Čeleď: brutnákovité (Boraginaceae)
Popis: Je to dvouletá, 25 - 100 cm vysoká rostlina, srstnatá, s chlupy nasazenými na bradavkách. Lodyha je vzpřímená, jednoduchá, silná, s červenými skvrnkami, vyrůstající ze středu listové růžice.

Echium vulgare - hadinec obecný
Výskyt: Roste na suchých, slunných, písčitých až skalnatých stanovištích, na lesostepních stráních, mezích, násypech podél cest i na ruderálních (rumištních) místech od nížiny do podhůří. Je rozšířen v celé Evropě vyjma arktických oblastí a na západní Sibiři, zavlečen byl i do Severní Ameriky.
Sběr pro léčivé účinky
Droga: kveoucí nať (Herba echii vulgaris)Obsahové látky: alkaloidy (cynoglossin, konsolicin, konsolidin aj.), cholin, allantoin a sliz
Použití: V současnosti se hadince užívá téměř výhradně pouze zevně a to ve formě obkladů k léčbě křečových žil, ve formě koupelí při revmatismu, omývání odvarem se osvědčilo na některé kožní nemoci. Vzhledem k tomu, že přítomné alkaloidy působí mírně toxicky na játra, nedoporučuje se vnitřní užití drogy (dříve se aplikovala vnitřně zejména na peptické vředy, na zanícené sliznice trávícího nebo dýchacího ústrojí či při bronchitidě).
Text a foto: Michal Sochor, Botanika - teorie a praxe, botanika.borec.cz