Půvabná vůně na terase (růže, levandule)

Poslal(a) 30.06. 2007 11:33:16 (31333 čtenářů)

Rosa The Fairy

Červenec kromě nepřeberného bohatství květů a syté palety barev nabízí také opojné vůně.Růže na zahradách a záhonech jsou již dávno stálicí. Současné odrůdy však umožňují v mnohem větší míře než dříve pěstovat tyto oblíbené květiny také v nádobách. Mohou to být rozměrnější nádoby na balkonech a terasách, ale také okenní truhlíky nebo menší květináče. Právě vůně růži se výrazně pojí s vůní léta. Současná barevná škála růžových květů nabízí mnoho odstínů, ale vždy zde schází modrá. Ideální spojení modré barvy a pronikavé vůně nabízí levandule. Navíc drobné sivolisté keříčky snadno doplníme jako podsadbu k růžovému keři. Samozřejmě nejlepšího efektu docílíme, když použijeme růže kmínkové, případně růže pnoucí. Nic nám ovšem nebrání vytvořit větší skupinu ze samostatných nádob s růžemi a levandulí. Levandule zkrášlí kompozici i v době, kdy právě růže nekvetou. Levandule může navíc tvořit i jemný voňavý okraj po obvodu terasy nebo balkonu.

Kromě tradiční levandulové modré nabízí levandule i další barvy – různé odstíny nachové až fialové, ale také růžovou a bílou. Podle barvy květů růží volíme i vhodného průvodce. Zajímavě působí i barevná směs levandulí a růže v jednom odstínu. Aromatické rostliny umístíme v ohraničeném prostoru vždy tak, aby jejich vůně doléhala až k místu, kde nejčastěji sedáváme. Nejlépe je samozřejmě vychutnáme v podvečer.

Současná nabídka pomocného zahradnického materiálu a závlahové systémy vyřešily většinu problémů s pěstováním rostlin v omezeném prostoru. Základ úspěšného růstu v nádobách je kvalitní substrát a pravidelné hnojení. Vyplatí se použít substráty obohacené o částice zadržující vodu nebo přidáme před výsadbou do substrátu půdní kondicioner (např. Terracottem), který dodá jak sorpční komplex, umožňující zálivku ve větších intervalech, tak potřebné živiny.

Charakteristika rostlin
Do nádob používáme nízké keříčkové růže, často označované také jako terasové nebo miniaturní růže a uvedené odrůdy na kmínku. Vyznačují se úhledným kompaktním tvarem a dlouho kvetou. Květy jsou mnohdy menší, než u standardních zahradních růží, ale bujně kvetou od června až do zámrazu. Paleta barev je velmi bohatá. Současný sortiment se také vyznačuje vysokou odolností rostlin proti chorobám i škůdcům. Doporučené kultivary: Angela Rippon, Baby Bio, Baby Masquerade, Bright Smile, Gentle Touch, Kent, Lilli, Marlene, Nozomi, Rose de Meaux, The Fairy, Top Marks, Trumpeter, Warm Welcome (pnoucí miniaturní).

Nároky a pěstování
Růže i levandule vyžadují slunečné vzdušné stanoviště,ale chráněné před větrem. Půda pro růže musí být humózní, levandule je méně náročná, ale obě rostliny vyžadují dobře propustný substrát a kořeny nesmí stát trvale ve vodě. Růže nikdy nevysazujeme do substrátu po uhynulých nebo přestárlých růžích, dostavují se výrazné známky únavy půdy, často spojené s výskytem háďátka. Do nových nádob použijeme vždy nový substrát, u starších výsadeb zjara obměňujeme aspoň svrchní vrstvu substrátu.

Na jaře provedeme u růží krátký řez několik centimetrů nad podnoží (na 3 až 4 očka) a rostliny důkladně pohnojíme. Levanduli také podle potřeby zkrátíme, ale nezasahujeme hluboko do starého dřeva! Růže potřebují hnojení minerálními i organickými hnojivy včetně uleželé chlévské mrvy. Hnojíme granulovanými hnojivy nebo tekutými hnojivy pro růže. Naposledy hnojíme v červenci.Levanduli zbytečně nepřehnojujeme, obdaří nás bohatým listovím, ale méně pak kvete. Odkvetlé květy u obou rostlin pravidelně odstraňujeme, keříky kvetou déle.

Pro výsadbu do nádob jsou ideální rostliny pěstované v kontejnerech a vysazujeme je na jaře. Před mrazy chráníme nádoby buď přesunem do chladných bezmrazých vzdušných a světlých prostor, nebo nádoby ponecháme venku a důkladně obalíme. Vegetační část musí být vždy zabalena prodyšně! Ani v zimním období nezapomeneme na přiměřenou zálivku, jinak rostliny uhynou.

Lavandula

Rosa The Fairy

Plant publicity Holland, www.pph.nl
www.rostlinamesice.cz

foto Hana Vymazalová

Články: půvabná vůně

25.06. 2017
3.81 kB čtenářů
Rosa 'Hansestadt Rostock®' - růže keřová, floribunda
Diskusní fórum / Ostatní k rostlinám
06.08. 2018
1.55 kB čtenářů
Záhon trvalek a růží
13.04. 2018
1.74 kB čtenářů
Okrasná zahrada - co je důležité v dubnu
03.04. 2018
1.39 kB čtenářů
Plevel
03.04. 2018
1.13 kB čtenářů
Zpětný řez na záhonu
22.12. 2017
2.18 kB čtenářů
Závěsný koš na květiny
15.08. 2017
3.23 kB čtenářů
Rostliny na slunce
23.07. 2017
68.92 kB čtenářů
Bršlice - jak se zbavit bršlice
28.04. 2017
3.30 kB čtenářů
Terasa - výběr rostlin
18.03. 2017
1.90 kB čtenářů
Rostliny - sázení
06.01. 2017
4.78 kB čtenářů
Smíšené trvalkové záhony
20.09. 2016
3.44 kB čtenářů
Čarověník