Růže pro balkony

Poslal(a) 26.06. 2007 13:31:21 (29325 čtenářů)

Královna květin - půvabná růže patří po staletí mezi nejoblíbenější rostliny. Nacházíme ji od venkovských chalup až po královské paláce a skví se v nejednom šlechtickém erbu. Soudobý sortiment umožňuje pěstování růží nejen ve volné půdě, ale také v nádobách.

Z historie
Archeologové dokládají růžový věnec v egyptských pyramidách a mnoho pramenů svědčí o mimořádné oblibě růží v antice. Není divu, že důstojně krášlila také další epochy. Průlomem byl konec 18. století, kdy byly v Číně vyšlechtěny první remontantní (opakovaně kvetoucí) čajohybridy. Šlechtění soudobých zahradních růží se soustředilo v 19. století především do Anglie a Francie. Za posledních dvě stě let vzniklo bezpočet odrůd různých tvarů, barev i velikostí. Objevily se i růže zakrslé.
Poprvé jsou tyto maličké růže zmíněny na konci 18. století. A již počátkem století 19. představují francouzští a angličtí šlechtitelé některé odrůdy. Počátek šlechtění bychom však mohli hledat v Číně, kde byly nalezeny kresby růží staré několik tisíc let. Jiná teorie hovoří o Dalekém Východě a ostrově Mauricius. Evropané si nechtějí nechat prvenství zcela uniknout a nabízejí verzi o zrodu minirůže v jakési alpské vesničce. Zde měl pan Rouletti objevit za oknem prapředka dnešních minirůží. Tato růže byla na počest svého objevitele pojmenována Rosa rouletti. Ovšem dá se předpokládat, že i tato růže byla dovezena z Číny. Ať již pocházela odkudkoliv, stala se základem pro množení a další šlechtění. Přibližně od roku 1920 se začínají pravidelně na trhu objevovat její potomci a asi o dalších patnáct let později první kříženci. V současné době existuje na šest stovek odrůd minirůží.

Charakteristika rostliny
Existuje mnoho skupin růží. Nejpočetnější jsou velkokvěté růže, dále pak růže mnohokvěté, pnoucí, sadové neboli parkové, dokonce půdopokryvné, plodové a samozřejmě botanické. Všechny tyto růže můžeme pěstovat na zahradách a zahrádkách, v parcích atd. Ne každý však má to štěstí, že má zahradu, anebo zahradu má, ale maličkou. I pro majitele maličkých zahrádek, teras a balkonů růže vybereme. Představte si maličkou růžičku, kterou můžete pěstovat bez problémů v květináči v bytě nebo na balkoně. Můžete ji také vysadit třeba na skalku nebo z ní vytvořit obrubu záhonů. Jistě najdete i další řešení. Minirůže jsou keříky přibližně 20 až 40 cm vysoké, kompaktního vzrůstu, hustě větvené a olistěné. Listy jsou malé, tří až pětičetné s drobnými vejčitými lístky. Květy, podobně jako u ostatních skupin růží, mohou mít jednoduché, poloplné a plné. Škála barev si rovněž nezadá s ostatními růžemi. Dokonce bychom našli případy tvarů květů a kombinace barev, které kultivary ze z výše uvedených skupin nemají.

Nároky a pěstování
Minirůžičky nemají zvlášť vysoké náklady na pěstování, jak by se někomu mohlo zdát. Při pěstování na záhonech a skalkách jsou nároky shodné s ostatními růžemi. Především nesmí postrádat světlo a slunce. Přihnojujeme jen velmi málo. Využíváme mulče, především posečenou trávu, drcenou borku a speciální mulč pro růže. Hrnková kultura je o málo složitější. Zde je důležitá živná propustná půda a pravidelné doplňování živin hnojivy pro růže. Nepoužíváme substrát s vysokým podílem rašeliny, rychle vysychá. Oplatí se přidat do půdy kondicionéry, které zlepšují hospodaření s vláhou. Zdravotnímu stavu a vitalitě keřů prospívá vzduch v podobě svěžího vánku, který ovívá listy, nikoliv však průvan ani zastavěná zákoutí s neměnným vzduchem.
Výhodné je růžičky na zimu zapustit i s nádobou do půdy a ještě přidat kompost. Nemáme-li tuto možnost a zbývá opravdu jen balkon, obložíme nádobu polystyrenem. Ten musíme dát i dospodu! Výhodnější je studená chodba, veranda, zimní zahrada. Vhodná teplota je kolem 5 ºC. Nezapomeňte na přiměřenou zálivku.
V balkonových nádobách vysazujeme 3-4 rostliny na m2 . Základ úspěchu je nákup zdravé růže. Při nákupu v kontejneru musí být dobře prokořenělá, neostýchejte se požádat personál o vyjmutí. Výhonky musejí být zelené, svěží s hladkou kůrou.

