Závlahové systémy (1)

Poslal(a) 16.07. 2007 08:25:54 (19506 čtenářů)

Závlahové systémy

Zavlažovací systém se může na první pohled jevit jako přehnaně nákladná a zbytečná investice, ale bližší pohled na problematiku závlahových systémů může laika přesvědčit o naprostém opaku. V případě, že instalací závlahového systému pověříte profesionální firmu, tak budete mít jistotu kvalitně odvedené práce, která vám zaručí, že se už nebudete muset nikdy strachovat o svou zahradu v období nedostatečné přírodní závlahy.

Nejpoužívanější systém je takzvaný automatický závlahový systém, který se postará o celou zahradu, aniž by její majitel k tomu musel vyvíjet jakoukoliv snahu. O to se stará plná automatika včetně časového nebo průtokového spínače, množství nastavitelných režimů a dokonce i čidla srážek, který na základě jejich hustoty reguluje či celý systém vypne.
Automatický závlahový systém skýtá mnoho výhod. Mezi ty hlavní jednoznačně patří prokazatelná úspora vody, pravidelné a přiměřené dávkování vody, možnost hnojení pomocí rozpustných hnojiv, úspora času, minimum údržbových prací a podobně. Instalaci samotného závlahového systému by mělo předcházet vypracování kvalitního projektu, který podle zadaných kritérií zaručí závlahu zahrady přímo na míru bez zbytečného plýtvání penězi, materiálem a v neposlední řadě i vody. Na našem trhu působí dostatečné množství odborných firem, pro něž je návrh řešení a jeho realizace minimálním problémem. Závlahový systém jako náročné a nákladné technické zařízení, zvláště ve své automatické podobě, je úkolem pro odborníky, amatérská improvizace většinou nevede k valným úspěchům.
Větší problém nenastane ani v případě, že se rozhodneme pro instalaci závlahového systému dodatečně po založení zahrady. Specializované firmy používají malé zemní frézy, které se postarají o dostatečnou hloubku a přesnost výkopu, při kterém nedojde k poškození travnatého drnu, který je ihned po usazení potrubí uložen zpět na původní místo, tudíž provedený zákrok není prakticky poznat.
Avšak automatický závlahový systém není jediným řešením. Další možností je takzvaná mikrozávlaha neboli také kapková závlaha. Jak již název napovídá, zavlažování bude probíhat po kapkách, což je způsob, který je zase o krok dál v úspoře vody. Hlavní rozdíl oproti předchozímu závlahovému systému je v dopravě vody k cíli, tedy vlastním rostlinám. V prvním případě se o dodávku vody starají nadzemní postřikovače, zatímco u kapkové závlahy je voda rozdělována pomocí hadic, které jsou většinou umístěny pod zemí a voda se proto dostává přímo ke kořenům.
Samozřejmě čím členitější terén, tím bude instalovaný systém složitější, ale o to důkladněji bude o každou část zahrady postaráno. Rozhodnete-li se odevzdat své zelené svěřence do péče některého závlahového systému, budete mít záruku, že už nikdy nebudou žíznit.

Sen každé zahrady
Systémů, které se starají o dopravu vody ze zdroje až k rostlinám, existuje celá řada -- zemědělské závlahy, závlahy sportovních či veřejných ploch, skleníkové závlahy a mnoho dalších. V tomto článku se však zaměříme na zavlažovací systémy, které se nejčastěji využívají pro okrasné soukromé zahrady. Dobře zkonstruovaný zavlažovací systém je schopen ušetřit až 30 procent vody oproti klasickým metodám.

