Třešně, třešně, třešně

Poslal(a) 27.03. 2019 09:34:33 (6363 čtenářů)

Proč 3x třešně? Protože se na ně podíváme ze tří stran. Poprvé na to, jaké vlastně pěstujeme a kdy zrají, podruhé jak se alespoň trochu ochráníme před červivostí a potřetí, jak bojovat s moniliózou.

Třešně, třešně, třešně - světlé, tmavé, vybere si každý

Třešeň je ve své podstatě velký strom. Pokud se pěstuje na tzv. ptáčnici (P-TU- s označením 1,2,3,) dorůstá velkých rozměrů. Když budete chtít třešeň menší, vybírejte podnož, která dává stromu menší růst. P-HL-A, P-HL-B, P-HL-C, G 5, Colt,... jsou právě, ty, které mohou umožnit pěstování třešní v menších sponech, v zahrádkách. Třešeň potřebuje propustnou, hlubší, živnou půdu. Běžné je, že se do půdy musí navíc doplnit vápník pro zdárný vývoj a růst stromu a ovoce. Vlhké polohy, vysoká hladina spodní vody snižuje odolnost proti mrazům a klejotoku.

Pěstujeme třešně rané a pozdní. Rané začínají zrát koncem května, za pozdní se zpravidla označují ty červencové. Ty nejranější jsou téměř luxusní ovoce, zrají ve stejnou dobu jako první jahody. Sklízí se ještě v době, kdy nejsou plně vyzrálé, nakyslé, sběračům stačí, když mají vybarvené líčko. Pokud je sucho a teplo, bývají třešně drobné, je to jen slupkou obalená pecka. Proto se vyplatí stromy několikrát důkladně zalít. Ovoce bude větší a chutnější. Pokud je vlhčeji, nemá například Rivan, žádnou chybu. Poslední sklizně ze stromu poskytují plně vybarvené plody, lze je i zavařit. Později zrající odrůdy již mívají plody větší, mezi ty největší patří pozdní, tmavé chrupky - Kordia, Hedelfingenská, z nových Tamara.

Botanicky se odrůdy řadí do dvou skupin. Jedny jsou srdcovky, druhé chrupky. To je pro někoho důležité, pro jiného ne. Jsou lidé, kteří budou chtít chrupku, ranou a tmavou. Ten rozdíl mezi chrupkou a srdcovkou je v tuhosti dužniny a slupky, ale z hlediska občasného konzumenta je takový, že klidně stačí říct, že chcete tmavou, ranou třešeň a nebudete zklamaní, ani když to bude „jen“ srdcovka, například Karešova, Kaštanka nebo tmavá polochrupka Burlat.

Pokud chcete jít s dobou, hledejte své favority mezi novějšími českými odrůdami jako jsou Kasandra, Justyna, Christiana, Aranka, Vanda, Felicita, Amid, ...

Třešně, obecně řečeno, jsou stromy do velkých zahrad. Pokud budete chtít stromky, které budou mít menší korunu, neberte tu Vaši vysněnou odrůdu na jakékoli podnoži.

To, jakou si budete vybírat třešeň, je též dáno Vaší citlivostí k červivost plodů. Rané třešně tomuto napadení unikají, v nejhorším případě je vajíčko na povrchu plodů. Polopozdní a zejména sladké pozdní odrůdy již mají červíky (menší nebo větší) v třešních. Vedle výběru odrůd hraje svou roli i péče o okolí stromu. Pokud se pod třešněmi pasou slepice, nebo když se se zemí hýbe, nemá larva a kukla vrtule třešňové mnoho nadějí na úspěšné dokončení vývoje – vylíhnutí nové létající samičky či samečka. Také stoprocentní sklizní všech plodů se odnese velká část larev pryč, od stromu. Příští rok jich bude ze země vyletovat o to méně.

Zejména chemická ochrana snižuje počty poškozených třešní, hlavně tam, kde sousedi nespolupracují.

Přípravky na ochranu proti vrtuli se používají v době, když nalétává na stromy – tehdy, kdy její nálet narůstá, vrcholí. Prakticky jediná možnost jak to zjistit, je sledovat počty těchto černých mušek se žlutým zdobením s tmavě pruhovanými křídly na žlutých lepových deskách, pověšených do koruny stromu. Obecně lze říct, že klade vajíčka zejména tehdy, když plody začínají žloutnout. Konkrétní přípravek Vám poradí v prodejně, okruh povolených a doporučovaných se postupně mění.

Komu vadí, že jsou třešně červivé, až když otevře kompot, tomu stačí plody namočit na 2-3 hodiny do osolené vodní lázně. Červíci vylezou a kompot je čistý.

