Echium vulgare - hadinec obecný

Poslal(a) 28.11. 2018 14:36:20 (10087 čtenářů)

Čeleď: brutnákovité (Boraginaceae)
Popis: Je to dvouletá, 25 - 100 cm vysoká rostlina, srstnatá, s chlupy nasazenými na bradavkách. Lodyha je vzpřímená, jednoduchá, silná, s červenými skvrnkami, vyrůstající ze středu listové růžice.

Echium vulgare - hadinec obecný

Listy jsou podlouhle kopinaté, přízemní zúžené v řapík, ostatní přisedlé, celokrajné, přitiskle štětinatě srstnaté. Květy jsou oboupohlavné, souměrné, vyrůstají z úžlabí listů a tvoří vijany, husté, válcovité; druhotně skládají koncový hrozen. Kališní ušty jsou úzce kopinaté, štětinatě srstnaté. Koruna je modrofialová (před rozkvětem růžová), nálevkovitá s trubkou 2krát delší než kalich. Plod je trojhranná bradavičnatá tvrdka. Kvete od května do října.

Výskyt: Roste na suchých, slunných, písčitýchskalnatých stanovištích, na lesostepních stráních, mezích, násypech podél cest i na ruderálních (rumištních) místech od nížiny do podhůří. Je rozšířen v celé Evropě vyjma arktických oblastí a na západní Sibiři, zavlečen byl i do Severní Ameriky.

Sběr pro léčivé účinky
Droga: kveoucí nať (Herba echii vulgaris)

Obsahové látky: alkaloidy (cynoglossin, konsolicin, konsolidin aj.), cholin, allantoin a sliz

Použití: V současnosti se hadince užívá téměř výhradně pouze zevně a to ve formě obkladů k léčbě křečových žil, ve formě koupelí při revmatismu, omývání odvarem se osvědčilo na některé kožní nemoci. Vzhledem k tomu, že přítomné alkaloidy působí mírně toxicky na játra, nedoporučuje se vnitřní užití drogy (dříve se aplikovala vnitřně zejména na peptické vředy, na zanícené sliznice trávícího nebo dýchacího ústrojí či při bronchitidě).
Text a foto: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz

Články: echium vulgare

15.03. 2010
32.36 kB čtenářů
Echium vulgare - hadinec obecný