Posezení u ohně (1)

Poslal(a) 09.09. 2002 20:30:02 (31101 čtenářů)

Ohniště, krb či gril jsou vyhledávanými prvky moderní zahrady. Důvodů, proč si dnešní člověk pořizuje do zahrady ohniště a krby, se nabízí víc. Jedním může být gurmánství, obliba jídel připravených na přímém ohni, dalším touha posedět s přáteli nebo prostě navození pocitu klidu a bezpečí - jeden z důvodů, proč člověk vyhledává oheň odpradávna.

Krby, grily a ohniště jako zahradní doplňky musíme volit se stejným citem a rozmyslem jako nábytek, pergolu, bazén a další zahradní architektonické komponenty. Sebelepší krb (gril, ohniště) mohou být postupem času na obtíž, pokud je neumístíme v zahradě na vhodné místo. Rušivými prvky zahrady se stanou i tehdy, když jejich tvar a barva nekorespondují s domem nebo alespoň s jeho částí a především, nehodí-li se do uspořádání konkrétní zahrady. Nejlepším postupem je rozhodnout se podle dispozic a zájmů buď pro krb, gril, nebo ohniště, a pak spolu se zahradním architektem vybrat konkrétní typ a jeho umístění v zahradě.

Ohniště
Pro ohniště se rozhodneme tehdy, není-li naší doménou gurmánství, nýbrž požitek z plápolajícího ohně. Samozřejmě i ohniště lze upravit tak, že není vyloučena příprava pokrmů, například zabudováním stojanu s roštem.
Nejjednodušším místem pro založení ohniště je travnatá plocha a následné vydláždění menšího či většího okolí. Samozřejmě lze zvolit i postup opačný, ale to je již případ situace, když si dopředu dobře nepromyslíme, co od zahrady očekáváme.
Ohniště bývají zpravidla kruhová, ale výjimkou nejsou ani čtvercová či víceúhelníková. Všechny typy ohnišť vyžadují stejný základ - jámu hlubokou asi 40 cm. U čistě přírodního typu osadíme strany ohniště kameny a dno ponecháme prostě půdní, nebo jej osadíme plochými kameny. Na přírodní typ ohniště nenavazuje zpravidla žádné dláždění, maximálně jedna nebo dvě řady z přírodních "šlapáků". K přírodnímu ohništi s rozmyslem volíme vhodný typ zahradního nábytku. Měl by být velmi prostý, zhotovený z minimálně opracovaného dřeva. Známé půlkulaté lavice či sedáky z větších špalků se do takového přírodního kouta budou hodit.
Méně přírodní typ ohniště může být osazen jiným materiálem, než jsou přírodní kameny. Nejlépe je využít stejného materiálu, který pak budeme používat (nebo jsme již použili) na dlažbu v okolí domu. Nezapomeňme však, že jinde vhodná a působivá zámková dlažba může v prostoru vzdálenějším od domu a souvislých dlážděných ploch působit přinejmenším rozpačitě.
Nutno dodat, že současný trend upouští od klasických ohnišť, a to nejen z bezpečnostních důvodů (otevřený oheň), ale i proto, že stoupající kouř, který není nikam odváděn, pobyt na zahradě znepříjemňuje.

Grily
Grily jsou používány, na rozdíl od krbů a ohnišť, výhradně k přípravě pokrmů. Základními částmi grilu je ocelový rošt, grilovací mřížka (nejlépe smaltovaná) a u hotových výrobků ještě kovová vana. Na roštu rozpalujeme dřevěné uhlí a na mřížce, která by měla mít nastavitelnou výšku nad rošt, opékáme maso. Nejjednodušším rožništem je mřížka položená na kamenech nad oheň - tím v podstatě vzniká nadstandartně vybavené ohniště. Většinou si ale grily kupujeme. Nejčastěji se můžeme setkat s grily plechovými, kovovými či keramickými.
Nejčastějším zdrojem otopu grilů je dřevěné uhlí. Další, avšak v zahradách prakticky nevyužívanou možností, jsou grily elektrické. Trendem a zajímavostí poslední doby je používání grilů s lávovými kameny, rozpalovanými hořákem napájeným z propanbutanové láhve. Jejich největší předností je velice snadná manipulace - bez špinícího dřevěného uhlí, nebezpečí vzniku požáru, problémů s popelem, čištění.
K obsluze každého zdroje ohně a přípravě pokrmů je třeba užívat příslušenství. Jde jak o potřeby pro údržbu (různé pohrabáče, lopatky, kleště a smetáčky), tak kovové jehly k opékání příslušenství pro grilování. Tím jsou grilovací jehly a jejich nosiče, soupravy na ražniči, košíčky na drůbež, otočné držáky, závěsné rošty nebo rošty na nožičkách a další.

Podle Dům a zahrada, foto Hana Vymazalová

Články: posezení ohně

21.04. 2008
20.64 kB čtenářů
Zahradní grily a krby
24.06. 2008
59.92 kB čtenářů
Krby - zahradní krb ze stavebnice
02.08. 2012
13.39 kB čtenářů
Barevná zahrada - žlutá, oranžová, červená
27.07. 2007
51.67 kB čtenářů
Zahradní krby a grily (1)
13.09. 2002
34.23 kB čtenářů
Posezení u ohně (2)
Diskusní fórum / Zahradní krby, grily
30.03. 2018
2.37 kB čtenářů
Výběr zahradního grilu
22.07. 2014
11.57 kB čtenářů
Levný zahradní krb s grilem
08.07. 2011
35.98 kB čtenářů
Vodní gril
30.01. 2010
22.96 kB čtenářů
Gril se žulovou deskou
15.09. 2009
33.62 kB čtenářů
Kameny na zahradě a co z nich
27.07. 2008
20.23 kB čtenářů
Grilliput - kde ho koupit v ČR?