Daleko horší je v posledních letech napadení moniliniózou. Velmi rané a rané třešně jí tolik netrpí, utečou jí, ale u ostatních odrůd každý rok čím dál tím více plodů hnije a plesniví přímo na stromě. Preventivní ochranou je sběr a likvidace mumií, suchých plodů, ze kterých se nemoc spórami šíří, postřik měďnatými přípravky ještě v době vegetačního klidu. Pokud trháte moniliniózní plody sami a nedělají to sousedi, je pravděpodobnost napadení na přibližně stejné výši, jako když ji nesbíráte ani Vy. Potom byste měli využít možnosti postřiku v době těsně po odkvětu, jinak třešně neuchráníte.

Když se Vám něco urodí a ohlídáte vše před červivostí i moniliniózou, nemáte vyhráno. Třešně, zejména rané jsou pochoutkou pro zpěvné i ostatní ptactvo. Kosáci ztrácejí ostych, nevadí jim, když trháte třešně od země, oni totiž hodují nahoře v koruně. Vedle nich uvidíte i další ptactvo, které byste snad ani nečekali. Straka, sojka, z drobných savců veverka. I shozené plody pod stromy mizí. Ty si asi odnáší drobní hlodavci. Na pozdních odrůdách hodují ve velkých hejnech létající špačci. Mám odkoukanou zkušenost s budkami v koruně. Pokud je obydlená, domácí pán si strom uhájí i proti přesile, nikdo jiný se mu na něm nepase.

Ještě jedna věc je u třešní důležitá. Až na výjimky jsou cizosprašné. To znamená, že buď musí mít třešně, které opylují tu Vaši sousedi, nebo musíte mít Vy osobně dvě odrůdy, které se vzájemně sprašují, nebo alespoň mít v jedné koruně naroubovanou odrůdu opylovače. Jste-li někde na samotě a nechcete-li pěstovat více stromů, roubovat do koruny opylovače, je řešení i pro Vás. Samosprašné odrůdy. V nabídce je například Stella, Lapins, Sunburst, česká odrůda Halka.

Na plody u mladého stromečku se čeká asi o dva roky déle než například u jabloní. Třešeň však vše časem dožene. Velikostí sklizní i dobou, po jakou plodí. Je to dlouhověký a krásný strom, svádějící děti ke hrám v koruně a dospělé k meditacím v jeho stínu.

Třešně, třešně, třešně - napadené moniliozou

Text a foto ing. Ivan Dvořák

Články: třešně

15.04. 2009
36.77 kB čtenářů
Prunus subhirtella 'Autumnalis Rosea' - višeň chloupkatá
08.12. 2017
8.95 kB čtenářů
Samosprašné a cizosprašné druhy
22.03. 2019
9.18 kB čtenářů
Březen - řez ovocných keřů a stromů
11.09. 2015
8.87 kB čtenářů
Ovoce - odolnost a rezistence, tolerance (3)
09.03. 2019
4.29 kB čtenářů
Vintage zahrada
21.03. 2009
80.92 kB čtenářů
Okrasné dřeviny - slivoně, višně, třešně, broskvoně ...
02.04. 2012
12.14 kB čtenářů
Floristika pro začátečníky - modřence podávané na běleném tácu
30.06. 2015
28.56 kB čtenářů
Malé stromy do zahrady
26.10. 2007
20.94 kB čtenářů
Listopad v zahradě (2)
02.05. 2008
35.94 kB čtenářů
Ginkgo biloba - jinan dvoulaločný
01.02. 2016
12.66 kB čtenářů
Ovocná zahrada - nakupujeme (2)
Diskusní fórum / Ovocné dřeviny
12.05. 2019
22.60 kB čtenářů
Broskvoň - kadeřavost listů
24.10. 2018
1.99 kB čtenářů
Kdy sklízet jablka a hrušky?
03.09. 2018
2.41 kB čtenářů
Líska - sklizeň
29.08. 2018
2.81 kB čtenářů
Jabloně - výběr podzimních odrůd
09.04. 2018
4.86 kB čtenářů
Réva vinná - výsadba
26.06. 2017
5.50 kB čtenářů
Mirabelka - pěstování
22.05. 2017
16.29 kB čtenářů
Líska - pěstování
11.05. 2017
4.58 kB čtenářů
Jabloň - pěstování
11.05. 2017
48.71 kB čtenářů
Broskvoň - pěstování
04.05. 2017
5.36 kB čtenářů
Nektarinka - pěstování
25.04. 2017
7.12 kB čtenářů
Třešeň - postřik proti monilióze