XI. ročník soutěže Rozkvetlé město

Poslal(a) 10.07. 2007 15:31:44 (12783 čtenářů)

V letošním roce bude probíhat již 11. ročník soutěže Rozkvetlé město, kterou organizuje odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína ve spolupráci s odborem životního prostředí a s redakcí Magazínu Zlín.

Za 11 let své existence prošla soutěž svým vývojem. Měnil se počet kategorií, způsob přihlašování i účast obyvatel. Nejdříve byla soutěž zaměřena pouze na kategorii předzahrádek bytových domů a úpravu oken a balkonů, později přebyla kategorie zahradní úpravy vstupních prostorů firem. Ta byla pro malou účast firem později zrušena, ale naopak vznikla kategorie velmi specifická pro Zlín - úprava okolí baťovských domků. Zrod této kategorie vyplynul z problémů při samotném posuzování úprav, protože u těchto domků lze velmi těžko určit, kde začíná a končí předzahrádka a kde je už obytná část zahrady.

Co se však nezměnilo, je cíl této akce. Smysl soutěže Rozkvetlé město je zakotven v jejím samotném názvu. Chtěli jsme povzbudit obyvatele v zájmu o zlepšení životního prostředí v jejich bezprostředním okolí. Vždyť to, že si vyzdobí své okna květinami je radost pro ně samotné, ale i pro kolemjdoucí spoluobčany.
O tom, že se tuto myšlenku daří naplňovat, svědčí nejenom zvyšující se účast obyvatel , ale také čím dál pěknější a rozkvetlejší město.

V letošním roce budou opět vyhlášeny tři kategorie:

I. kategorie - předzahrádky obytných domů (rodinných, řadových i panelových domů)
II. kategorie - květinová výzdoba oken a balkonů obytných domů
III. kategorie - úprava okolí baťovských domků

Do soutěže se mohou osobně  přihlásit všichni obyvatelé Zlína a jeho městských částí. Od loňského roku se nám také osvědčila spolupráce s občanskými iniciativami a pracovníky úřadoven, kteří také vybírají  nejzdařilejší zahradnické realizace v jednotlivých čtvrtích. Tím se do soutěže mohou dostat i zahrádky a balkony, které jejich majitele nepřihlásili, ale jsou velmi zdařilé a bylo by škoda je opomenout.

Hodnocení probíhá dle klimatických podmínek na přelomu měsíce července a srpna, kdy pětičlenná komise hodnotí výsadby dle následujících kritérií:

  • kompoziční uspořádání
  • harmonické sladění barev
  • respektování nároků rostlin na místo výsadby
  • úroveň údržby (zaplevelenost, kosení trávníku apod.)
  • zdravotní stav rostlin

Slavnostní vyhlášení výsledků soutěže proběhne v září 2007 za účasti zástupců města. Oproti předchozím ročníkům budou ohodnoceni všichni soutěžící, protože jsme dospěli k názoru, že každá snaha o zkrášlení okolí domů by neměla zůstat neoceněna. Kromě toho však budou vyhlášeny první tři místa v každé kategorii, kdy vítězové budou ohodnoceni významnějším darem ve formě drobné zahradní mechanizace či jiného hodnotného věcného daru.

Soutěže Rozkvetlé město se mohou zúčastnit se svými zahrádkami (viz. vyhlášené kategorie) občané bydlící ve správním obvodu města Zlína, pokud zašlou do 10.7.2007 vyplněný soutěžní kupon na adresu: Magistrát města Zlína, odbor městské zeleně, Náměstí Míru 12, 761 40 Zlín. Přihlásit se můžete také na e-mailové adrese: zuzanareznickova@muzlin.cz, pokud nezapomenete zapsat všechny potřebné údaje.

Ing. Zuzana Řezníčková
Odbor městské zeleně Magistrátu města Zlína
www.mestozlin.cz
11 článků v tomto tématu
07.11. 2018
4.07 kB čtenářů
Mediteránní zahrada
Záhony zahalené do oblaku vůně Mnohé aromatické bylinky pocházející ze Středomoří dovedou vykouzlit dovolenkovou atmosféru i v našich zahradách. Jejich éterické oleje jsou zdrojem maximálního
05.11. 2018
3.76 kB čtenářů
Obytná zahrada
Venkovní prostory s pohodlným nábytkem, harmonickými kombinacemi barev a stylovými doplňky rozšiřují prostor k bydlení a nabízejí místo, kde budete mít klid.
02.11. 2018
4.33 kB čtenářů
Asijské zahrady
Magie a tajemství Dálného východu Asijské zahrady jsou jako miniaturní krajiny a řídí se zvláštními pravidly zahradní tvorby. Jen tak dosáhnou svého cíle: vyzařovat klid a harmonii, otevřít
30.10. 2018
4.54 kB čtenářů
Moderní zahrady
Nebojte se svěžího větru Cílem moderní zahradní architektury je zařídit plochu kolem domu jednoduše a funkčně. Nejdůležitější zásadou je dokonale propojit tvary, barvy a materiály.
30.10. 2018
2.65 kB čtenářů
Zahrady v přírodním duchu
Nechte vládnout přírodu V zahradě založené v přírodním duchu nacházejí ideální místo k životu domácí druhy rostlin a drobných živočichů. Jejich vzájemné vazby přinášejí užitek
22.10. 2018
3.88 kB čtenářů
Zahrada ve venkovském duchu
Místa je dost pro všechny V zahradě založené ve venkovském duchu se dají v těsném sousedství bez problémů pěstovat užitkové rostliny spolu s okrasnými.
22.10. 2018
5.26 kB čtenářů
Venkovská zahrada
Půvab skrytý v jednoduchosti Není divu, že dnes víc než kdykoli předtím touží lidé po kousku přírody a klidném způsobu života. Právě zahrada je místem, kde si ho můžete užít, co
25.04. 2018
5.06 kB čtenářů
Stavební pozemky vhodné pro budování zahrad
Myslíte při výběru stavebního pozemku i na charakter budoucí zahrady? Pokud ne, měli byste. Vzhled a velikost zahrady možná není na seznamu priorit pro výběr stavební parcely na prvním místě,
15.06. 2012
13.37 kB čtenářů
Přírodní zahrada
Přírodní zahrada jako vzor Přírodní zahrada nevznikne tím, že svůj pozemek jednoduše přenecháte přírodě. Vyžaduje totiž zrovna tak péči jako normální okrasná zahrada. Jenže ta péče
24.02. 2012
9.99 kB čtenářů
Parky Barcelony: Parc central de Nou Barris, 2003
Dílko známého dua Andreu Arriola a Carmen Fiol je považováno za skutečné spojení sociální a umělecké podstaty tvorby. A nutno uznat, že prostorové utváření a náplň tohoto parku jsou
13.03. 2010
48.77 kB čtenářů
Japonská zahrada
Umění japonských a čínských zahradních mistrů je nepřekonatelné a odborníci na zahradní tvorbu se shodují v tom, že k jejich dílu se dokáží pouze přiblížit a nejvýše ho napodobit.
Diskusní fórum / Zeleň
08.10. 2012
27.86 kB čtenářů
Zeleň - fotografie přírody
24.01. 2012
8.32 kB čtenářů
Parková úprava v Táboře
04.01. 2012
6.72 kB čtenářů
Veřejná zeleň
20.05. 2010
14.07 kB čtenářů
Areál SOŠ veterinární, mechanizační a zahradnické v ČB