Trvalkové inspirace

Poslal(a) 18.07. 2007 11:08:29 (25360 čtenářů)

Do skupiny trvalek patří obrovské množství rostlin, které spojuje několik společných vlastností. Jsou to rostliny, jak o nich nakonec vypovídá i jejich jméno, které jsou vytrvalé a na stanovišti rostou řadu let. Některé z nich se dožívají věku opravdu úctyhodného, jiné můžou být relativně krátkověké. Rostou ve všech oblastech světa v různých klimatických podmínkách. Některé z nich jsou drobné, jiné mohutné a impozantní, patří do různých čeledí a vyznačují se často zcela odlišnými znaky. Některé rostou v hustém stínu horských lesů, jiné v nemilosrdném žáru spalujícího slunce, další zase mezi kameny v řídkém vzduchu vysokých hor. Jak je patrné, jsou to rostliny velmi rozmanité a jejich zařazení do jedné skupiny je z botanického hlediska nepřesné, nicméně z uživatelského pohledu praktické.

V posledních letech můžeme pozorovat, jak se utěšeně rozrůstá běžně dostupný sortiment trvalek, které čím dál snadněji můžeme nakoupit v zahradních centrech a specializovaných prodejnách. Na druhé straně ale v mnoha situacích stále ještě platí, jakoby nás dostupnost těchto skvělých rostlin trochu zaskočila a zastihla nás ne zcela připravené. Potenciál využití těchto rostlin je obrovský. Bohatost sortimentu otevírá různé možnosti využití. Trvalky, to nejsou jenom kopretiny, které pěstuje babička v předzahrádce. Za pomoci těchto rostlin můžeme snadno vytvořit působivé kompozice v moderních soukromých zahradách, ale i v tradičních vesnických zahrádkách a při moudré volbě sortimentu i ve veřejné zeleni. Trvalky ovšem můžeme s velkým úspěchem často pěstovat v květináčích, truhlících i v různých jiných nádobách. Tato zdánlivě nenápadná informace je cenná zejména pro každého, kdo nemá to štěstí, aby svoje zahradnické sny realizoval na vlastní velké zahradě. Pro pěstování trvalek postačí i malý dvorek, pár čtverečních metrů v atriovém domku, nebo opravdu malý kousek balkónu třeba nad rušnou ulicí velkoměsta. Některé z trvalek nám nabízí zcela výjimečné a zajímavé vlastnosti. Jednou z nich je třeba schopnost porůstat povrch půdy a tvořit tak zajímavý a velmi efektní „živý koberec“. Tyto rostliny se označují jako půdopokryvné. Optimální využití této vlastnosti otevírá v zahradnické tvorbě velké možnosti. Půdopokryvné trvalky můžou v některých situacích nahradit trávník – obvykle to bývá v případech, kde by péče o trávník byla technicky složitá, nebo ekonomicky náročná. Půdopokryvné trvalky můžeme také použít jako nejnižší patro ve smíšených keřových i stromových výsadbách. Tímto způsobem dosáhneme větší zajímavosti i pestrosti výsadby a zároveň omezíme prostor, ve kterém se může dařit plevelům. V souvislosti s plevelem je ovšem důležité připomenout, že trvalky musíme vysazovat do půdy, která je od plevelů dobře vyčištěná. Týká se to zejména vytrvalých a agresivních druhů, které jsou pro trvalky velkými konkurenty. Pozdější likvidace plevelů v trvalkovém porostu je velmi problematická.

Vedle výše zmíněných možností využití trvalek existují samozřejmě i mnohé další. Některé druhy se dají výborně použít jako záhonové lemy, které udělají výrazné rozhraní mezi záhonem a trávníkem či chodníkem. Mezi trvalkami taktéž objevíme mnoho druhů, které jsou vhodné pro úpravu hrobů i pietních míst, a to jak na slunci, tak i ve stínu stromů.

Většinu trvalek pěstujeme asi ponejvíce pro krásu květů, ale je i mnoho druhů ozdobných barevnými listy, zajímavou vůní, či exoticky vyhlížejícími plody. Protože tato skupina rostlin je tak nesmírně různorodá, není snadné nabídnout dobré rady, které by měly univerzální použití. Jedno doporučení však pro vás mám – a není to obchodní trik. Zejména na větších plochách nejlepšího efektu dosáhnete použitím většího množství rostlin od jednoho druhu a odrůdy. Sběratelské vysazování jednoho kusu od každého druhu rozdrobuje vnímání a místo působivých celků vznikají nesourodé a nezajímavé ostrůvky zeleně. Inspirativní trvalkový červen a příjemnější a veselejší život s rostlinami vám přeje

Opravdu často platí, že velké skupiny od jednoho druhu jsou velmi působivé. Třapatka (Rudbeckia) patří k častým rostlinám našich zahrad a někdy stačí jenom trochu odvahy, a výsledek je dokonalý.

Třapatka (Rudbeckia)

text a foto Pavel Chlouba
Časopis Zahrádkář, Rokycanova 15, 1300 00 Praha 3
tel.: 222 781 773, fax: 222 782 711, www.zahradkari.cz

Články: trvalkové inspirace

02.04. 2008
27.76 kB čtenářů
Duben v zahradě
Diskusní fórum / Trvalky
17.12. 2017
308 čtenářů
Trvalky, které můžeme množit z kořenových řízků
23.07. 2017
1.24 kB čtenářů
Trvalky na jihozápadní stranu
24.04. 2017
3.72 kB čtenářů
Čechrava - pěstování
23.03. 2017
3.08 kB čtenářů
Trvalky na osázení terénní vlny
06.01. 2017
56.55 kB čtenářů
Ibišek bahenní - pěstování
13.10. 2016
3.72 kB čtenářů
Trvalka s "javorovými" listy
28.09. 2016
5.66 kB čtenářů
Odolné kvetoucí trvalky
28.09. 2016
3.54 kB čtenářů
Francouzská levandule - pěstování
28.09. 2016
3.41 kB čtenářů
Udatna - pěstování
24.09. 2016
144.56 kB čtenářů
Chryzantéma - pěstování
22.09. 2016
27.99 kB čtenářů
Mečík - pěstování