Zahradní dřevěný nábytek (1)

Poslal(a) 30.07. 2007 18:28:30 (24630 čtenářů)

Zahradní nábytek

Zahrada u domu se v letních měsících stává mimořádně příjemným obývacím pokojem. Namísto koberce je tu však voňavá tráva, obrazy nahrazují pestrobarevné kvetoucí záhony a keře a rámy všemu dodávají zahradní cestičky. Měnící se nebe nad hlavou symbolizuje strop. Pro ideální relaxaci si majitelé zahrad svůj přírodní obývák ještě zdokonalují množstvím pohodlných odpočinkových zákoutí s krby, venkovními grily, houpačkami či zahradním nábytkem. Křesílka, židle, stoly a další plejáda příslušenství umožňuje plnohodnotné využití zahrady a je nasnadě, že obývák v přírodě nemá konkurenci.

Zahradní nábytek se během poslední doby vyšplhal v měřítku oblíbenosti u majitelů zahrad hodně vysoko. Už to není jen náhodná koupě cestou z práce, ale promyšlená akce, na které se podílí nejeden zástupce rodiny. Nepřeberný mobiliář se pro účely zahradní relaxace vyrábí z nejrůznějších materiálů, které se navzájem mezi sebou kombinují, střídají se různé styly, design i barevnost. Plánování kompozice zahrady pro rekreační účely vyžaduje kromě znalostí materiálu a technologií také nesporný cit, který umožňuje začlenit pozdější výrobek do zahradního celku: jiný nábytek se bude hodit na terasu, jiný k bazénu, pergole či do volného prostoru zahrady nebo do očím ukrytého zahradního zákoutí. Důležitá je zejména ergonomie jednotlivých zahradních solitérů. Zahradní nábytek by měl být především stabilní a tím pádem bezpečný, pohodlný a příjemně tvarovaný tak, aby svému uživateli poskytoval co nejúčinnější relaxaci. Řada křesel umožňuje nastavit opěradlo, područky či podnožky do takových poloh, aby se v nich dalo i spát. Polstrování v různých tloušťkách i barevných provedeních zvyšuje celkové pohodlí i uživatelský komfort u všech druhů zahradního nábytku. Pokud nemáme krytou terasu, je důležité počítat s kvalitním a především suchým úložným prostorem, minimálně připravit dostatečně velkou speciální plachtu či fólii na zakrytí zahradní sestavy před nepřízní počasí. V případě použití tvrdého a hrubého podkladu je vhodné opatřit nohy dřevěného nábytku kováním, aby zbytečně nedocházelo k porušování povrchové úpravy dřeva při manipulaci.

Zákazník by měl mít jasno, do jaké míry se hodlá o nábytek starat: zda upřednostní výrobek, který může bez obav nechat po celou sezonu či dokonce v zimě v zahradě, nebo ten, který bude muset uklízet pod střechu. Výběr zahradního nábytku může proto ovlivnit i požadavek na skladnost a snadnou manipulovatelnost, případně pojízdnost. Sortiment zahradního nábytku je na současném trhu skutečně široký, od jednoduchých lehátek před polohovací křesla až po celé jídelní a sedací soupravy, servírovací a odkládací stolky, nejrůznější houpací lavice a další doplňky pro relaxaci na čerstvém vzduchu. V neposlední řadě bude záležet na tom, kolik jsme ochotní do takového zařízení investovat. A ceny mohou být různé, od několika stovek korun v supermarketech za kus až po několik desítek tisíc ve specializovaných obchodech za celou zahradní sestavu.

Zahradní nábytek

Zahradní nábytek

Ukázka z článku Zahradní posezení s vůní lesa, Marta Alterová
Časopis Dům a zahrada
PINELAND a.s., Vlastina 23, 161 00 Praha 6
www.dumazahrada.cz

Články: zahradní dřevěný

30.07. 2007
14.11 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (2)
30.07. 2007
21.68 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (3)
01.08. 2007
17.49 kB čtenářů
Zahradní dřevěný nábytek (4)
Diskusní fórum / Zahradní nábytek
02.04. 2015
4.52 kB čtenářů
Olej na zahradní mahagonový nábytek
17.06. 2011
12.53 kB čtenářů
Zahradní houpačka
14.05. 2014
45.24 kB čtenářů
Zahradní nábytek - údržba, ošetření
30.07. 2012
19.68 kB čtenářů
Zahradní nábytek - úprava dřeva