Prosincové povídání (1)

Poslal(a) 10.12. 2018 10:41:41 (5036 čtenářů)

Začátkem prosince se obyčejně ukáže trocha sněhu. Když do Mikuláše roztaje, máme podle pranostik naději na to, že děti o vánočních prázdninách vyzkoušejí sáňky a lyže nejen na horách, možná i zamrznou rybníky, aby se dalo bruslit... Letos nám dosti dopředu slibují na Vánoce bláto.

Větvička s květními pupeny, vhodná na Barborku

Prosincové povídání: Roub jednoletý vyzrálý výhon

Sníh je jako peřinka, chrání před mrazy, ale pokud není a hrozí mrazy, raději přihrňte pořádně růže, k choulostivým trvalkám nasypejte kompost nebo listí a přikryjte je chvojím. Myslím, že po loňské a předloňské zimě všichni víte, co mrazy dokážou. Zakrýt si zaslouží i ozimá zeleninašpenát, květák, kapusta, cibule, salát. Zeleninu, kterou necháváme na zimu na záhoněpór, kadeřavou a růžičkovou kapustu, můžeme přihodit listím. Ona tím, že je zelená, tak dýchá. A když pod ní zmrzne zem, nedokáže vydýchanou vodu z listů nahradit a tak vadne, chřadne, ztrácí kuchyňskou upotřebitelnost.

Den se krátí, na všechno je venku méně času. A tak je třeba si rozmyslet, co a kdy uděláme. Na Barboru můžeme nařezat větvičky třešní, višní, meruněk, mandloní i třeba kdoulovce a modřínu nebo břízy na přirychlení. A vedle toho můžeme nařezat i rouby peckovin. Kromě broskvoní, ty se zpravidla očkují. I když také znám zahrádkáře, kteří roubují broskvoně ve skleníku na přirychlené podnožebroskvoňový semenáč. Větvičky na rychlení i rouby vybíráme z jižní strany koruny – na této straně jsou rouby i větvičky, které vybíráme na rychlení z celé koruny nejkvalitnější.

A když nestihneme tyto práce v týdnu okolo 4. prosince, nic se neděje. Pokud nelpíte na tradici, stačí větvičky k rychlení několikrát ponořit do vody teplé cca 30°C a nechat je v této lázni několik hodin (v pokoji voda chladne pomaleji), vykvetou včas. I bez tohoto ošetření obyčejně vykvétají dříve (je to dáno teplotou v bytech, dříve se tolik netopilo, Barborky rozkvétaly opravdu až okolo Štědrého dne).

Rouby uchovávejte buď v studeném sklepě napíchané ve vlhkém písku či zemině, nebo venku na severní straně domu, někde, kam nesvítí sluníčko ve sněhu (pozor na hlodavce pod sněhem!). Krátkodobě je můžete uložit i chladničce, ve vlhkých novinách, plátěné utěrce. Kdyby měly přijít nějaké větší mrazy (pod -15°C) s odběrem roubů neotálejte. Mohly by totiž z části namrznout. A mrzne-li, pracujte v rukavicích, aby vám rouby pod prsty neroztály.

Prosincové povídání: Rychlit se mohou i modřínové větvičky. Můžete rychlit i větvičky se šiškami.

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: prosincové povídání

10.12. 2018
4.48 kB čtenářů
Prosincové povídání (2)
Diskusní fórum / Zahradní kalendář
14.02. 2013
81.94 kB čtenářů
Zima na zahradě
08.11. 2012
130.01 kB čtenářů
Podzimní výzdoba
17.08. 2011
89.02 kB čtenářů
Léto na zahradě
11.04. 2010
21.21 kB čtenářů
Jaro na zahradě
03.12. 2009
12.69 kB čtenářů
Barborky