci květin, protože zákazník kupuje květinu především podle květů..

Hnojení pelargonií je velmi diskutovanou otázkou. Od našich babiček, které nasypou na dno truhlíku zaječí bobky , po tablety, pozvolna se rozpouštějící. Radostí každého pěstitele květiny je i kromě pravidelného zalévání i hnojení a to jednou týdně plným hnojivem. Dnes existují speciální hnojiva pro pelargonie, např. Pelargin, což je hnojivo se zvýšeným ohsahem fosforu, aby se zvýšila květuschopnost Vašich květin. Pokud se nechcete zdržovat každotýdením hnojením zálivkou, můžete si obstarat tablety nebo tyčinky, zajišťující rostlině pravidelný přísun potřebných látek po dobu asi 3 měsíců. Já osobně používám horkou novinku, uvedenou před nedávnem na náš trh- Ocmocote . Zásadně není dobré rostliny přehnojit různými dusíkatými hnojivy organického původu, jako jsou zmíněné trusy apod. Pelargonie potřebují totiž k růstu a kvetení hlavně živiny: dusík /N/, fosfor /P/ a draslík /K/. Kromě těchto prvků ale v hnojivu musí být zastoupeny i stopové prvky. Proto hnojiva, která obsahují všechny tyto složky nazýváme plnými hnojivy. D u s í k podporuje tvorbu všech zelených částí rostliny , ale v přílišné dávce způsobuje jak přerostlé listy, tak i náchylnost k chorobám, omezuje nakvétání a podporuje sklon k hnilobám. Pletiva těchto rostlin jsou křehká a snadno napadnutelná různými plísněmi. F o s f o r podporuje tvorbu květů a plodů , ale pozor na přehnojení , které se projeví až domodra zbarvenými listy. D r a s l í k je užitečný tím, že zpevňuje pletiva rostlin, zvyšuje odolnost a podporuje tvorbu plodů. Při jeho nadměrném použití se ale projeví malými plody a křehkými listy, které se snadno odlamují. Proto používáme plná hnojiva a pokud dodržíme návod k použití, pelargonie se nám budou zdárně vyvíjet.

Přesazování rostlin do větších květníků lze doporučit až když rostlina zcela prokoření menší květník, což poznáte po jejím vyklepnutí a prohlídce kořenů. Pokud začnou hnědnout, je nutno zvětšit květník, ale ne příliš, protože by se to projevilo negativně na kvetení pelargonie. Začala by totiž vytvářet v nově získaném a příliš velkém prostoru zbytečně objemné kořenové systémy a zpomalila by růst nadzemní části včetně kvetení na úkor vytváření kořenových systémů. Taková květina by Vás jistě příjemně překvapila svým vzrůstem a množstvím květů, ale v době, kdy většina jejích sousedek už putuje do popelnice. To je důvod, proč se tyto květiny zapouštějí do záhonů v kontenerech. Po přesazení do květníku, většího o dva stupně - např. z 9cm do 11 cm rostlina přiměřeně pokračuje v růstu i kvetení.

Články: pelargonie vzpřímené

20.06. 2008
15.37 kB čtenářů
Pelargonium 'Caroline Schmidt' - pelargonie
11.06. 2012
9.17 kB čtenářů
Růžičkovité pelargonie
23.11. 2009
16.73 kB čtenářů
Pelargonium - pelargonie
02.06. 2007
14.90 kB čtenářů
Pelargonie voňavé a plané
13.01. 2011
14.14 kB čtenářů
Muškáty - rostliny z vlastního výsevu
21.11. 2009
31.03 kB čtenářů
Petunia - petúnie
07.04. 2007
29.92 kB čtenářů
Pelargonie vzpřímené - Pelargonium zonale (3)
25.02. 2009
51.45 kB čtenářů
Balkónovky - tipy pro letošní úspěch
07.04. 2007
29.77 kB čtenářů
Pelargonie vzpřímené - Pelargonium zonale (2)
07.05. 2007
93.75 kB čtenářů
Pelargonie zvané anglické - Pelargonium grandiflorum (1)
22.03. 2012
24.56 kB čtenářů
Letničkový kaleidoskop
Diskusní fórum / Letničky
26.03. 2017
653 čtenářů
Letničky - převislé květiny na balkon
06.01. 2017
13.50 kB čtenářů
Scaevola - vějířovka
06.01. 2017
23.19 kB čtenářů
Rostliny do truhlíků na léto
28.09. 2016
58.32 kB čtenářů
Petunie, surfinie
11.07. 2016
2.24 kB čtenářů
Prosím, co je to za květinu?
05.12. 2014
97.75 kB čtenářů
Letničky pnoucí
05.12. 2014
15.57 kB čtenářů
Letničky a dvouletky
05.12. 2014
12.40 kB čtenářů
Letničky - balkonovky 2014
24.09. 2014
6.15 kB čtenářů
Impatiens balsamina - přezimování
19.05. 2013
16.91 kB čtenářů
Surfinie - neznámí škůdci
20.02. 2013
49.17 kB čtenářů
Letničky - výsev letniček