Hned při počátečních úvahách o koupi závlahového systému je důležité si ujasnit všechna pro a proti takové investice. V případě, že se nám zahrada rozrostla do velikosti fotbalového či golfového hřiště, asi nemáme jinou možnost, jak ji efektivně zavlažovat než pomocí automatického systému. V takovém případě je dalším krokem výběr vhodné realizační firmy, která by měla nabídnout zpracování návrhu zavlažovacího systému zdarma.
Pro kvalitní návrh je nutné firemním odborníkům poskytnout co nejvíce potřebných podkladů. Konkrétně se jedná o plán pozemku, v ideálním případě i s takzvaným osazovacím plánem, který obsahuje kromě budov, cest a jiných stavebních prvků i rozmístění výsadeb -- stromů, keřů, záhonů, travnatých ploch. Dalšími důležitými informacemi jsou například svažitost pozemku, půdní profil, vedení inženýrských sítí a podobně, i když na potřebné vstupní údaje se většinou firma informuje sama.
Jedním z hlavních faktorů je umístění zdroje vody a jeho kvality. Zdroj vody je často zásadní pro budoucí návrh zavlažování: v některých případech splňuje dané požadavky běžná vodovodní přípojka (to záleží hlavně na velikosti zahrady, její členitosti a dalších okolnostech), v opačném případě se dá přemýšlet o zvětšení profilu přípojky či o jiné alternativě v podobě vlastního zdroje vody v kombinaci s odpovídajícím čerpadlem.

Dva jsou více než jeden
Kvalitní závlahový systém v sobě může zahrnovat společně jak automatický, tak i kapkový závlahový systém. Každá z uvedených možností má své nesporné výhody, avšak ta hlavní, úspora vody, je pro oba společná. Automatický závlahový systém je kompaktním řešením pro celou zahradu, ale v kombinaci s kapkovým zavlažováním se jeho efektivita ještě zvýší. A to hlavně v případě stromů a keřů, kterým více prospívá vláha dodávaná přímo ke kořenům. To zajistí hadice kapkové závlahy umístěné pod zemí. Mezi hlavní výhody tohoto postupu patří možnost zavlažování v jakékoli části dne, protože při okamžitém vsáknutí dochází k ochlazení vody, čímž se eliminuje možnost spaření rostlin a zároveň i odpaření vody. Na technické zázemí není tento způsob moc náročný, také díky možnosti napojení na ovládací jednotku automatického závlahového systému. Pro běžné využití bohatě postačí tlak vody 0,2 MP, což je běžný tlak vodovodní sítě, tudíž čerpadlo není zapotřebí. Na druhou stranu není systém kapkové závlahy právě ideální pro zavlažování například rozsáhlých travnatých ploch.

Závlahové systémy

Závlahové systémy

Ukázka z článku Neprší? Nevadí!; Jiří Tilsch
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

Články: závlahové systémy

14.07. 2011
14.47 kB čtenářů
Zavlažování - inteligentní automatika
15.08. 2018
5.50 kB čtenářů
Balkonové truhlíky
23.06. 2002
19.38 kB čtenářů
Vyšší technická
18.07. 2007
15.98 kB čtenářů
Závlahové systémy (2)
30.06. 2007
32.97 kB čtenářů
Půvabná vůně na terase (růže, levandule)
19.02. 2010
23.31 kB čtenářů
Zahrada a vegetační faktory (1)
15.05. 2008
23.35 kB čtenářů
Zavlažování - čerpadla (2)
Diskusní fórum / Závlahy
17.01. 2014
37.40 kB čtenářů
Závlahy - ale od koho?
08.10. 2013
4.97 kB čtenářů
Zavlažování zahrady
03.05. 2012
6.29 kB čtenářů
Samozavlažovací kužele - čištění od vodního kamene a solí
13.11. 2009
18.49 kB čtenářů
Nádoby na vodu - sudy, konve
14.08. 2009
14.35 kB čtenářů
Zavlažovací systém - bude to fungovat?
20.05. 2009
30.96 kB čtenářů
Zavlažování - automatický zavlažovací systém
23.03. 2009
20.83 kB čtenářů
Zavlažování - spotřeba vody pro trávník
23.03. 2009
12.69 kB čtenářů
Závlahové systémy - spotřeba vody
07.08. 2008
20.24 kB čtenářů
Zavlažování - dešťová voda na zálivku