Rostliny: Wollemia nobilis – wolemie

Poslal(a) 15.05. 2007 16:10:04 (27756 čtenářů)

Wollemia nobilis

Existovala již tehdy, kdy pány na zeměkouli byli dinosauři. Přežila katastrofu, která zahubila gigantické ještěry. Byla svědkem vrásnění planety, kdy se rozpadl obrovský prvotní kontinent a Země se formovala do současné podoby. Viděla první lidi a sledovala, jak první hordy divochů postupně vytvářejí civilizaci.

Před dvěma milióny let se vytratila do zapomnění, aby se znenadání objevila ve 20. století. Wolemie zde byla již před 200 milióny let. Znova se našla v Austrálii , v národním parku Wollemi. V původním prostředí roste pouze 100 jedinců. Vyskytují se na jediném místě na světě.

Před dnešní civilizací byla tato unikátní rostlina velmi dlouho utajená. Do roku 1994 se předpokládalo, že jedinou dochovanou formou je fosílie. Objevení několika živých stromů v hlubokém, velmi těžko přístupném kaňonu v národním parku Wollemi v Austrálii se považuje za nejúžasnější botanický nález naší doby.
Konkrétní lokalita výskytu rostlin se přísně tají. Místo je uzavřeno, nepovolený vstup se trestá vysokou pokutou. Zachovalo se jenom kolem 100 stromů. Lokalitu monitorují pouze vědci a také jen několikrát ročně. Není jednoznačné, zda stromy přežijí. Jejich budoucnost je nejistá. Existují mnohá nebezpečí, požár nebo jakýkoliv virus je mohou totálně zničit.

Ještě se snad nestalo, aby jeden rostlinný druh tak výrazným způsobem zaujal celý svět. Projekt záchrany tohoto křehkého a nesmírně vzácného kořínku života je v plném proudu. Vědci celého světa spolupracovali na vyvinutí přiměřených množitelských postupů a jejich nesmírné úsilí bylo korunováno úspěchem. První exempláře, tzv. COLLECTOR`S EDITION, přímí potomci těchto jedinečných rostlin, byly pro výstavní účely vydraženy aukční síní Sotheby`s s výtěžkem téměř milion australských dolarů v listopadu minulého roku.

Wollemie je nejzahadnejší rostlina historie. Unikát pro sběratele a milovníky rostlin, vždyť je to jedna z nejstarších a nejojedinělejších rostlin na světě. Nepodobá se žádné známé rostlině a má šanci stát se součástí vaší zahrady, vašeho interiéru, Vašeho života.

Co je to Wollemi Pine - wolemie?
Wolemie je jeden z nejstarších a ojedinělých stromů světa a patří do čeledě araukáriovitých, staré 200 milionů roků. Je známa z fosilií a byla považována za vyhynulou ,dokud ji neobjevil v roce 1994 stráže v národním parku nedaleko největšího australského města Sydney.

Jak vypadá?
Wolemie je majestátní jehličnan, který v nedotčené přírodě dorůstá do výšky 40 metrů a průměr kmene může dosáhnout i více než metr. Má neobvyklé převislé jehlice. Konečky výhonků mají na jaře a v létě barvu zeleného jablka a vytvářejí kontrast se starším tmavě zeleným jehličím. Kůra se odlišuje od známých druhů, vypadá jako bublající čokoláda prostoupená vzduchovými bublinkami

Jak je stará?
Několik nejstarších wolemií, jako například „King Billy“, by mohly být více než 1 000 let staré. Protože wolemie mívá více kmenů, může být současný kmen rostliny „King Billy“ pouze 400 let starý, ale kořeny existovali již za dob římské říše. Přesto, že se zachovalo méně než 100 dospělých stromů, lze předpokládat, že wolemie byly rozšířeny již na prehistorickém superkontinentu Gondwana, který existoval dříve, než se Austrálie oddělila od Antarktidy a začala se posouvat na sever. Nejstarší známá zkamenělina wolemie má 90 milionů let a lze předpokládat, že stromy mohli existovat již před 200 miliony let. Dříve, než byla rostlina v roce 1994 objevena se předpokládalo, že je již dva miliony let vyhynulá.

Je chráněna?
Rostlina se udržuje v záměrné izolaci, aby mohla nadále přežívat ve volné přírodě. Pěstování a povolení prodeje rostliny – to jsou klíčové oblasti plánu na ochranu druhu. Wolemie byla zahrnuta pod ochranu dle zákona na ochranu životního prostředí a biodiverzity (Commonwealth Enviroment Protection and Biodiversity Conservation Act, 1999) a zákona na udržení ohrožených druhů v Novém Jižním Walesu(NSW Treatened Species Conservation Act).

Jak můžeme pomoct při ochraně wolemie?
Podle zahradnických odborníků je nejlepší ochranou proti vyhynutí wolemie ve volné přírodě její záměrné vysazování v zahradách, u soukromých domů a v parcích. Nejlepší způsob rozmnožování a pěstování musí být nejprve důkladně prozkoumán,až do doby než v roce 2006 začne povolený prodej.

Limitovaný počet rostlin jako součást SPRING COLLECTION čeká na své nové majitele také na Slovensku a v Čechách. Jde o mladé rostliny z komerčního vegetativního množení, vysoké 80 cm.

Využijte tuto výjimečnou možnost dotvořit Váš domov jedinečnou a vzácnou rostlinou!

Tuto unikátní rostlinu si můžete zakoupit ve Vašem zahradnickém centru, nebo prostřednictvím elektronického obchodu na www.wollemipine.sk, případně www.wollemipine.cz.

Wollemia nobilis

Wollemia nobilis - vzrostlé jehličí

Wollemia nobilis - letecký snímek Wolemie ve volné přírodě

Články: wollemia nobilis

04.03. 2008
19.33 kB čtenářů
Wollemia nobilis - wollemia vznešená
24.07. 2009
24.35 kB čtenářů
Wollemia nobilis - wollemia vznešená - patnáct let poté
07.08. 2009
55.28 kB čtenářů
Řízkování jehličnanů
Diskusní fórum / Jehličnany
27.06. 2017
1.95 kB čtenářů
Borovice - pěstování
13.06. 2017
3.02 kB čtenářů
Tůje - výsadba, pěstování
26.05. 2017
1.89 kB čtenářů
Smrk stříbrný - řez živého plotu
26.05. 2017
1.91 kB čtenářů
Zakrslá borovice - stříhání
22.05. 2017
5.12 kB čtenářů
Thuja smaragd - problém
07.05. 2017
33.28 kB čtenářů
Jedle korejská - pěstování
04.05. 2017
1.67 kB čtenářů
Cupressocyparis leylandii - pěstování
24.04. 2017
2.09 kB čtenářů
Množení jehličnanů
04.04. 2017
1.68 kB čtenářů
Thuja - hnědnutí, hnojení
04.04. 2017
1.41 kB čtenářů
Smrk - pěstování ze semen
02.04. 2017
1.55 kB čtenářů
Borovice - pěstování ze semene