Tip: sledujte listy, množství zdravých listů je předpokladem pro správný růst a bohatství květů

Řez
U růží je důležitý správný řez ve správnou dobu. U minirůží se pravidla řezu trochu liší. Růžičky seřezáváme, tak jako ostatní, na jaře. Seřízneme je přibližně na polovinu. Musíme odstranit výhony namrzlé, poškozené a zahušťující. Během vegetace pak odstraňujeme odkvetlé výhony, a to vždy na první pravý list. I u růží platí zásada, stejně jako třeba u ovocných stromů, čím více je řežeme, tím bujněji rostou.

Do nádob jsou vhodné málo vzrůstné růže a zakrslé růže - minirůže:

Korlima (´Lilli Marlene´)- na obrázku
osvědčená růže, pochází ze známé francouzské růžařské firmy, vyšlechtil ji Kordes v roce 1959 a od té doby neztratila popularitu, řadí se mezi floribundky a má středně červený květ, je poloplnokvětá až plnokvětá, příležitostně opakuje kvetení. Bohatě kvetoucí, barevná a zdravá růže.

SNOWLINE (´Pouledel´)- atraktivní floribuda, má vejcovitá poupata a středně velké (6-8 cm) krémově bílé plné kraječkovité květy, lesklé zelené listy, výšku 40-50 cm, lehkou vůni.

FRIESIA (´Korresia´)- floribunda, květy jsou svítivě světle zlatožluté, poloplné s lehce zvlněnými plátky, středně velké, samočistící, s lehkou vůní.

Minirůže:
´Little Artist´- má jednoduchý krvavě červený květ s velkým bílým středem a výraznými žlutými prašníky, výšku 25-35 cm, nevoní.

LUTIN- výška 25 – 30 cm, jasně růžové plné květy, voní, velmi dobře prospívá v nádobách.

ORANGE MEILLANDIN (´Meijikatar´), vynikající do nádob a truhlíků, výška 30-40 cm, 4 cm velké jasně červené plné květy a zdravé lesklé středně zelené listy. Podobná je růžově zbarvená LADY MEILLANDINA (´Meilarco´) a lososová PINK MEILLANDINA (´Meijidiro´), obě také minirůže.

BABY MASQUERADE (´Tanbakede´) je vysoká 40 – 50 cm, neobvykle vybarvená, poloplné květy jsou oranžově žluté a na okrajích měděně zbarvené, s výraznými prašníky ve středu květu. Má matně zelené listy, je odolná vůči chorobám a škůdcům.

Rosa ´Lilli Marlen´

Rosa ´Lilli Marlen´

Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

foto Hana Vymazalová

Články: růže balkony

29.10. 2009
42.41 kB čtenářů
Bougainvillea - bugénvilea
13.11. 2009
20.39 kB čtenářů
Viola - violka
27.02. 2007
28.87 kB čtenářů
Růže a její uplatnění
18.05. 2015
7.01 kB čtenářů
Tipy na měsíc květen
Diskusní fórum / Růže
17.03. 2017
2.48 kB čtenářů
Pnoucí růže - řez
08.07. 2017
4.74 kB čtenářů
Růže - množení růží
25.09. 2016
1.67 kB čtenářů
Růže - nádor na kmínku
30.07. 2016
2.59 kB čtenářů
Pokryvné růže - odrůdy
17.10. 2014
8.81 kB čtenářů
Růže - podzimní doporučení
22.07. 2013
5.75 kB čtenářů
Růže Liparfum - máte také někdo?
17.04. 2013
11.01 kB čtenářů
Růže - jaké jsou nejoblíbenější?
25.02. 2015
43.28 kB čtenářů
Růže - jak vypěstovat růže ze semínek
16.09. 2016
18.17 kB čtenářů
Pnoucí růže
03.05. 2012
13.29 kB čtenářů
Růže - jak poznat planý výhon
02.05. 2012
9.88 kB čtenářů
Růže - chloróza růží