Zlaté kvítky talovínu a orseje

Poslal(a) 22.02. 2019 10:21:58 (10611 čtenářů)

Talovín, latinsky Eranthis hyemalis je drobná hliznatá rostlinka, kvetoucí velmi časně zjara. Objevuje se již v únoru, kvete až do března. Vyjímá se jednotlivě ve skalce i ve skupinách pod stromy, v louce. Pod každým zlatým kvítkem je roztřepená sukýnka ze zelených listenů.

Zlaté kvítky talovínu: Eranthis hyemalis

Na vlhčích, polostinných stanovištích se dobře rozrůstá do velkých skupin, krásně rozjasňuje probouzející se hnědozelené trávníky a louky. Množí se omezeně dělením hlízek, více samovýsevem. Semenáčky sice dobře rostou, ale na květy je třeba čekat nejméně čtyři roky.

Pro vytváření více větších skupin je lepší vysadit izolovaně po několika rostlinkách v různých částech pozemku. Ty se postupně množí a rozrůstají.

Talovín je rostlinou, které nevadí kosení. Nepatří sice do intenzivních trávníků, sekaných každý týden od konce dubna, ale pod stromy, kde se seče až po odkvětu ovocných stromů může růst. V červnu po něm nenajdete v trávníku žádné stopy, objeví se opět až v únoru.

Stejně žlutý, ale s krásnými lesklými listy je plazivý či poléhavý orsej jarní. Kvete až po talovínu. I ten se hodí do slunných i lehce přistíněných, na jaře vlhčích luk, zatravněných zahrad. Řadí se mezi zapomenuté léčivky, v minulosti se též přidával jako kořenící složka do jarních vitamínových salátů – ve větším množství je jedovatý. Odborný výklad o jeho účincích najdete například v díle Atlas liečivých rastlín a lesných plodov (Osveta Martin 1988). Orsej (latinsky Ficaria verna) brzy zatahuje, narůstající trávě nijak nebrání.

Ještě pro chovatele drobného zvířectva. Pokud se orsej dostane do sušené píce, nic se neděje. Sušením se jeho jedovatost ztrácí.
Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: zlaté kvítky

27.03. 2019
4.95 kB čtenářů
Vícekvěté tulipánky
22.04. 2009
40.75 kB čtenářů
Dřeviny - jarní keře